REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

O tym rząd nie pisnął słowa. Sztandarowy program PiS-u uderzy we wszystkich – od dzieci i młodzież po seniorów

Związek Miast Polskich przestrzega przed Polskim Ładem. Samorządowcy wyliczyli, że ten pakiet najbardziej wcale nie uderzy w przedsiębiorców, a w samorządy. Te na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat stracić mają miliardy złotych.

01.08.2021
8:35
O tym rząd nie pisnął słowem. Sztandarowy program PiS-u uderzy we wszystkich – od dzieci i młodzież po seniorów`
REKLAMA

Narracja polskiego rządu w sprawie „Polskiego Ładu” jest taka: polscy przedsiębiorcy są bardzo sprawni i przez lata ugruntowali swoją gospodarczą pozycję. Niech więc się teraz swoim dorobkiem podzielą ze społeczeństwem, płacąc wyższą składkę zdrowotną. I kiedy już mogło się wydawać, że tylko przedsiębiorcy dostaną po kieszeni. Tymczasem Związek Miast Polskich. przekonuje, że na Polskim Ładzie tak naprawdę stracimy wszyscy.

REKLAMA

Społeczności lokalne w ciągu 10 lat stracą 145 mld zł, podczas gdy budżet centralny zyska per saldo 27 mld

– wylicza ZMP.

Polski Ład zrujnuje gminy

Stracić mają głównie te miasta, której w sporej mierze opierają swoje budżety roczne na udziałach w podatku PIT.

To oznacza mniej pieniędzy na nie tylko na inwestycje, ale także na bieżącą działalność miast, a więc ograniczenie wydatków na edukację, transport miejski, usługi komunalne czy kulturę

– czytamy w oświadczeniu ZMP.

Tak wyliczanych strat przez wprowadzenie „Polskiego Ładu” najwięcej bo 1,7 mld zł ma mieć co roku Warszawa. Z kolei Kraków przez to straci w ciągu roku 500 mln, Wrocław ponad 400, a Poznań przeszło 300 mln zł. 

W praktyce oznacza to mniejsze dopłaty do edukacji, do pomocy dla seniorów, do transportu miejskiego. Wszyscy na tym stracimy

– uważa Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Z kolei wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przypomina, że ta wyliczona strata po stronie stolicy to mniej więcej połowa nakładów na transport. Dlatego samorządowcy przestrzegają, że „Polski Ład” spowoduje zmniejszenie inwestycji oraz podwyżkę cen usług komunalnych (np. biletów na autobus miejski).

REKLAMA

Sprawdź, ile straci twoja gmina

ZMP uruchomił też specjalne narzędzie, dzięki któremu każdy z nas może sprawdzić ile miasto, w którym mieszka straci na „Polskim Ładzie”. Trzeba odwiedzić stronę natwojkoszt.pl. Następnie dokonujemy wyboru między rodzajem gminy, która nas interesuje: wiejska, miejsko-wiejska, miejska i miasto na prawach powiatu. Potem już tylko wystarczy wpisać konkretną nazwę gminy i gotowe. Sprawdziłem to na przykładzie mojego miasta: Siemianowic Śląskich, które zgodnie z tymi wyliczeniami na „Polskim Ładzie” mają tracić co roku ponad 26 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA