REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polskie startupy. Wzorują się chorwackim Rimacu i sprzedają silniki elektryczne za granicę

Elimen to polska firma tworząca elektryczne silniki napędowe dla branż: motoryzacyjnej, budowlanej, marynistycznej czy zbrojeniowej. Firma produkuje również przydomowe i przemysłowe magazyny energii, a także pracuje nad urządzeniem do diagnostyki baterii.

03.04.2022
14:53
Polskie startupy. Wzorują się chorwackim Rimacu i sprzedają silniki elektryczne za granicę
REKLAMA

Elimen dostarcza głównie napędy do pojazdów dostawczych i ciężkich o masie 16-40 ton. Współpracuje z firmami ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Indii. W przyszłości dołączyć może do nich również Turcja.

REKLAMA

Szybko rosnącym segmentem mają być również egzotyczne super-samochody o cenach końcowych rzędu 2-4 mln dol. za sztukę.

Tego typu zastosowania są motorem napędowym dla naszego R&D, gdzie możemy pozwolić sobie na bardzo drogie materiały, procesy i technologie – w tym przypadku cena ma mniejsze znaczenie

– wyjaśnia Daniel Śliwka, Chief Technology Officer w Elimen Group.

Polska firma tworzy również modele, wykorzystywane do sprawdzania samochodów w uproszczonych symulacjach. Właśnie w taki sposób bada się przewidywane osiągi pojazdu i zużycie energii w różnych cyklach jazdy.

Możemy uniknąć błędów w założeniach i następnie w samej konstrukcji. Każdy napęd już od samego procesu założeń przedstawionych przez klienta posiada swój cyfrowy odpowiednik w postaci modelu symulacyjnego dla takiego producenta pojazdu

– dodaje Śliwka.
 class="wp-image-1760356"
Silnik elektryczny

Polska firma pracuje również nad urządzeniem diagnostycznym do badania akumulatorów w samochodach elektrycznych. System nie tylko zweryfikuje utratę pojemności, uszkodzenie ogniw czy poinformuje o konieczności utylizacji baterii, ale również będzie w stanie przeprowadzić jej regenerację.

Jeśli cały zestaw baterii jest sprawny, lecz ma mniejszą pojemność spowodowaną upływem czasu (jak baterie w naszych laptopach), potrafimy przeprowadzić proces regeneracji baterii i podnieść jego sprawność o 20-40 proc. – podkreśla Śliwka.

Magazyny energii made in Poland.

Polacy tworzą zarówno małe, przydomowe baterie (współpracujące np. z instalacjami fotowoltaicznymi), jak i wielkie, kontenerowe rozwiązania dla przemysłu czy farm OZE. Dzięki temu mogą one przechowywać energię do późniejszego wykorzystania.

 class="wp-image-1760347"
Mały magazyn energii

Firma pracuje nad koncepcją rozproszonych magazynów energii, która optymalizowałaby zużycie z różnych źródeł.

Oprogramowanie łączyłoby urządzenia wytwarzające energię elektryczną z siecią i magazynami energii falowników zintegrowanych z baterią, zarządzanych przez zdecentralizowany system informatyczny. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, przy jednoczesnej optymalizacji zużycia energii – mówi Przemysław Rozmysłowicz.

REKLAMA

Elimen otwiera właśnie rundę finansowania, którą chce przeznaczyć na rozwój sprzedaży – zwłaszcza napędów i magazynów energii. Grupa ma również poszerzyć park maszynowy, aby zwiększyć możliwości produkcyjne. W 2025 roku jej obroty firmy mają przekroczyć 50 mln zł.

 class="wp-image-1760353"
Zespół Elimen
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA