REKLAMA
 1. bizblog
 2. Samorządy
 3. Media i rozrywka

Nie płacisz abonamentu RTV? Kary też idą w górę. Szykuj 30-krotność zwykłej stawki

Podwyżka abonamentu RTV w 2021 r. mogła być jeszcze wyższa, niż zdecydowała w lipcu KRRiT. Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych maksymalna stawka mogła wynieść 8 zł za radio i 25,20 za telewizor. Wtedy kara za niepłacenie wyniosłaby 756 zł.

06.08.2020
8:12
abonament-rtv-likwidacja
REKLAMA

Dlaczego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zdecydowała się wprowadzić maksymalnej podwyżki abonamentu RTV? Tak sobie myślę, że argument mógł być tylko jeden: jeśli podwyżka byłaby za wysoka, to mogłoby się okazać, że jeszcze więcej Polaków nie płaci na TVP i Polskie Radio.

REKLAMA

A tak jest szansa, że podwyżka nie odstraszy tej garstki, która wciąż łoży na utrzymanie mediów narodowych.

W ten sposób w poniedziałek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że od 1 stycznia 2021 r. podnosi abonament radiowo-telewizyjny:

 • za używanie odbiornika radiofonicznego do 7,50 zł miesięcznie;
 • za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego do 24,50 zł miesięcznie.

Wraz z podwyżką abonamentu RTV w górę pójdzie też kara za jego niepłacenie. Nadal będzie to trzydziestokrotność miesięcznej stawki, ale liczona już od 24,50 zł. W ten sposób w razie przyłapania przez Pocztę Polską zamiast 681 zł jak obecnie w 2021 r. trzeba będzie zapłacić 735 zł. Do tego oczywiście zaległe opłaty za ostatnich pięć lat wraz odsetkami. W sumie przyłapany będzie musiał zapłacić od 1700 do ok. 2200 zł – w zależności od tego kiedy zostanie złapany i za za jakie lata przyjdzie mu zapłacić.

Rozporządzenie obniża wysokość opłat abonamentowych w stosunku do wytycznych zawartych w ustawie o opłatach abonamentowych

poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o opłatach abonamentowych wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej w 2020 r. wynosi:

 • za używanie odbiornika radiofonicznego – 7 zł
 • za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego - 22,70 zł.

Art. 3 ust. 1a ustawy wskazuje, że stawki abonamentu mogą być waloryzowane o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych podawany przez Radę Ministrów w ustawie budżetowej (w 2020 r. – 3,3 proc)

KRRiT poinformowała Bizblog.pl, że po uwzględnieniu waloryzacji miesięcznych opłat abonamentowych RTV od 2006 r. średniorocznymi wskaźnikami cen towarów i usług konsumpcyjnych, stawki kwotowe miesięcznej opłaty abonamentowej w 2021 roku nie mogły przekraczać:

 • za używanie odbiornika radiofonicznego - 7,9926 zł
 • za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego - 25,1349 zł

A że zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o opłatach abonamentowych stawki opłat zaokrągla się w górę do pełnych dziesiątek groszy. W ten sposób KRRiT mógłby ustalić, że maksymalny abonament w przyszłym wyniesie:

 • za używanie odbiornika radiofonicznego – 8,00 zł
 • za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego i telewizyjnego – 25,20 zł.

KRRiT: nie będzie maksymalnej podwyżki

Zgodnie z art. 3 ust. 5 ustawy o opłatach abonamentowych do 31 lipca każdego roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może wydać rozporządzenie, określając niższe opłaty niż ustalone w art. 3 ust. 1 po uwzględnieniu waloryzacji.

23 lipca 2020 r. KRRiT przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2021 roku, w którym określiła następującą wysokość opłat abonamentowych:

 • za używanie odbiornika radiofonicznego - 7,50 zł
 • za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego - 24,50 zł
REKLAMA

Kwoty miesięcznych opłat abonamentowych zostały zatem określone na poziomie niższym niż stawki ustalone na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o opłatach abonamentowych, po uwzględnieniu waloryzacji

– wskazała KRRiT w piśmie wysłanym do redakcji Bizblog.pl.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA