REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Jawna dyskryminacja!

Mimo że Unia Europejska trąbi wszem wobec o standaryzacji pracy i wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, to nadal widać sporą dysproporcję. Z badania Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service wynika, że zarobki wynoszące ponad 7,5 tys. zł netto miesięcznie otrzymuje 10 proc. mężczyzn i tylko 3 proc. kobiet. Jednak gdyby spojrzeć na pensje, które nie przekraczają 4 tys. zł netto miesięcznie, to okazuje się, że tutaj może liczyć na takie wynagrodzenie co druga kobieta i tylko co trzeci mężczyzna. Z analizy wynika też, że pracownice mają większy problem od mężczyzn z proszeniem o podwyżkę.

08.03.2024
11:28
Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Jawna dyskryminacja!
REKLAMA

Kiedy myślimy o sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy wydaje się, że różnice się zacierają i nie ma powodów, żeby twierdzić, że któraś strona ma gorzej. I w wielu zawodach czy branżach tak właśnie jest. Nadal widać różnice w danych makroekonomicznych, które wskazują, że sytuacja kobiet jest słabsza.

REKLAMA

Zarobki kobiet wciąż są niższe od zarobków mężczyzn

GUS podaje, że współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15-89 lat w czwartym kwartale 2023 r. wśród mężczyzn wyniósł 66 proc., a w populacji kobiet kształtował się na poziomie 52,3 proc. Z danych GUS wynika również, że w październiku 2022 r. luka płacowa między kobietami a mężczyznami wynosiła 7,9 proc. Oznacza to, że o tyle procent przeciętne godzinowe wynagrodzenie kobiet było niższe od przeciętnego godzinowego wynagrodzenia mężczyzn. Co więcej, prawie we wszystkich wielkich grupach zawodów wynagrodzenia godzinowe mężczyzn były wyższe od wynagrodzeń kobiet.

Z Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service wynika, że zarobki poniżej 4 tys. zł netto miesięcznie otrzymuje więcej niż co druga kobieta w Polsce (52 proc.). W przypadku mężczyzn ten odsetek jest dużo mniejszy i wynosi 36 proc. Okazuje się też, że granica 4 tys. zł netto miesięcznie jest symboliczna, bo do tego momentu więcej kobiet otrzymuje odpowiednie widełki. Gdy stawki rosną, statystyka się odwraca i to mężczyźni częściej mogą liczyć na dane wynagrodzenie. Zarobki od 4 do 5 tys. zł netto miesięcznie otrzymuje 14 proc. kobiet, ale już co piąty mężczyzna. Pensję od 5 do 6 tys. zł netto miesięcznie otrzymuje 7 proc. kobiet i co dziesiąty mężczyzna. Od 6 do 7,5 tys. zł miesięcznie zarabia zaledwie 2 proc. kobiet. Mężczyzn w tych widełkach jest cztery razy więcej (8 proc.).

Patrząc na rozkład wynagrodzeń przekraczających 7,5 tys. zł netto miesięcznie również widać przewagę mężczyzn. Łącznie co dziesiąty mężczyzna w porównaniu do zaledwie 3 proc. kobiet otrzymuje taką pensję. W najwyższym pułapie zarobków powyżej 10 tys. zł miesięcznie mamy 5 proc. mężczyzn i tylko 1 proc. kobiet - mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Więcej wiadomości na temat zarobków można przeczytać poniżej:

Kobiety rzadziej od mężczyzn obejmują wysokie stanowiska

Z raportu: Kobiety w spółkach giełdowych. Indeks Fundacji Liderek Biznesu, wynika, że pod koniec 2022 r. kobiety stanowiły zaledwie 15,5 proc. członków zarządów i rad nadzorczych spółek giełdowych w Polsce. Aż 74,2 proc. przedsiębiorstw spoza największych indeksów GPW w ogóle nie ma kobiet w zarządzie, a 46,9 proc. w radzie nadzorczej.

W Personnel Service na stanowiskach kierowniczych i wyższych aż 70 proc. zatrudnionych osób to kobiety, panie stanowią też większość w zarządzie. Wyłamujemy się zatem z powielanych w polskich firmach stereotypów – komentuje Krzysztof Inglot.

I dodaje, że tak było od zawsze i jest to ogromna zaleta tego typu rozkładu płci w ich spółce. Natomiast widać jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

Mam wrażenie, że tak wiele się mówi o tym, ile się zmieniło, ale życie zawsze pokazuje, że stereotypy nadal są silne. I to, co przebija się w naszym życiu codziennym, ma też przełożenie na biznes i wszystkie inne obszary życia. A pamiętajmy, że m.in. wielozadaniowość, empatia czy zdolności komunikacyjne to cechy kobiece, które wyróżniają je na rynku pracy i przyczyniają się do lepszego rozwoju firm – uważa ekspert.

REKLAMA

Kobiety nie tylko zarabiają mniej niż mężczyźni, ale też rzadziej upominają się o podwyżkę. Z Barometru Polskiego Rynku Pracy Personnel Service wynika, że 26 proc. pań poprosi pracodawcę o podwyżkę. Taki plan w tym samym czasie ma już co trzeci mężczyzna.

Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie liczącej N = 1108 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 3-6 października 2023. Metoda: CAWI.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA