REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Rwie jak zasięg w PKP IC? Zdziwisz się

PKP Intercity znów zaskakuje pasażerów. Tym razem nie chodzi o promocje na bilety, a o coś zupełnie innego. Przewoźnik właśnie uruchomił w 300 wagonach wzmacniacze sieci komórkowych, które mają w znaczący sposób wpłynąć na poprawę sygnału telefonii komórkowej. Do końca roku chce uruchomić wzmacniacze w 554 wagonach. Prawda, że fajny pomysł?

10.10.2023
20:24
Rwie jak zasięg w PKP IC? Zdziwisz się
REKLAMA

PKP Intercity wciąż zaskakuje pomysłami, które mają skusić Polaków do częstszych podróży pociągami. Tym razem jednak nie chodzi o promocje na bilety, dzięki którym z podróży pociągami skorzystało już blisko 50 mln osób. Ani o nowe możliwości zakupu biletów, bo wiadomo, że bilet na pociąg można już kupić praktycznie wszędzie – w kasie, apkach, ale też w biletomatach w całym kraju. Teraz przewoźnik w kooperacji z największymi polskimi operatorami i za ich zgodą uruchamia mobilne wzmacniacze sieci komórkowych, które w branżowej nomenklaturze nazywa się repeaterami.

REKLAMA

Współpraca z operatorami polepszy zasięg w pociągach

PKP Intercity już jakiś czas temu postawił na wygodę pasażerów, ogłaszając przetarg na takie atrakcje jak modernizacja wagonów, tak aby były wygodniejsze i bardziej dostosowane do potrzeb rodzin z małymi dziećmi i osób niepełnosprawnych. Teraz idzie o krok dalej i uważa, że dzięki współpracy z Orange, Play, Polkomtelem (sieć Plus) i T-Mobilem pasażerowie mogą cieszyć się lepszym zasięgiem telefonii komórkowej w pociągach, co ułatwi korzystanie z urządzeń mobilnych do pracy, a także relaksu, tak aby podróże uczynić jeszcze bardziej komfortowymi.

Więcej o podróżach dużych i małych

Od lat słyszeliśmy, że pociągi PKP Intercity poruszają się w miejscach, gdzie zasięg pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy świadomi, że w dzisiejszych czasach dostęp do telefonii komórkowej czy Internetu jest kluczowy dla wielu osób, w tym także dla naszych podróżnych. Zdecydowaliśmy się więc na instalację mobilnych wzmacniaczy sieci komórkowych, dzięki czemu podróże koleją po Polsce będą jeszcze bardziej komfortowe – zapowiada Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

Wagony doposażone we wzmacniacze sygnału

Repeatery, w które zostały wyposażone wagony przy okazji napraw modernizacyjnych i dostawach nowego taboru, umożliwiają wzmacnianie pięciu pasm: 800, 900, 1800, 2100 i 2600 MHz.

REKLAMA

Należy pamiętać, że wzmacniacze mobilne, w odróżnieniu od stacjonarnych, wymagają znacznie bardziej złożonej konfiguracji. Ich specyfikacja musi pozwolić na wyłączanie funkcjonalności wzmacniania sygnału m.in. przy przekroczeniu przez wagon granicy Polski. Dlatego konfiguracja i testy ruchowe były złożonym procesem, przed jakim stanął personel techniczny PKP Intercity, jak i podmioty współpracujące, czyli Ledatel i PKP Telkol oraz operatorzy sieci komórkowych - wyjaśnia Tomasz Gontarz.

Prace doprowadziły do uruchomienia pierwszej partii 50 wzmacniaczy 1 września 2023 r. Uruchomienie drugiej partii tj. 250 wzmacniaczy zakończyło się 10 października br. Docelowo PKP Intercity chce do końca grudnia uruchomić wzmacniacze w 554 wagonach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA