REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zakupy /
  4. Praca /
  5. Prawo

Amazon ogłasza megapromocję, a wściekli pracownicy - strajk

Od poniedziałku w kolejnych centrach Amazona działających w Polsce ogłaszane jest referendum strajkowe. Ma ono potrwać do września i wtedy dowiemy się, czy polscy pracownicy Amazona dołączą do swoich kolegów zza wielkiej wody, którzy dzisiaj zorganizowali sześciogodzinny strajk ostrzegawczy.

16.07.2019
11:05
Referendum strajkowe Polska Amazon
REKLAMA

Amazon rozpoczął Prime Day, podczas której klienci mogą liczyć na wiele korzystnych promocji i rabatów. Szacuje się, że podczas tegorocznej akcji gigant może sprzedać towary za przeszło miliard dolarów. Ale dobre nastroje z tym związane w Amazonie skutecznie psują pracownicy firmy, którzy właśnie ogłosili referendum strajkowe.

REKLAMA

O tym, że nie żartują szefostwo Amazon ma przekonać determinacją amerykańskich pracowników, którzy na dzisiaj zaplanowali 6-godzinny strajk ostrzegawczy. W tyle nie pozostają ci zatrudnieni w polskich placówkach Amazona, którzy właśnie przeprowadzają referendum strajkowe.

Referendum strajkowe w obronie pensji i przeciw ocenom.

Niezależnie, czy pracują w USA, czy w Polsce - zatrudnieni w Amazonie w sprawie swoich żądań mówią jednym głosem. Chcą więcej zarabiać (w Polsce związkowcy oczekują zarobków na poziomie 25 zł netto za godzinę), nie zgadzają się z obowiązującym systemem ocen i chcą jego zawieszenia. Żądają również wyłącznie umów na czas nieokreślony. 

Amazon nie zgodził się na zawieszenie feedbacków, negocjowanie ze związkami wysokości podwyżek, wycofanie umów agencyjnych i czasowych, zaakceptowanie istotnych zmian w ocenie pracowniczej. Pracodawca jednostronnie zerwał mediacje mimo dalszej chęci rozmów z naszej strony. Jednocześnie wysłał nam informację, że chce dalej rozmawiać, ale poza sporem - czytamy na stronie Solidarności Pracowników Amazon Polska.

W referendum musi wziąć udział więcej niż połowa pracowników.

Obecnie gigant ma w Polsce sześć centrów logistyki: w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz dwa we Wrocławiu. Ale na początku tygodnia firma poinformowała o planach związanych z otwarciem kolejnego centrum. Tym razem w Okmianach k. Bolesławca. Ta inwestycja ma dać tysiąc nowych miejsc pracy.

W naszym kraju Amazon zatrudnia ok. 14 tys. ludzi. Żeby właśnie wszczynane referendum strajkowe było wiążące - musi w nim wziąć udział co najmniej połowa załogi. Jeżeli większość z nich opowie się za strajkiem - związkowcy będą go organizować. Chociaż dzisiaj przyznają, że jeszcze nie wiedzą, jaką mógłby przybrać formę.

REKLAMA

Firma się broni i mówi o wsparciu pracowników.

Marta Rzetelska, PR menager Amazon Polska, broni systemu ocen. Przekonuje, że tzw. “feedbacki” przyczyniły się do zwolnienia raptem mniej niż 1 proc. pracowników. Firma jak może ma też walczyć o jak najwyższe uposażenia pracowników. A do tego wspiera ich na każdym kroku, proponując m.in. bezpłatne szkolenia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA