REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie /
  3. Gospodarka

Google wchodzi w układ z PKO BP i PFR. Rozpoczyna współpracę z Operatorem Chmury Krajowej

Będzie to pierwsza publiczna chmura obliczeniowa w Europie Środkowej. A wszystko dzięki temu, że Google Cloud stał się partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej.

27.09.2019
14:33
google cloud chmura krajowa
REKLAMA

Zawiązana właśnie współpraca ma być pomocą dla polskich firm we wdrażaniu i wykorzystywaniu potencjału, jaki daje chmura obliczeniowa w biznesie. To, że Google Cloud stał się partnerem strategicznym Operatora Chmury Krajowej, pozwoli na włącznie do oferty produktów Google Cloud Platform.

REKLAMA

Google ma też w ramach zawiązanej właśnie współpracy otworzyć w Warszawie tzw. region Google Cloud, czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dedykowany dla klientów z Polski oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Zdaniem Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, to tylko pomoże w osiągnięciu wcześniej wskazanych celów: cyfryzacja polskiej gospodarki i jej dynamiczny wzrost.

Teraz polskie firmy zyskają dodatkowe, wyrafinowane narzędzia do jego realizacji. Korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na awans do ligi światowej, na czym zależy nam wszystkim. Chmura Krajowa to doskonała platforma do efektywnej współpracy przedsiębiorstw, dostawców technologii i właścicieli rozwiązań biznesowych — przekonuje prezes PKO BP.

Google Cloud wpisuje się w strategię PFR

Zawiązanie współpracy między Google Cloud a Operatorem Chmury Krajowej jak najbardziej wpisuje się również w strategię Polskiego Funduszu Rozwoju i ma być istotnym elementem digitalizacji całego kraju.

Nawiązana współpraca jest dowodem na to, że Operator Chmury Krajowej będzie w stanie zapewnić najwyższą jakość usług, a jego klienci będą mieć dostęp do najnowszych światowych technologii — nie ma wątpliwości Paweł Borys, prezes PFR.

Włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej ma pozwolić na korzystanie naszych rodzimych firm z rozwiązań, na jakie do tej pory mogli sobie pozwalać tylko ich globalni konkurenci. Teraz też nie trzeba bać się takich nowych rozwiązań, jak chociażby Internet Rzeczy, które wymagają zazwyczaj sporej mocy obliczeniowej.

Nasze partnerstwo istotnie przyspieszy także procesy cyfrowej transformacji. Pomożemy polskim firmom skutecznie budować innowacyjne produkty i przewagi konkurencyjne z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań — uważa Michał Potoczek, Prezes Zarządu Operatora Chmury Krajowej.

Chmura Krajowa, czyli wspólne dziecko PKO BP i PFR

Operator Chmury Krajowej to specjalnie powołana spółka przez PKO Bank Polski i PFR. Zachęcając do korzystania z Chmury Krajowej, zaoferuje usługi IaaS (Infrastructure as a Service – infrastruktura jako usługa) – udostępnienie infrastruktury IT; PaaS (Platform as a Service – platforma jako usługa) – udostępnienie kompletnej platformy IT niezbędnej do uruchomienia aplikacji biznesowych, w szczególności baz danych, serwerów aplikacyjnych, serwerów web i zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa).

REKLAMA

Wedle prognoz w ciągu najbliższych 5 lat wydatki na usługi chmurowe w Polsce mają wzrosnąć o 24 mld zł. Będą stanowić blisko 30 proc. wszystkich wydatków na usługi i oprogramowanie IT działających firm w Polsce. W skali UE zaś do 2020 r. analitycy przewidują, że wartość usług chmurowych przekroczy 40 mld euro.

Usługi chmurowe będą realizowane w polskiej jurysdykcji, uwzględniając wymogi poszczególnych sektorów gospodarki oraz administracji publicznej. Naszym priorytetem jest optymalizacja procesów i kosztów IT oraz istotne skrócenie czasu realizacji strategicznych inicjatyw naszych klientów związanych z cyfryzacją – mówi Adam Marciniak, wiceprezes PKO Banku Polskiego odpowiedzialny za Obszar Informatyki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA