REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Trzy pasy na A1 oddane. GDDKiA pochwaliła się przekazaniem do ruchu kolejnego odcinka autostrady

Jeszcze w 2021 roku na A1 pomiędzy Tuszynem i obwodnicą Częstochowy oddanych zostanie łącznie blisko 56 kilometrów autostrady o trzech pasach ruchu w każdym kierunku – zapowiedziała GDDKiA, która udostępniła kierowcom w piątek odcinek od Piotrkowa Trybunalskiego do Tuszyna w kierunku Łodzi.

19.11.2021
16:51
Trzy pasy na A1 oddane. GDDKiA pochwaliła się przekazaniem do ruchu kolejnego odcinka autostrady
REKLAMA

W piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała do ruchu 12-km odcinek A1 w kierunku Łodzi między węzłami Piotrków Trybunalski Zachód i Tuszyn. Od skrzyżowania z S8 pojedziemy A1 trzema pasami ruchu, w kierunku przeciwnym dwoma.

REKLAMA

Od Piotrkowa Trybunalskiego do Gdańska kierowcy mają do dyspozycji już całą szerokość jezdni. Do węzła Tuszyn trzy pasy ruchu, dalej dwa pasy. Ruch w przeciwnym kierunku od Tuszyna do Piotrkowa odbywa się ma dwóch pasach. Wciąż bowiem prowadzone są tam prace związane z przygotowaniem oznakowania, naprawą barier energochłonnych i uzupełnieniem ekranów akustycznych. Z tego powodu na A1 obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h, a w drugim kierunku do Katowic 70 km/h.

UE sfinansuje 60 proc. prac na A1

Na początku listopada GDDKiA oddała do użytku 7-km odcinek zachodniej jezdni A1 od Radomska do granicy województwa śląskiego i 6-km w kierunku Częstochowy.

Budowa A1 między Tuszynem w województwie łódzkim i Częstochową podzielona jest na pięć części, z których cztery o łącznej długości 64 km przebiegają przez województwo łódzkie, a jedna o długości 16,9 km przez województwo śląskie. Na całej długości trasa ma być gotowa na przełomie 2022 i 2023 roku.

 class="wp-image-1605526"

Przebudowa 80 km odcinków A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do obwodnicy Częstochowy kosztować ma ponad 2,8 mld zł. Blisko 61 proc., czyli 1,7 mld zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Do końca roku GDDKiA odda kolejne odcinki autostrady

REKLAMA

Do połowy grudnia tego roku zostaną oddane kolejne 3 km jedynki od węzła Piotrków Trybunalski Zachód do Piotrków Trybunalski Południe, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni pozostałe pasy ruchu i kierowcy będą mogli skorzystać z całego 16-kilometrowego odcinka od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że do końca roku odda też trzypasową jezdnię w kierunku Częstochowy, a następnie w kierunku Łodzi. Trzema pasami w kierunku Łodzi pojedziemy wkrótce na 13-km odcinku z Radomska do Kruszyny, a także drugą jezdnią od Kruszyny do obwodnicy Częstochowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA