REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Siedzą po godzinach, dostają grosze, a boją się poprosić o podwyżkę

Aż 45 proc. Polek na pracę poświęca tygodniowo więcej czasu niż przewiduje pełen etat, a 41 proc. pracuje więcej niż przed rokiem, dwie trzecie Polek nie jest zadowolona z zarobków, a co czwarta ma problem z negocjowaniem wynagrodzenia. Większość badanych prowadzących własną firmę obecne przepisy prawno-podatkowe postrzega jako blokadę. Raport „Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023” został przygotowany na XV konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku.

19.12.2023
14:01
czterodniowy-tydzien-pracy-Niemcy
REKLAMA

Inflacja spowodowała, że 18 proc. respondentek uważa, że ich zarobki spadły znacznie, 12 proc. – nieznacznie, a co trzeciej się nie zmieniły. Wynagrodzenie co czwartej badanej wzrosło nieznacznie, a jedynie w przypadku 2 proc. wzrosły znacznie. Aż 64 proc. ankietowanych deklaruje, że ich zarobki nie są dla nich satysfakcjonujące (35 proc. – zdecydowanie nie, 29 proc. – raczej nie). Co trzecia respondentka uczestnicząca w badaniu jest zadowolona z zarobków.

REKLAMA

Pracują dużo, ale boją się negocjować podwyżki pensji

Aż 58 proc. respondentek przyznaje, że ma kłopot z rozmawianiem w pracy o zarobkach, w tym negocjowaniem wynagrodzenia (26 proc. – zdecydowanie tak, 32 proc. – raczej tak). Takiego problemu nie ma co trzecia badana (10 proc. – zdecydowanie nie, 22 proc. – raczej nie).

Izabela Tworzydło, Dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Banku BNP Paribas, partnera kategorii Female Champion of Change, uważa, że pieniądze to dla Polaków kłopotliwy temat, bo wpojono nam, że świadczy to o materializmie i małostkowości. Jak dodaje, powszechny jest też stereotyp, że ekonomia i finanse to tematy typowo męskie.

Widać to po odpowiedziach uczestniczek badania towarzyszącego XV edycji konkursu Bizneswoman Roku. Większość respondentek przyznaje, że ma problem z negocjowaniem wynagrodzenia. Najwyższy czas, abyśmy pozbyły się tego szkodliwego przeświadczenia – za solidnie wykonaną pracę, należy się uczciwe wynagrodzenie i rozmowa o nim nie powinna stanowić dla żadnej z nas trudności – przekonuje.

Tym bardziej, że aż 22 proc. pań na pracę poświęca znacznie więcej czasu niż przed rokiem, a 19 proc. pracuje nieco więcej. Ponad jedna trzecia (36 proc.) respondentek pracuje tyle samo, a zaledwie 16 proc. badanych pracuje mniej niż rok temu. Do tego aż 45 proc. pań spędza w pracy powyżej 40 godzin tygodniowo. 36 proc. respondentek pracuje między 30 a 40 godzin.

Prawo i podatki ograniczają przedsiębiorcze Polki

Uczestniczki badania, które prowadzą firmy, zostały zapytane o to, czy obecnie obowiązujące prawo i przepisy podatkowe odczuwają jako dużą blokadę. Aż 52 proc. respondentek na to pytanie odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 24 proc. – „raczej tak”. W sumie ponad trzy czwarte badanych przedsiębiorczyń w obecnie obowiązujących przepisach widzi ograniczenie. Jedynie 14 proc. ankietowanych nie postrzega obecnych przepisów jako trudność.

Więcej o konkursie Sukces Pisany Szminką w Bizblog.pl

Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku (na zdj. poniżej), wskazuje, że z przeprowadzonego badania wynika, że co czwarta respondentka prowadząca firmę może liczyć na wsparcie finansowe ze strony bliskich.

To budujące, choć jednocześnie aż 47 proc. ankietowanych przedsiębiorczyń nie może liczyć na tego typu pomoc ze strony najbliższych. „Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy” – ta sentencja bardzo dobrze obrazuje współczesny wizerunek przedsiębiorczości Polek, które mimo trudności co roku przedstawiają nam swoje niezwykle ciekawe i innowacyjne projekty – konkluduje.

Do Konkursu Sukcesu Pisanego Szminką można też zgłaszać panów

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku od 15 lat nagradza polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości i różnorodności.

Jako pierwszy konkurs tego typu nagradzamy także mężczyzn, którzy wspierają kobiety i realizują politykę różnorodności i włączania – podkreślają twórcy konkursu.

Od początku Sukcesu Pisanego Szminką Bizneswoman Roku wręczono ponad 140 statuetek.

REKLAMA

Historia pokazała, że laureatki i finalistki poprzednich edycji zyskały nie tylko rozgłos, a przede wszystkim możliwości ogólnopolskiego i międzynarodowego rozwoju, nawiązując wartościowe kontakty i pozyskując inwestorów – zauważają twórcy Sukcesu Pisanego Szminką.

Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 3 stycznia 2024 roku na stronie: bizneswomanroku.pl

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA