REKLAMA

Masowo wycinają polskie lasy. Ochrona przyrody? Liczą się zyski

Trwa rekordowa wycinka drzew, na której Lasy Państwowe zarabiają krocie. Ekolodzy nie mają wątpliwości: przepisy prawa to jeszcze nie wszystko. I grzmią, że Lasy Państwowe muszą przestać być etatową karuzelą dla polityków, nastawioną głównie na zyski z wycinki drzew, a nie na ochronę przyrody.

lasy-panstwowe-wycinka-drzew-a-ochrona-przrody
REKLAMA

Chociaż rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o lasach, dzięki której ma w końcu zapanować większa przejrzystość i kontrola nad wycinką drzew, to ekolodzy wcale nie są tego tacy pewni. Już wcześniej nie brakowało tego typu obietnic i zapowiedzi, a rekordowe pozyskiwanie drewna - jak przekonuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot - nadal jest kontynuowane.

Lasy Państwowe, zarządzają polskimi lasami, należącymi do Skarbu Państwa. Czerpią więc zyski z dobra wszystkich Polek i Polaków. A zatem ich obowiązkiem jest też dbanie i ochrona najcenniejszych lasów - przekonuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

REKLAMA

Wycinka drzew się opłaca

Pracownia na rzecz Wszystkich Istot przypomina, że już w kampanii wyborczej w 2023 r. część leśników mówiła o chęci porozumienia z przyrodnikami. Przekonywali, że więcej łączy, niż dzieli te dwa środowiska. Niektórzy z nich po zmianie władzy zajęli najwyższe stanowiska w Lasach Państwowych. Ale po wstępnych deklaracjach były wyłącznie pozorowane działania, a potem wszystko wróciło do wcześniejszych standardów.

Rekordowe pozyskanie drewna jest kontynuowane - twierdzą ekolodzy.

Jak wynika ze sprawozdania finansowo-gospodarczego Lasów Państwowych, w ciągu 16 lat od 2005 r. pozyskanie drewna wzrosło o niemal 45 proc., sięgając w 2021 r. 40 mln m sześc. W kolejnych latach znów padły rekordy. Zgodnie z danymi GUS w 2023 r. pozyskanie drewna osiągnęło 41,6 mln m sześc., a w 2024 r. – 41,2 mln m sześc.

REKLAMA

Więcej ścinanych drzew to większe zyski. Jak informuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tylko w ciągu trzech lat między 2021 a 2024 rokiem wartość środków pieniężnych i innych aktywów pieniężnych Lasów Państwowych wzrosła o blisko 3,5 mld zł i wyniosła prawie 7,9 mld zł. 

Dotyczy to również przeciętnego wynagrodzenia leśników, które również wzrosło znacząco. Z 9048 zł brutto w 2021 r. do 12529 zł brutto w 2025 r., czyli o 38 proc. Prawie jak u górników. Tymczasem wydatki Lasów Państwowych na ochronę przyrody stanowią raptem 0,6 proc. ich przychodów. Od 2021 r. to wzrost o zaledwie 0,1 proc.

REKLAMA

Potrzeby ochrony przyrody w polskich lasach są zdecydowanie większe niż to, co przekazują leśnicy. Wydawanie jedynie 0,6 proc. przychodów na ochronę przyrody – to poziom absolutnie nieakceptowalny i niewspółmierny do oczekiwań polskiego społeczeństwa - komentuje Ślusarczyk.

Polacy chcą lepszej ochrony drzew

Kolejne rządy nic sobie nie robią z jednoznacznych opinii Polaków w tej sprawie. Według badania przeprowadzonego w maju br. przez ośrodek Opinia24 na zlecenie Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot 66 proc. pytanych popiera wyłączenie z wycinki 20 proc. najcenniejszych przyrodniczo i społecznie polskich lasów. Popierają taki postulat przede wszystkim osoby z miast liczących od 200 do 499 tys. mieszkańców (78 proc.) i największych miast (76 proc.).

Więcej o lasach przeczytasz w Bizblog Spider’s Web

REKLAMA

Jeszcze więcej osób, bo aż 78 proc. respondentów uważa, że należy zakazać wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków. W tym przypadku za takim rozwiązaniem są przede wszystkim respondenci w wieku 60+ (90 proc.) oraz ci z wyższym wykształceniem (84 proc.). Rzadziej taki zakaz popierają ankietowani w wieku 18–24 lata (66 proc.) i w wieku 25–34 lata (70 proc.) oraz mieszkańcy wsi (74 proc.).

REKLAMA
Michał Tabaka
Redaktor

Dziennikarz serwisu Bizblog.pl. Zawodowo pisze już od ćwierć wieku. Dawniej m.in. Goniec Górnośląski, Dziennik Zachodni, Magazyn Gospodarczy „Fakty”. Współpracował m.in. z Miesięcznikiem Finansowym „Bank”. Zajmuje się głównie sprawami gospodarczymi - z obszaru energetyki i jej transformacji. Pisze o górnikach, hutnikach, energetykach, odnawialnych źródłach energii, a także o polityce jądrowej, czy przyszłej strategii wodorowej. Nie obce mu są też tematy związane ze skutkami biznesowymi następujących już zmian klimatu. Specjalizuje się również w kwestiach związanych z usytuowaniem prawnym tak marihuany rekreacyjnej, jak i jej medycznej odmiany.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA