REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Rachunki za energię mogą podskoczyć nawet trzykrotnie. Drożyzna nie do opanowania

Od kilku miesięcy rachunki za energię ścigają się z ratami kredytów hipotecznych i żadna ze stron nie chce odpuścić. Przed nami trudna pod względem dostępu do surowców i przede wszystkim droga zima. Perspektywy w tym zakresie na najbliższe miesiące nie są zbyt optymistyczne. Trudno się też temu dziwić, skoro cena energii elektrycznej bije już teraz historyczne rekordy.

05.07.2022
12:38
cena-energii-Polska-mistrzem-UE
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Na giełdzie Dutch TTF Gas Futures cena gazu zbliża się do poziomu 163 euro za 1 MWh, a kontrakty na tegoroczną zimę warte są już blisko 169 euro. Rośnie też znowu cena węgla. W portach ARA za tonę czarnego złota trzeba zapłacić ponad 322 dol. A rok temu to było niecałe 119 dol. Nie ma też spokoju na rynku ropy. Ropa Brent po kilku dniach spadków znowu wróciła na poziom ponad 112 dol. za baryłkę. A na koniec 2021 r. to było raptem 77 dol. To wszystko ma i będzie mieć wpływ na nasze rachunki, pomimo parasolu rozłożonego przez Urząd Regulacji Energetyki. 

REKLAMA

Już teraz stawki dla prądu budowlanego są w okolicy 2 zł za jedną kWh. W taryfie dla indywidualnych klientów to jakieś 70 groszy, czyli prawie trzy razy mniej. Np. Tauron dla taryfy C11 dla przedsiębiorstw proponuje od 1 lipca 1,40 zł netto z hakiem za 1 kWh. Dochodzą do tego m.in. koszty dystrybucji, akcyzy i opłata mocowa. Więc też będzie w sumie ponad 2 zł. Nic więc dziwnego, że eksperci dumają teraz nad tym, czy w tym samym kierunku cenowym pójdzie również taryfa dla klientów indywidualnych. Spółki o nowy poziom opłat będą wnioskować już niedługo, jesienią. 

Nie wierzę, żeby spółki obrotu nie wnioskowały o podobne podwyżki - przekonuje w przeglądzie redakcyjnym serwisu gleobenergia.pl Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Cena energii elektrycznej w okowach kalendarza wyborczego

W tej energetycznej analizie nie bez znaczenia jest termin przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Zresztą rząd już teraz o tym intensywnie myśli, dopalając inflację za pomocą polityki socjalnej – wbrew zaciągniętemu hamulcowi ręcznemu przez NBP. Dlatego przewiduje się, że na straży wyższych taryf i tym samym wyższych rachunków najpewniej stanie prezes URE.

Uzasadnienia dotyczące wyższy taryf będą przez spółki obrotu dosyć dobrze udokumentowane. Mamy wszak twarde dane z giełdy, ceny są transparentne - przestrzega Szymański.

Scenariusze nie są więc zbyt optymistyczne dla portfeli Polaków. Cena energii elektrycznej może skoczyć w górę nawet dwa razy i więcej. Szacuje się, że koszt 1 kWh może zdrożeć z 0,72 zł do nawet 2,15 zł. Przy rocznym zużyciu na poziomie 3000 kWh do tej pory roczna opłata wynosiła ok. 2160 zł, co dawało miesięcznie 180 zł. Przy 2,15 zł za 1 kWh roczny koszt rośnie do 6450 zł, czyli 537,5 zł miesięcznie. I to ciągle przy założeniu antyinflacyjnego podatku VAT, na poziomie 5, a nie 23 proc. Jak sobie z tym poradzą politycy w dobie kreślenia list wyborczych? 

Będzie presja na przerzucenie części tych podwyżek na przemysł, który nie jest chroniony taryfami. Ale to będzie miało bardzo negatywne skutki też dla gospodarstw domowych. Po prostu wszystko dodatkowo jeszcze podrożeje – przewiduje wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

REKLAMA

Godzinowa cena energii z rekordem

O tym, że za energię elektryczną już za kilka miesięcy zaczniemy odczuwalnie płacić więcej przekonują też ostatnie analizy Fundacji Instrat. Dostawy energii na 2023 r. wyceniane są już na 1234 zł za 1 MWh. Rok temu to było jakieś 350 zł, a w 2020 r. - raptem 240 zł. Cena godzinowa pobiła swój absolutny rekord 4 lipca między godziną 19 i 20, kiedy wyniosła 2556 zł za 1 MWh. Tym samym pobito ostatni rekord z 22 grudnia 2021 r., kiedy między godzi. 18 a 19 cena 1 MWh wyceniana była na 2444 zł.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA