REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Powstał program, który wspiera osoby niewidome na rynku pracy

W Polsce jest ponad 100 tys. osób niewidomych, a tylko co piąta pracuje, bo w firmach nie ma odpowiedniego przystosowania stanowisk pracy. Dlatego Amazon wpadł na pomysł, aby przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Politechniką Wrocławską uruchomić w centrum logistycznym w Bielanach Wrocławskich pilotażowy program Homer, który umożliwia zatrudnienie osób z niepełnosprawnością wzrokową.

22.05.2024
20:12
podatek-VAT-e-commerce
REKLAMA

Program Homer, który z początkiem został wdrożony w Centrum logistycznym Amazon w Bielanach Wrocławskich, właśnie zakończył swoją pilotażową fazę. Jego celem jest umożliwienie osobom niewidomym i niedowidzącym zatrudnienia w centrach logistycznych.

REKLAMA

Program przyniósł już pierwsze efekty, bo 5 osób z niepełnosprawnością wzroku płynnie wdrożyło się i wykonuje obowiązki w nowym miejscu pracy. Powodzenie inicjatywy przełoży się na zwiększenie liczby etatów do 50 osób niewidzących i słabowidzących w centrach logistycznych Amazon w całej Polsce.

Obecnie program Homer zapewnia osobom niewidomym i niedowidzącym pracę w procesie pakowania, przyjmowania towaru oraz manualnego sortowania paczek. Sprawdzamy także możliwości rozszerzenia zatrudnienia uczestników programu w innych centrach logistycznych – mówi Dominika Bąk-Majka, Senior Operations Manager w Amazon, współtwórczyni programu.

Współtwórczyni programu twierdzi, że dokładają starań, aby ich pracownicy nie mieli żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o sposób realizacji ich potencjału zawodowego.

Sugestia lokalnego samorządu stała się motorem napędowym dla zainicjowania programu

Program jest wynikiem współpracy Amazon z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, którego przedstawiciele zgłosili firmie potrzebę utworzenia nowych i bezpiecznych miejsc pracy dla osób niewidzących i niedowidzących w regionie. Tak oto sugestia lokalnego samorządu stała się motorem napędowym dla zainicjowania programu Homer.

Jako Urząd Marszałkowski sprawujemy opiekę nad Dolnośląskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno- Wychowawczym, którego celem jest przystosowanie do zawodu osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam więc, aby absolwenci szkoły po zakończeniu nauki mogli się realizować zawodowo i mieli perspektywy zatrudnienia – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa dolnośląskiego.

I dodaje, że niezwykle cieszy ich fakt, że Amazon przystąpił do realizacji programu Homer.

 class="wp-image-2477005"
fot. materiały prasowe/Amazon

Krzysztof Maj zauważa, że aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami jest niezwykle ważna. Trzeba pamiętać też, że posiadają oni takie same a czasem nawet większe umiejętności od osób, które są w pełni sprawne.

Dlatego musimy zwracać szczególną uwagę na dostępność miejsc pracy, które umożliwią im satysfakcjonującą karierę na zasadach partnerstwa — komentuje Członek Zarządu Województwa dolnośląskiego.

Pomoc inżyniera w przystosowaniu miejsc pracy

Eksperci uważają, że realizacja programu Homer wiązała się z wieloma wyzwaniami. Centrum logistyczne w Bielanach Wrocławskich musiało bowiem zostać odpowiednio przystosowane do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością wzrokową. Dlatego w fazę przygotowawczą został zaangażowany inżynier z Politechniki Wrocławskiej, który także jest osobą niewidomą.

W ramach współpracy między uczelnią a Amazon, Marek Tankielun przetestował rozwiązania, które pozwalają dostosować stanowiska pracy do potrzeb osób niewidzących i niedowidzących.

 class="wp-image-2477008"
fot. materiały prasowe/Amazon

Ponadto zaplanował m.in.:

  • ścieżkę komunikacyjną do poruszania się po centrum dystrybucyjnym,
  • przeprowadził wszystkie niezbędne testy na stacjach roboczych,
  • zweryfikował formularz rekrutacyjny online, który został dostosowany do oprogramowania używanego przez osoby niewidome i niedowidzące.

Na co dzień zajmuję się konsultowaniem projektów dostępnościowych dla osób niewidomych związanych z przestrzenią publiczną. W przypadku programu Homer największym wyzwaniem było przystosowanie przestrzeni w taki sposób, aby poruszanie się po niej było czytelne i wolne od przeszkód – mówi Marek Tankielun z Politechniki Wrocławskiej.

Marek Tankielun wskazuje też, że niektóre aspekty, takie jak dojście do stanowiska pracy, czy przejście do stolika na pracowniczej stołówce, mogą wydawać się pełnosprawnym osobom banalne. Tymczasem dla osób z niepełnosprawnością wzrokową nie jest to takie proste. Potrzebna jest ku temu odpowiednia infrastruktura obiektu, która zapewni im całkowitą samodzielność.

Wiem o tym doskonale, ponieważ sam należę do tej społeczności – wyjaśnia niewidomy inżynier z Politechniki Wrocławskiej.

Więcej wiadomości na temat Amazona można przeczytać poniżej:

Amazon walczy ze stereotypami

W Polsce kandydaci z niepełnosprawnością wzrokową często borykają się z wykluczeniem zawodowym, które jest wynikiem błędnych przekonań o tym, że nie są w stanie wykonywać większości obowiązków.

Amazon uważa, że ich inicjatywa przełamuje te stereotypy i pokazuje, że osoby niewidzące oraz słabowidzące mogą z sukcesami realizować się w różnych obszarach.

REKLAMA

W ten sposób firma po raz kolejny udowadnia, że konsekwentnie dąży do wyrównywania szans w miejscu pracy, a inkluzywność jest stałym elementem jej DNA - informuje platforma.

Oprócz programu Homer, Amazon od 2020 r. prowadzi także program MigaMY, w ramach którego oferuje 140 dostosowanych miejsc pracy w swoich centrach logistycznych w Polsce dla osób niesłyszących i niedosłyszących. W sumie w obydwu programach firma może zatrudnić 190 pracowników z niepełnosprawnością wzrokową i słuchową.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA