REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Tak firmy rozpieszczają pracowników przed świętami

Jak wynika z Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service, z okazji świąt 56 proc. firm oferuje swoim pracownikom benefity pozapłacowe. Najpopularniejsze z nich to paczki lub premie świąteczne, ale firmy wskazują też, że powszechnym dodatkiem do wynagrodzenia jest prywatna opieka medyczna i firmowe spotkania wigilijne. A na jakie benefity mogą jeszcze liczyć pracownicy? Zobaczcie sami.

16.12.2023
14:11
Tak firmy rozpieszczają pracowników przed świętami
REKLAMA

Przed świętami Bożego Narodzenia wiele firm decyduje się na przyznawanie dodatków świątecznych dla swoich pracowników. Najczęściej są to paczki wypełnione różnego rodzaju produktami lub premie finansowe do wydania na świąteczne zakupy.

REKLAMA

Co najczęściej pracownicy otrzymują benefity z okazji Świąt Bożego Narodzenia?

Z Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service wynika, że obdarowywanie pracowników właśnie w okresie Bożego Narodzenia to najpopularniejszy rodzaj benefitu. Decyduje się na niego niemal 6 na 10 firm, które właśnie w taki sposób uzupełniają podstawowe wynagrodzenie zatrudnionych. Na paczki i premie świąteczne decyduje się 64 proc. średnich firm, 58 proc. małych i 56 proc. dużych. Paczki i premie świąteczne to jednak niejedyny benefit pracowniczy.

Na drugim miejscu znajduje się prywatna opieka medyczna, którą oferuje 51 proc. przedsiębiorców, a podium domykają imprezy integracyjne (48 proc.). W przypadku paczek na Boże Narodzenie najczęściej można się ich spodziewać w średnich firmach, ale już imprezy integracyjne są domeną dużych przedsiębiorstw, oferuje je 52 proc. największych firm, w porównaniu do 46 proc. małych i 42 proc. średnich.

Prezenty od pracodawców przygotowane z okazji świąt, czy to w postaci wspólnego spotkania, premii czy paczek, spełniają kilka celów. Wyrażają wdzięczność za ciężką pracę i zaangażowanie, stanowią podsumowanie całego roku, ale też wzmacniają pozytywne relacje w zespole i budują lojalność – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy.

 class="wp-image-2304697"

Więcej o pracownikach przeczytać można poniżej:

Jakie benefity pozapłacowe pracownicy otrzymują najczęściej?

Wśród innych popularnych benefitów pracowniczych znajdują się także bony towarowe, karty przedpłacone lub rabaty (47 proc.), szkolenia, kursy dotyczące zawodu (46 proc.) oraz karty sportowe (43 proc.). Szkolenia językowe oferuje 27 proc. firm, a najmniej rozpowszechnione są programy emerytalne, które dotyczą 22 proc. przedsiębiorstw.

REKLAMA

Z punktu widzenia pracownika, zwłaszcza w obliczu wciąż wysokiej inflacji, najmilej widziana jest premia, ale pracodawcy mają różne pomysły na dodatki. Te popularne to m.in. kosze prezentowe, bony podarunkowe do popularnych sklepów czy nawet prezenty w postaci rocznych subskrypcji lub członkostwa w klubach sportowych - uważa Krzysztof Inglot.

Pracownicy potwierdzają to, co wskazują pracodawcy. Zapytani o to, jakie benefity pozapłacowe otrzymują najczęściej, zatrudnieni wskazują w kolejności: imprezy integracyjne (52 proc.) oraz paczki świąteczne (45 proc.). Ciekawe jest trzecie miejsce, bo według pracowników to szkolenia i kursy zawodowe (45 proc.), które pracodawcy wskazywali rzadko. Prywatna opieka medyczna to przywilej 41 proc. pracowników, a karta sportowa znajduje się w kieszeni 40 proc. zatrudnionych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA