REKLAMA

Węgiel wyparuje z kaloryferów. Rząd obiecuje, że nie pójdziemy z torbami

Rząd szykuje wielką modernizację ciepłownictwa systemowego. Węgiel ma stopniowo ustępować pompom ciepła, geotermii i innym nowym technologiom. Chodzi nie tylko o ekologię, ale także o bezpieczeństwo energetyczne. Priorytetem ma być uniknięcie podwyżek opłat za ciepło systemowe.

reforma ciepłownictwa
REKLAMA

W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu pojawił się projekt uchwały dotyczący przyjęcia „Strategii transformacji ciepłownictwa do 2040 r.” Dokument ten ma wyznaczyć kierunek zmian w ciepłownictwie systemowym, czyli sieci dostarczające ciepło do mieszkań, bloków, szkół i urzędów, z których korzysta ponad połowa gospodarstw domowych w Polsce.

REKLAMA

Przestarzałe instalacje węglowe

Ministerstwo Energii podkreśla, że przygotowanie strategii jest konieczne ze względu na stan infrastruktury grzewczej w Polsce. Ciepłownictwo wciąż w dużym stopniu opiera się nadal na węglu, a wiele instalacji jest przestarzałych. Tymczasem rosną wymagania wynikające z unijnych przepisów dotyczących ograniczania emisji i zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii.

Jak tłumaczy minister energii Miłosz Motyka, jednym z głównych celów strategii jest stworzenie przewidywalnych zasad modernizacji tego sektora. Rząd chce uniknąć sytuacji, w której samorządy i przedsiębiorstwa ciepłownicze będą inwestować w rozwiązania, które za kilka lat okażą się niezgodne z nowymi regulacjami. Dokument ma wskazać technologie, które będą rozwijane i wspierane w perspektywie najbliższych kilkunastu lat.

Stabilne, bezpieczne i przystępne cenowo dostawy ciepła mają fundamentalne znaczenie dla jakości życia obywateli, funkcjonowania miast i lokalnych społeczności oraz zachowania spójności społecznej i gospodarczej kraju - pisze minister energii.

REKLAMA

O ciepłownictwie przeczytasz w Bizblog Spider's Web

Plan zakłada stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz źródeł nisko- i bezemisyjnych. Ważną rolę mają odegrać pompy ciepła, geotermia, biomasa oraz kolektory słoneczne. Wśród przewidzianych rozwiązań znalazły się także kotły elektryczne, instalacje wykorzystujące ciepło odpadowe oraz zakłady termicznego przekształcania odpadów.

Magazyny ciepła

Ważnym elementem zmian będzie rozwój magazynów ciepła. Dzięki nim możliwe ma być gromadzenie energii w okresach jej nadwyżki i wykorzystywanie wtedy, gdy zapotrzebowanie wzrasta. Rząd chce silniej połączyć sektor ciepłowniczy z elektroenergetycznym, aby lepiej wykorzystywać energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, takich jak farmy wiatrowe czy instalacje fotowoltaiczne.

REKLAMA

Strategia ma być też drogowskazem dla samorządów, firm energetycznych i instytucji finansowych. Jasno określone cele mają ułatwić im planowanie inwestycji i ograniczyć ryzyko ponoszenia kosztów związanych z nietrafionymi projektami. Dokument ma stanowić podstawę do tworzenia przyszłych programów wsparcia finansowanego ze środków publicznych.

ME podkreśla, że jednym z najważniejszych aspektów całej transformacji jest ochrona odbiorców przed gwałtownym wzrostem rachunków za ogrzewanie. Zmiany mają pomóc ograniczyć koszty związane z emisją dwutlenku węgla oraz zmniejszyć zależność od importowanych paliw kopalnych. Ma to poprawić zarówno bezpieczeństwo energetyczne kraju, jak i sytuację gospodarstw domowych.

REKLAMA
Jacek Bereźnicki
Redaktor

Tematyką ekonomiczną zajmuje się od dziesięciu lat. Od 2014 do 2019 r. był dziennikarzem Money.pl, wcześniej współtworzył serwisy Mototok.pl i Biztok.pl w ramach Grupy O2, a następnie Wirtualnej Polski. W Bizblogu pisze o biznesie, prawie i podatkach.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA