REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

To badanie ujawniło po co Polacy budują domy. Jeśli myślicie, że chodzi o wygodę to jesteście w błędzie

Chęć realizacji marzenia jest głównym powodem, dla którego Polacy budują dom. 25 proc. inwestorów decydowało się na budowę, żeby zwiększyć powierzchnię mieszkalną. Prawie 60 proc. osób, wybierając miejsce zamieszkania, kierowało się walorami okolicy. Szczególne znaczenie dla Polaków miała bliska lokalizacja terenów zielonych.  

07.05.2022
13:26
Oto pragnienie Polaków. Budujemy dom przede wszystkim po to, aby zrealizować marzenia
REKLAMA

W 2021 roku ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na budowę domu, ponieważ chciała zrealizować marzenie – wynika z badania Oferteo.pl, serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich wykonawcami.

REKLAMA

Od wielu lat jest to główny powód, dla którego Polacy inwestują we własne cztery ściany. Co czwarty respondent przyznał, że kierowała nim przede wszystkim chęć zwiększenia powierzchni mieszkalnej.

Dla 24 proc. motywacją do budowy domu było dysponowanie działką budowlaną. Wśród pozostałych aspektów często wymieniano chęć posiadania ogrodu (23 proc.), przekonanie, że bardziej opłaca się budować dom niż kupować mieszkanie (23 proc.) oraz potrzebę przeprowadzki z miasta na wieś (22 proc.). 

Dane wskazują na różnorodność motywacji i potrzeb osób decydujących się na budowę domu w 2021 r. Przekładają się one bezpośrednio na podejmowane decyzje w trakcie planowania inwestycji. W tym procesie warto skorzystać z dostępnych narzędzi internetowych, które pozwolą na łatwe porównanie ofert wykonawców i ułatwią oszacowanie budżetu

komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Budowa domu. Lepiej nam się żyje na wsi

Według raportu o budowie domów w 2021 roku 56 proc. prywatnych inwestorów zdecydowało się na dom na wsi. Jest to wynik o 5 punktów procentowych wyższy niż w 2020 roku.

Co czwarty respondent wybrał inwestycję w niedużym mieście (do 50 tys. mieszkańców). Podobnie jak w roku 2020 niewielki procent osób budował dom w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców. W 2021 roku było to 7 proc., a w 2020 – 5 proc.

W ubiegłym roku najwięcej nieruchomości powstało w województwach mazowieckim (17 proc.), śląskim (13 proc.) i dolnośląskim (9 proc.). Najmniej nowych domów powstało w województwie lubuskim (2%) oraz opolskim (1%). 

Co decyduje o wyborze działki? Lubimy zieloną okolicę

Ponad 50 proc. respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet SWPS zadeklarowało, że bardziej niż przed pandemią doceniło tereny zielone w pobliżu miejsca zamieszkania.

Podobne opinie płyną od uczestników badania Oferteo. Na pytanie, co zadecydowało o wyborze działki, prawie 60 proc. ankietowanych przyznało, że była to okolica.

Z kolei co czwarty ankietowany przez Oferteo nie miał wpływu na wybór okolicy, ponieważ działka, na której stawiał dom, pochodziła z darowizny. 27 proc. budujących, wybierając działkę, kierowało się ceną. Istotne dla Polaków okazały się także odległości od miejsca pracy (17 proc.) oraz od miejsca zamieszkania najbliższej rodziny (17 proc.).

REKLAMA

Metodologia badania: przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku metodą CAWI na próbie 416 osób, które w 2021 roku budowały dom.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA