REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Rząd zamrozi ceny gazu w przyszłym roku. Premier chciałby wprowadzić kryterium dochodowe

Zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na tegorocznym poziomie, a do tego dopłaty dla uboższych rodzin. Rząd jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie cen gazu w przyszłym roku, ale premier Mateusz Morawiecki przyznał w środę, że najlepszym wyjściem będzie przyjęcie kryterium dochodowego. Może to efekt lekcji z wprowadzenia dodatku węglowego.

23.11.2022
10:34
Rząd zamrozi ceny gazu w przyszłym roku. Premier chciałby wprowadzić kryterium dochodowe
REKLAMA

Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku – powiedział w środę szef rządu podczas konferencji prasowej w Sulejówku na temat ratowania zabytków.

REKLAMA

Mateusz Morawiecki obiecał, że decyzja w sprawie interwencji na rynku gazu zostanie podjęta w ciągu najbliższych kilku dni. Podczas wtorkowego posiedzenia rady ministrów – wbrew oczekiwaniom – nie zapadła decyzja w tej sprawie, bo skończyło się na dyskusji. Kolejne posiedzenie odbędzie się we wtorek 29 listopada.

Prawdopodobnie zdecydujemy się na kryterium dochodowe

– zdradził premier.

Szef rządu ocenił, że kryterium dochodowe „dobrze działa”, wskazując, że jego zastosowanie nie wiąże się z biurokracją. Mateusz Morawiecki dodał „uczciwie”, że kryterium dochodowe jest bardzo sprawiedliwe. Tym komentarzem wprowadził wielu ekspertów w osłupienie, ponieważ w przypadku dopłat do węgla nie wprowadzono kryterium dochodowego.

Kosmos! Milion najbogatszych gospodarstw domowych dostało dodatek węglowy, bo nie wprowadzono kryterium dochodowego. Przy gazie kryterium dochodowe będzie. To jest sprawiedliwość? – napisał na Twitterze Andrzej Guła, jeden z liderów Polskiego Alarmu Smogowego.

Wysokie koszty życia

REKLAMA

We wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało komunikat, w którym przyznało, że bezprecedensowy wzrost cen energii wpływa na zwiększenie kosztów życia Polaków i wymaga działań osłonowych. Zapowiedziano, że w resorcie trwają prace nad projektem ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Po ustawach dotyczących dodatku węglowego, cen ciepła i energii elektrycznej, pracujemy nad rozwiązaniami, które ochronią mieszkańców Polski przed nadmiernym wzrostem cen gazu w 2023 r. – wyjaśniła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA