REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ile CD Projekt zarobił na „Cyberpunku”? Przez hakerów się nie dowiemy, na giełdzie CDR znów na czerwono

CD Projekt przesunął datę publikacji sprawozdań finansowych, które będą obejmować okres po premierze „Cyberpunka 2077”. Spółka tłumaczy to opóźnienie atakiem hakerskim. Giełda zareagowała kolejnymi, mocnymi spadkami. W pół godziny od otwarcia akcje straciły na wartości 3,70 proc.

01.03.2021
10:02
Ile CD Projekt zarobił na „Cyberpunku”? Przez hakerów się nie dowiemy, na giełdzie coraz większy minus
REKLAMA

Posiadacze akcji CD Projektu nie mają ostatnio wiele powodów do zadowolenia. Nad twórcami „Cyberpunka” wciąż wisi groźba wypłaty odszkodowań amerykańskich inwestorom, a atak hakerski sprawił, że z jego serwerów wyciekło wiele poufnych informacji.

REKLAMA

Rynek nie wierzy w sukces

Z punktu widzenia wyceny CD Projekt najważniejsze są jednak dzisiaj dwa wydarzenia. Pierwszy to tempo prac nad poprawkami do „Cyberpunka”. Pierwotnie druga duża aktualizacja miała ujrzeć światło dzienne w lutym.

Dziś wiemy, że to nieaktualna data. Polski gamedev przyznał, że bardziej prawdopodobnym terminem jest połowa marca. Z doniesień „Bloomberga” wynika, że po cyberataku programiści, którzy pracowali zdalnie, trafili na przymusowe urlopy.

Co to oznacza? Ano to, że po dużym sukcesie sprzedażowym tuż po premierze gry, CD Projekt może mieć duże problemy z wypełnieniem założeń, które stawiają przed nim analitycy.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Bank of America straszył inwestorów, że w perspektywie kilku lat Cyberpunk będzie sprzedawał się wyraźnie słabiej niż trzecia część Wiedźmina.  

Póki co na znacznie obniżenie szacunków zdecydowała się Ipopema Securities. Broker zrewidował prognozy dot. sprzedaży gry Cyberpunka z 25 mln do 16 mln w 2020 r. i z 10,3 mln do 9 mln w 2021 r.

Sprawozdania muszą poczekać

Jeżeli analitycy mają rację, w dół pójdą również przewidywane przychody. Na tego typu doniesienia trochę sobie jednak poczekamy. CD Projekt przyznał właśnie, że musi zmienić terminy publikacji raportów okresowych.

Zmiana daty publikacji sprawozdań jest skutkiem ataku hakerskiego, którego celem była Spółka i wiążącym się z tym czasowym ograniczeniem dostępu do jej zasobów wewnętrznych.

– czytamy w komunikacie
 class="wp-image-1370662"
REKLAMA

Jednostkowy raport roczny i skonsolidowany raport roczny za 2020 rok ujrzy światło dzienne 19 kwietnia 2021 r. Skonsolidowany raport za I kwartał 2021 roku, ukaże się natomiast 27 maja. Pierwotnie spółka zamierzała opublikować wspomniane wyniki finansowe odpowiednio 30 marca i 25 maja.

Giełda zareagowała na tą informację kolejnymi spadkami. Tuż po otwarciu kurs CD Projektu spadał o 2,3 proc., a jedna akcja kosztowała nieco ponad 230. W porównaniu z ubiegłorocznym szczytem wartość polskiego producenta jest dzisiaj o połowę niższa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA