REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Wciąż nie zrealizowaliśmy prawie miliona bonów turystycznych. Te wakacje to może być ostatni dzwonek

Do wykorzystania bonu turystycznego uprawnionych jest 4,3 mln osób, ale do dziś nie 895 tys. bonów nie zostało uaktywnionych, a wiele kolejnych nie zostało wykorzystanych w całości. To 500 zł, po które wystarczy się schylić, a potem można je wydać na hotel czy inne usługi turystyczne. Jeśli nie zrobimy tego w te wakacje, może nie będziemy mieć już do tego okazji. Po 30 września pieniądze te przepadną bezpowrotnie.

24.06.2022
12:30
Bon turystyczny. Pieniądze leżą w ZUS-ie, Polacy nie chcą się po nie schylić
REKLAMA

Czasy zamknięcia gospodarki w czasie pandemii koronawirusa dla większości Polaków wydają się zamkniętym rozdziałem historii, ale to powoduje, że zapominają o wciąż obowiązujących programach, które miały uratować lub rozruszać polski biznes. Jednym z nich jest bon turystyczny, który ruszył w sierpniu 2020 roku, ale jego ważność upływa 30 września 2022 r.

REKLAMA

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, spośród  4,3 mln przyznanych bonów aktywowano ponad 79 proc., czyli 3,4 mln. Co ciekawe, całkowicie wykorzystanych zostało tylko nieco ponad 2 mln bonów. Wciąż nieaktywnych jest ponad 895 tys. bonów na kwotę 619 mln zł.

Do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły 2,3 mld zł. Najwięcej zyskały firmy i organizacje z województwa małopolskiego, bo rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu prawie pół miliarda zł. Drugim województwem, w którym do organizatorów turystyki trafiła największa kwota z transakcji bonami, jest pomorskie. Kwota ta w Pomorskiem przekroczyła 418 mln zł – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Bon turystyczny jest ściśle związany z programem 500+. Przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 r., na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Co istotne, rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia.

Jak uruchomić bon? To proste

ZUS zaznacza, że trzeba było zrobić to w ciągu 3 miesięcy od narodzin dziecka. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon.

REKLAMA

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony po 500 zł. Jednak aby otrzymać drugi bon, trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie. Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Aktywacja bonów jest bardzo prosta. Wystarczy zalogować się do PUE i wejść na swój profil w zakładkę „Ogólny”. Po lewej stronie ekranu znajdziemy zakładkę „Bon turystyczny”. Klikamy i uzupełniamy dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numeru telefonu komórkowego. Zostaje już tylko aktywacja bonu, której można dokonać w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA