REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Wielkie pożegnanie z Flashem w ZUS-ie. Ostatnia szansa na złożenie wniosku, aż łza się w oku kręci

29 grudnia o godzinie 18:00 Zakład Ubezpieczeń Społecznych wejdzie do nowego wymiaru technologicznego. Z systemu PUE ZUS usunięte wtedy zostaną wszystkie wnioski napisane we Flashu, czyli technologii, która od dawna jest domyślnie wyłączona w przeglądarkach, ale ZUS pozostał jej wierny niemal do jej ostatecznej śmierci, która nastąpi w noc w sylwestrową.

29.12.2020
10:15
Technologie. We wtorek ZUS ostatecznie wycofuje wszystkie wnioski we Flashu
REKLAMA

„Zmieniamy kolejne wnioski w PUE ZUS na nowe, łatwiejsze w obsłudze wersje w HTML. Wśród nich: wnioski zasiłkowe, emerytalne, o zaświadczenie o niezaleganiu” – pisze ZUS w suchym komunikacie, jak ognia unikając pewnego słowa na F.

REKLAMA

Prawdziwy komunikat brzmi bowiem „kończymy z Flashem”. 30 grudnia w PUE ZUS pojawią się nowe wersje wniosków, które dotychczas były napisane w tej przedpotopowej, praktycznie zarzuconej już technologii. Nowe wnioski będą w wersji HTML.

Zakład ostrzega, że 29 grudnia 2020 r. po godz. 18:00 na PUE ZUS z profili użytkowników usunięte zostaną niektóre wnioski, które zostały wypełnione, ale nie zostały podpisane i wysłane (mają status dokumentu roboczego lub znajdują się w zakładce „Zlecenia”).

Jeśli ktoś chciałby prawdopodobnie ostatni raz w życiu użyć Flasha, we wtorek ma na to szansę. Do 18:00 można dokończyć edycję roboczej wersji wniosku we Flashu lub wypełnić i wysłać całkiem nowy.

O tym, że w 2020 roku ZUS wciąż używa tej przestarzałej, niestabilnej i bardzo podatnej na ataki technologii budowy stron internetowych czy formularzy, wielu Polaków dowiedziało się, składając wnioski w ramach tarcz antykryzysowych.

„Formularze dostępne tylko we Flashu? To jakiś żart?” – tego typu pytania wciąż pojawiają się na profilach ZUS-u w mediach społecznościowych. Zakład od miesięcy odpowiada w jeden sposób: „Stopniowo wycofujemy dotychczasowe formularze we Flashu. Zamierzamy sfinalizować te prace do końca roku. W nowych wnioskach, które wprowadzamy, nie ma już Flasha”.

REKLAMA

ZUS z czyszczeniem swoich zasobów z Flasha zdążył (zakładam, że wszystko pójdzie zgodnie z planem) praktycznie na ostatni moment. Po 31 grudnia nie tylko zakończy się wsparcie tej wtyczki przez Adobe – zapowiedziana przez Microsoft styczniowa aktualizacja Windowsa 8.1 i 10 uniemożliwi uruchomienie Flasha.

https://bizblog.spidersweb.pl/zus-flash/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA