REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Polacy trochę przestraszeni, trochę zniechęceni. Tak oceniają swoją sytuację i całego kraju

GUS opublikował w czwartek najnowsze dane dotyczące koniunktury konsumenckiej. Nastroje w naszym kraju szorują po dnie, takiego czarnowidztwa nie uprawialiśmy od lat, a przecież jesteśmy w tym całkiem nieźli.

18.08.2022
12:52
Polacy przestraszeni i zniechęceni. Tak ocenili swoją sytuację i całego kraju
REKLAMA

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej wyniósł -44,9 i był o 3,2 p. proc. niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca – podał GUS w czwartek.

REKLAMA

Jeśli spojrzymy na dane sprzed roku, to okaże się, że wartość BWUK spadła o – bagatela – 30,3 p. proc.

 class="wp-image-1888504"
Źródło: GUS

Konsumpcja leży. Polacy przestraszeni i zniechęceni

GUS wskazał w komunikacie, że w porównaniu z lipcem w dół poszły wszystkie składowe bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej (BWUK).

Największe spadki odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 6,3 p. proc. i 3,6 p. proc.) – czytamy w komunikacie.

O 3,3 p. proc. spadała ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, o 1,8 p. proc. ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, o 1 p. proc. obecnej sytuacji ekonomicznej kraju.

Koniunktura konsumencka. W przyszłość też patrzymy niepewnie

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) opisujący oczekiwania wobec konsumpcji indywidualnej spadł o 1,4 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -30,8. Rok do roku WWUK spadł o 22,0 p. proc.

 class="wp-image-1888507"

Najbardziej obniżyły go oceny dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz sytuacji finansowej gospodarstwa domowego – odpowiednio o 3,3 p. proc. i 1,8 p. proc. Ocena możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy spadła o 1,2 p. proc. Wyżej oceniono wzrost poziomu bezrobocia – o 0,8 p. proc.

REKLAMA

Osobliwy (ale może bez implikacji makro) szczegół w badaniach koniunktury konsumenckiej - polskie gospodarstwa domowe w porównaniu do ocenianej fatalnie teraźniejszości na kolejne 12 miesięcy patrzą z relatywnym optymizmem. Zupełnie odwrotnie niż przed 2020 r. – skomentowali na Twitterze ekonomiści Banku Pekao.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA