REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

1 lutego ZUS udostępni wnioski o pomoc z tarczy 7.0. Dodatkowe postojowe i zwolnienie ze składek

W poniedziałek wchodzą w życie przepisy przedłużające pomoc dla firm z tarczy branżowej, znanej także jako tarcza 6.0. ZUS nazywa to tarczą 7.0 i ogłasza, że wnioski o dodatkowe postojowe i o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń będzie można składać od najbliższego poniedziałku. Wtedy też nowe wnioski powinny pojawić się na stronie praca.gov.pl.

29.01.2021
15:45
czternasta emerytura
REKLAMA

Zwolnienie z obowiązku opłacenia składki ZUS za grudzień i styczeń, a także kolejna dotacja dla mikro i małych firm do 5 tys. zł, dodatkowe postojowe oraz dopłata do wynagrodzeń. Takie formy pomocy dla firm objętych rządowymi rozporządzaniami przewiduje rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od 1 lutego.

REKLAMA

Dwie z tych form pomocy – zwolnienie ze składek i postojowe – są realizowane przez ZUS i zakład właśnie ogłosił, że odpowiednie wnioski będą dostępne na portalu PUE ZUS od poniedziałku. „Wnioski można złożyć tylko elektronicznie” – podkreślono.

Dodatkowe postojowe

Ponowne świadczenie postojowe przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy na 30 listopada 2020 r. mieli zgłoszony odpowiedni kod PKD przeważającej działalności. Ponowne postojowe przysługuje dwukrotnie z wyjątkiem firm z branży handlowej – w tym przypadku tylko jednokrotnie.

Świadczenie można otrzymać w takiej samej wysokości co wcześniej wypłacone świadczenie postojowe (2 080 zł lub 1 300 zł). Wśród najważniejszych warunków jest spadek obrotów o 40 proc. (miesiąc do miesiąca lub rok do roku) w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku.

Wnioski można składać od poniedziałku na PUE ZUS. Nowy wniosek ma oznaczenie RSP–DD7.

Zwolnienie ze składek

Jeśli chodzi o zwolnienie ze składek, zasady są takie, jak w przypadku postojowego. Większość firm objętych tarczą 7.0 może wystąpić o zwrot składek zarówno za grudzień, jak i za styczeń, ale firmy z sektora handlowego mogą wystąpić o zwolnienie ze składek wyłącznie za styczeń. Nowy wniosek ma oznaczenie RDZ-B7.

REKLAMA

Oprócz zwolnienia ze składek ZUS i postojowego tarcza 7.0 przewiduje też możliwość wystąpienia o kolejną bezzwrotną dotację 5 tys. oraz o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Oba narzędzia będą dostępne na stronie praca.gov.pl, a ich przydzielaniem będą zajmować się urzędy pracy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA