REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Firmy próbują uciec przed Polskim Ładem. Można spróbować zapłacić składki wcześniej, ale to ryzykowne

Zapłać składki ZUS za grudzień jeszcze w tym roku i odlicz składkę zdrowotną, omijając Polski Ład. Taką elektryzującą przedsiębiorców możliwość częściowego ominięcia Polskiego Ładu przedstawiła firma InFakt. A może to samo zrobić z ze składkami za kolejne miesiące? Niestety wygląda na to, że to kiepski pomysł.

08.11.2021
15:56
Polski Ład. Można spróbować zapłacić składki za 2022 r. wcześniej, ale to ryzykowne
REKLAMA

Projekt ustawy podatkowej Polskiego Ładu znosi możliwość odliczenia składki zdrowotnej przez przedsiębiorcę. Jest w nim pewna luka, która sprawia, że opłacenie grudniowej składki ZUS jeszcze w grudniu 2021 r. pozwoli odliczyć składkę zdrowotną na starych zasadach i oszczędzić 328,78 złnapisał w piątek Mateusz Boguszewski, head of finance w inFakcie.

REKLAMA

Jak wyjaśnił, zgodnie z obowiązującymi przepisami składki odliczane są zgodnie z datą ich faktycznej zapłaty, a to oznacza, że jeśli zapłacimy je w przyszłym roku, nie będzie takiej możliwości. Przypomnijmy, że Polski Ład znosi możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co sprawia, że staje się ona de facto podatkiem dochodowym. Według Boguszewskiego przyspieszenie zapłaty składek za grudzień umożliwi odliczenie składki chociaż za jeden miesiąc.

A gdyby tak składki za kolejne miesiące, czyli za styczeń 2022 i tak dalej, także zapłacić w grudniu. W poniedziałek wpis na blogu InFaktu na ten temat zamieścił doradca podatkowy Piotr Juszczyk, który współpracuje z firmą InFakt w ramach Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego. Jak wskazał, teoretycznie to się może udać, ale jest zbyt wiele argumentów przemawiających przeciw takiemu sposobowi na obejście Polskiego Ładu.

W naszej ocenie zrobienie nadpłaty na indywidualnym koncie ZUS z myślą o odliczeniu przyszłorocznej składki zdrowotnej jest bezskuteczne i nie rozwiąże problemu, który generuje nowy Polski Ład

– pisze doradca podatkowy.

Piotr Juszczyk podaje kilka argumentów. Po pierwsze, nie znamy wysokości składek ubezpieczeniowych oraz składki zdrowotnej, jaka będzie obowiązywała w 2022 r. Wysokość miesięcznych składek w 2022 r. będzie jednak liczona od indywidualnej podstawy podatnika, a w związku z tym nie przewidzimy, jak wysoka będzie składka zdrowotna właściwa dla naszej formy opodatkowania na nowych zasadach – wyjaśnia.

Kwestia interpretacji

REKLAMA

Druga sprawa – wypełniając co miesiąc druk ZUS DRA, będziemy musieli wskazać, ile wpłaciliśmy na konkretne składki. Jeśli wpłata okaże się za niższa niż ta, która zostanie nam wyliczona zgodnie z nowymi zasadami, powstanie na naszym subkoncie niedopłata, którą będziemy musieli wyrównać. Odliczeniu od podatku podlega bowiem konkretna składka zdrowotna, a nie nasza nadpłata na konto indywidualne – wyjaśnia ekspert.

Kolejny problem jest taki, że ZUS i urząd skarbowy mogą przyjąć interpretację niekorzystną dla przedsiębiorców omijających Polski Ład. Może się okazać, że wpłacając pieniądze na składki, spowodujemy, że będziemy mieć nadpłatę na subkoncie, a składki pozostaną nieopłacone. Obecna ustawa podatkowa Polskiego Ładu nie mówi nic o tym i nie reguluje przepisów w tej sprawie, co jest problematyczne – podkreśla doradca podatkowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA