REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Jutro wyląduje w Polsce pierwszy samolot ze szczepionką Pfizera? UE dopuściła preparat do użycia

Wyprodukowana przez BioNTech i Pfizer szczepionka na koronawirusa dostała zielone światło od Europejskiej Agencji Leków na wprowadzenie do użytku na terenie UE, a więc i w Polsce.

21.12.2020
17:54
Bruksela dopuściła szczepionkę Pfizera do użycia
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski informowali już jakiś czas temu, że pierwsze transporty ze szczepionką Pfizera pojawić się mogą w Polsce w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

REKLAMA

Na ubiegłotygodniowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że jeśli producent dotrzyma słowa i dostarczy szczepionkę, to rząd niezwłocznie przystąpi do szczepień fazy zero, czyli podawania preparatu lekarzom, pielęgniarek, pracownikom służby zdrowia.

Comirnaty, bo tak nazywa się preparat, ma na początku być podawany w szpitalach. Potem, od fazy pierwszej, już w wyznaczonych punktach na terenie całego kraju.

EMA: szczepionka Pfizera jest bezpieczna i skuteczna

Agencja wydała w poniedziałek opinię, rekomendując Komisji Europejskiej warunkowe dopuszczenie preparatu do użytku.

Nasza dokładna ocena oznacza, że możemy z pełnym przekonaniem zapewnić obywateli UE o bezpieczeństwie i skuteczności tej szczepionki oraz o tym, że spełnia ona niezbędne normy jakości

– podała w poniedziałek EMA.

Zgoda na dopuszczenie Comirnaty jest warunkowa, a to oznacza, że agencja nie zakończyła jeszcze prac.

Będziemy nadal gromadzić i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności tej szczepionki, aby chronić osoby przyjmujące szczepionkę w UE

– wskazała Emer Cooke, dyrektor EMA.

Sześć osób z 18 tys. miało objawy COVID-19

Agencja podjęła decyzję w sprawie preparatu firmy Pfizer na na podstawie wyników badania przeprowadzonego na próbie 44 tys. pacjentów. Połowa uczestników otrzymała szczepionkę, a połowa placebo.

Badanie wykazało 95 proc. zmniejszenie liczby objawowych przypadków COVID-19 u osób, które otrzymały szczepionkę. Jak podała Agencja osiem przypadków z 18,2 tys. miało objawy. W przypadku placebo było tak w przypadku 162 badanych z 18,3 tys. biorących w testach.

Badanie wykazało również około 95% skuteczność u uczestników zagrożonych ciężkim COVID-19, w tym z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi lub indeksem masy ciała ≥ 30 kg / mkw.

– podano.

Agencja zapewnia, że wysoka skuteczność widoczna była u osób obydwu płci, różnych grup rasowych i etnicznych.

REKLAMA

Comirnaty podawana jest w dwóch dawkach w odstępie co najmniej 21 dni. Wśród działań niepożądanych pojawiały się najczęściej ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów, dreszcze i gorączka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA