REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podatki

Koniec Barei w JPK_V7. Skarbówka wreszcie się zgodziła, podatnicy i księgowe odetchną z ulgą

Złożenie korekty Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK_V7 nie będzie wymagało składania czynnego żalu. W sprawie interweniował Rzecznik MŚP, a fiskus przychylił się do jego prośby.

13.05.2021
17:18
ceny kredyty
REKLAMA

Sprawa dotyczy absurdalnego przepisu, zgodnie z którym jeśli przedsiębiorca wychwycił błąd w części ewidencyjnej pliku JPK_V7 i go skorygował, to musi złożyć czynny żal, żeby uchronić się przed konsekwencjami karnoskarbowymi.

REKLAMA

Przepis wprowadzający karę za złożenie nierzetelnej lub wadliwej pojawił się w Kodeksie karnym skarbowym 1 października 2020 r., czyli wraz z wejściem w życie JPK_V7. Zgodnie z art. 61a Kks za złożenie korekty bez czynnego żalu grozi grzywna do 240 stawek dziennych, a jeśli czyn jest mniejszej wagi, mandat jak za wykroczenie skarbowe.

undefined

Czynny żal wraz z korektą JPK_V7

Do biura Rzecznika Małych i Średnicy Przedsiębiorców kilka miesięcy temu wpłynął wniosek, alarmujący, że konieczność składania czynnego żalu niepotrzebnie komplikuje pracę księgowym i wskazujący, że przedsiębiorcy nie powinni być karani za to, że dostrzegli błąd i go naprawili.

4 marca 2021 r. Rzecznik MŚP zwrócił się do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej o zajęcie stanowiska w sprawie konieczności składania czynnego żalu przy korekcie pliku JPK_V7.

W odpowiedzi z 14 kwietnia 2021 r. Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że przygotowało projekt zmiany przepisu art. 16a Kodeksu karnego skarbowego, który wychodzi naprzeciw kwestii podniesionej przez Rzecznika MŚP.

MF uzgadnia przepisy z Ministerstwem Sprawiedliwości

REKLAMA

Projekt zakłada, że art. 16a Kks dotyczący wyłączenia karania będzie miał zastosowanie również w sytuacji złożenia korekty JPK_V7, dotyczącej wyłącznie części ewidencyjnej lub korekty obu części JPK_V7 – deklaracyjnej i ewidencyjnej.

Projekt nowych przepisów trafił teraz do Ministerstwa Sprawiedliwości.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA