REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Na rynku węgla jest zmowa cenowa. UOKiK stawia poważny zarzut handlarzom i zaczyna kontrole

Dokładnie przetrzepany zostanie każdy skład węgla w Polsce. Szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że handlarze węglem stosują zmowy cenowe, dlatego wszczyna kontrolę, jakiej jeszcze nie było. Jeśli zarzuty się potwierdzą, przedsiębiorcom będą grozić olbrzymie kary finansowe, a zwolennicy tezy, że wysokie ceny węgla to efekt spisku, dostaną potężny argument do ręki.

14.11.2022
12:21
wegiel-OZE-kryzys-energetyczny-Polska
REKLAMA

W poniedziałek UOKiK poinformował, że podlegająca mu Inspekcja Handlowa skontroluje cały rynek obrotu węglem, co oznacza wejście do kilku tysięcy składów w Polsce. Po wstępnym skontrolowaniu 255 składów UOKiK doszedł do wniosku, że może dochodzić do zjawiska zmów cenowych na wielką skalę, dlatego postanowił skontrolować cały rynek.

REKLAMA

Sytuacja na rynku węgla rodzi wątpliwości co do niezależności ustalania cen przez indywidualnych przedsiębiorców, dlatego zleciłem Inspekcji Handlowej kontrole w składach  węgla w całej Polsce, łącznie w kilku tysiącach punktów sprzedaży – ogłosił Tomasz Chróstny, szef UOKiK-u.

Kontrola w każdym składzie węgla

Jak podkreślił, inspektorzy odwiedzą każdy skład węgla w naszym kraju i będą notować ceny produktów z każdego dnia co najmniej do końca roku. Na podstawie tych danych, a także na bazie informacji o strukturze rynku, UOKiK będzie podejmować dalsze decyzje. Możliwe są dalsze kontrole, a nawet przeszukania u podejrzanych o zmowę przedsiębiorców.

Przy okazji Inspekcja Handlowa zweryfikuje prawidłowość oznakowania cen produktów, legalność prowadzenia przez przedsiębiorców działalności gospodarczej czy kraj pochodzenia węgla. Przy tak wielkiej skali kontroli urzędnicy mogą ujawnić dużą ilość innego rodzaju nieprawidłowości. Tak zmasowanego nalotu nie było jeszcze na żadną legalną branżę.

Przyłapanym na zmowie lub podziale rynku przedsiębiorcom będą grozić rujnujące kary. Nie tylko kary finansowe dla ich firm dochodzące do 10 proc. ich rocznego obrotu, ale także sankcje do 2 mln zł na osoby zarządzające firmą, które są bezpośrednio odpowiedzialne za niedozwolone ustalenia.

Przyznaj się albo idź z torbami

Będziemy stanowczo reagować na każdy przypadek zmów cenowych, których skutkiem jest wzrost ceny węgla i tym samym kosztów ogrzewania domów przez konsumentów. Nie ma dla nas znaczenia wielkość zmawiających się podmiotów ani ich struktura właścicielska. Każdego przedsiębiorcę naruszającego przepisy potraktujemy tak samo surowo, aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku i ochronić konsumentów – zapowiada Chróstny.

REKLAMA

Dzisiejszy komunikat to właściwie ostatnia szansa dla umoczonych w taki proceder przedsiębiorców. Jeśli zawiadomią UOKiK o zmowie cenowej i opowiedzą o wszystkich szczegółach, zanim urząd sam się o tym dowie, mogą liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA