REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Prawo

Bruksela oskarża Apple o praktyki monopolistyczne. Chodzi o traktowanie twórców w App Store

Naruszenie unijnego prawa antymonopolowego poprzez narzucanie niesprawiedliwych zasad i opłat twórcom gier, serwisów randkowych, platform muzycznych i innych aplikacji, których dostęp do klientów zależy od App Store. Taki zarzut firmie Apple w piątek postawiła Komisja Europejska. Jedną z firm, które poskarżyły się Brukseli na praktyki Apple, jest szwedzkie Spotify.

30.04.2021
13:49
Apple oskarżony przez Brukselę o praktyki monopolistyczne. Chodzi o App Store
REKLAMA

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Europejska oznajmia, że poinformowała już Apple o swoim wstępnym stanowisku, że firma ta dopuszcza się zakłócania rynku streamingu muzyki, ponieważ wykorzystuje swoją dominującą pozycję poprzez App Store.

REKLAMA

Nasza wstępna konkluzja: Apple łamie prawo konkurencji Unii Europejskiej. Apple Music konkuruje z innymi serwisami streamingowymi, ale Apple pobiera od nich wysokie opłaty i uniemożliwia im poinformowanie klientów o innych możliwości opłaty subskrypcji. Tracą na tym konsumenci

– napisała Marghete Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji.

Solem w oku brukselskich urzędników jest praktyka Apple narzucania twórcom aplikacji do streamingu muzyki pobierania opłat od konsumentów wyłącznie poprzez płatność w App Store. Inna niedozwolona – zdaniem Komisji Europejskiej – praktyka polega na narzucaniu twórcom aplikacji takich ograniczeń, które uniemożliwiają im poinformowanie swoich klientów, że istnieją inne, tańsze opcje opłacania subskrypcji – poza App Store.

REKLAMA

KE podkreśla, że dla twórców aplikacji App Store jest jedyną drogą dotarcia do konsumentów używających iPhone'ów. „Urządzenia i oprogramowanie Apple tworzą zamknięty ekosystem, a Apple kontroluje każdy aspekt interakcji użytkowników iPhone'ów i iPhone'ów ze swoimi urządzeniami.

Bruksela na każdym kroku zastrzega, że obecne zarzuty mają jedynie charakter wstępny, ale wskazuje, że jeśli się potwierdzą w toku zasadniczego postępowania, to praktyki Apple będą złamaniem art. 102 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zakazuje nadużywania pozycji dominującej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA