REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Blikiem z konta VAT, czyli trwa proces umilania podzielonej płatności przedsiębiorcom

Split payment, czyli podzielona płatność to mechanizm, który nadal nie jest tak popularny wśród przedsiębiorców jakby sobie tego życzył resort finansów. Teraz ministerstwo wprowadza kolejne usprawnienia, które mają to zmienić. To chociażby możliwość płacenia Blikiem z konta VAT.

04.04.2019
17:30
Blikiem z konta VAT to nowa propozycja dotycząca split payment
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio Ministerstwo Finansów ustami swojej szefowej Teresy Czerwińskiej uspokajało przedsiębiorców informacją o obowiązkowym split paymencie. Ten miałby nadejść najwcześniej pod koniec tego roku. Nie ma się więc teraz czego bać. Resort chce, by do tego czasu przedsiębiorcy przyjrzeli się podzielonej płatności i sami przekonali się, że diabeł nie jest aż taki straszny, jak go malują.

Do tej pory trudno mówić o jakiejś szczególnej popularności split payment wśród polskich płatników VAT. W drugim półroczu 2018 r. z takiej formy skorzystał raptem co czwarty przedsiębiorca. A łączna wartość VAT-u zapłacona przez podzieloną płatność w tym czasie wyniosła ok. 26 mld zł, czyli ok. 9,5 proc. udziału w wykazanym podatku VAT u wszystkich podatników.

Główną przyczyną małej popularności takiego rozwiązania jest ograniczony dostęp do pieniędzy zebranych na koncie VAT. Nie można ich ani wypłacić, ani też przetransferować na konto firmowe zasadnicze.

Blikiem z konta VAT, czyli kuszenie resortu.

Resort finansów już wcześniej zapowiadał wprowadzenie kolejnych usprawnień. Tak, żeby split payment w oczach przedsiębiorców zyskiwał i stawał się dla nich skutecznym rozwiązaniem. Teraz ministerstwo informuje, że chce od przyszłego roku wprowadzić możliwości płacenia z konta VAT na rzecz innych podatków. Np. przez pay by link. Inną propozycją jest możliwość zapłacenia Blikiem z konta VAT. W ten sposób można byłoby np. opłacić VAT od importu, akcyzę, cło, podatek dochodowy czy też ZUS.

Obowiązek najwcześniej pod koniec roku.

REKLAMA

Ułatwienie procesu podzielonej płatności przedsiębiorcom to obecnie jeden z priorytetów resortu finansów. Czy możliwość płacenia Blikiem z konta VAT w tym pomoże - czas pokaże.Czekać na efekty nie można w nieskończoność. Zwłaszcza że czasy dobrowolności split payment powoli odchodzą w niepamięć. Już wcześniej Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie dla niektórych branż obowiązkowej podzielnej płatności w Polsce od marca.

Cały czas zaś trwają przygotowania do wprowadzenie obowiązkowego split payment dla wszystkich branż. Wcześniej wspominano nawet o lipcu 2019 r. Ale wedle ostatnich słów przedstawicieli resortu finansów miałoby to nastąpić nie wcześniej niż na koniec tego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA