REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Urzędnik poprawił, ale podatnik tego nie zobaczy. Kolejna poważna usterka w systemie e-PIT

System e-PIT przechodzi choroby wieku dziecięcego. Właśnie dowiedzieliśmy się o kolejnym błędzie w jego funkcjonowaniu. W przypadku, w którym urzędnik dokonał zmian w zeznaniu ręcznie, podatnik nie zobaczy korekty w swoim podglądzie. Błąd niby niewielki, bo korekty i tak dostawało się pocztą, w przyszłości może się jednak okazać dość męczący.

08.04.2019
19:14
Urzędnik poprawił, ale podatnik nie zobaczy. Kolejna usterka w systemie e-PIT
REKLAMA
REKLAMA

Od jednego z księgowych usłyszałem na początku roku, by trzymać się od e-PITów z daleka. Choć jego tłumaczenia o problemach technicznych znalazły potem potwierdzenie w rzeczywistości, wydaje mi się, że nieco przesadził. System działa przecież bardzo sprawnie, do 20 marca skorzystało z niego przeszło 2,6 mln osób.

Nie znaczy to jednak, że wszystko idzie po myśli urzędników. Przez niedopatrzenie e-PIT mógł się w pewnych przypadkach stać wygodnym narzędziem do inwigilowania pracowników przez pracodawców. Teraz na jaw wyszła kolejna usterka.

Dziennik Gazeta Prawna ustalił, że system nie wyświetla zmian dokonanych w deklaracjach przez urzędników. Po co mieliby oni jednak dokonywać zmian ręcznie, skoro system sam zasysał nasze dane?

Rzecz dotyczy wyłącznie osób, które korzystały z e-PITów w pierwszych dniach po uruchomieniu usługi.

REKLAMA

Błędy pojawiały się w przypadku podatników, którzy mieli 50-proc. koszty uzyskania przychodów zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Na skutek pomyłki system obniżał wtedy podstawę opodatkowania. Według resortu, to grupa ok. tysiąca osób.

Po wprowadzeniu korekt przez urzędników, zmiany są jednak niewidoczne. Podatnicy dostali je co prawda także drogą pocztową, ale o tym za kilka lat mogą zapomnieć. A pod ręką zostanie im wadliwie wypełniona deklaracja, wisząca na koncie. Ministerstwo Finansów zapewniło jednak, że pracuje już nad naprawieniem tego błędu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA