REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

InPost nie jest jednak takim hegemonem. Nowa najtańsza opcja nadania przez paczkomat

Konkurencja na rynku to wspaniała rzecz. InPost wprowadził zmianę w cenniku nadawania przesyłek przez paczkomaty, wprowadzając opcję Mini za 11,99 zł. Jest to o całe 5 zł mniej niż wcześniejsza najtańsza przesyłka Mała. Co ma do tego konkurencja? Trudno nie zauważyć, że InPost ma teraz w cenniku taką samą jak Orlen najniższą cenę nadania przesyłki przez automat paczkowy.

22.03.2024
14:06
inpost-appkomaty-ekologia
REKLAMA

Dominacja InPostu na rynku automatów paczkowych jest niepodważalna, prawie 22 tysiące paczkomatów to znacznie więcej niż ma cała konkurencja razem wzięta. Nie oznacza to jednak, że InPost nie musi się z nią liczyć, bo na przykład Orlen ma już ponad 4,3 tys. automatów paczkowych, a do tego do niedawna miał znacznie niższe ceny. To się jednak właśnie istotnie zmieniło.

REKLAMA

Paczkomat już od 11,99 zł

Paczka Mała za 16,99 zł nie jest już najtańszą opcją nadania przesyłki za pośrednictwem paczkomatu InPostu, bo firma w marcu wprowadziła całkiem nową opcję o nazwie Mini za 11,99 zł. Cena jest niższa aż o 5 zł, ale nowa kategoria ma istotne ograniczenia, jeśli chodzi o gabaryt i masę. Wymiary Mini paczki to maksymalne: 4 x 23 x 40 cm (minimalnie 10 x 15 cm), natomiast maksymalna masa to 3 kg.

Dla wielu osób nadających dotychczas paczkomatem dokumenty czy drobne przedmioty nie będzie to jednak żaden problem, a maksymalna masa aż 25 kg w przypadku paczki Małej to był w większości przypadków absolutny overkill. Większe znaczenie mają znacznie większe możliwe gabaryty takiej przesyłki: maksymalnie 8 x 38 x 64 cm.

 class="wp-image-2438068"

Chcesz wysłać list lub dokument? Ktoś zostawił u Ciebie ładowarkę do telefonu i bardzo na nią czeka? A może chcesz oddać znajomemu książkę, którą przetrzymujesz zdecydowanie za długo, a nie macie czasu się spotkać? – zachęca InPost.

Więcej o automatach paczkowych przeczytacie w tych tekstach:

Nowa oferta spółki Rafała Brzoski faktycznie jest świetnym uzupełnieniem jej paczkomatowej oferty, ale trudno nie zauważyć, że cena 11,99 zł za przesyłkę Mini jest identyczna z kwotą, jakiej żąda Orlen w przypadku własnej oferty – cóż za kolejny przypadek – także nazwanej Mini. Cena jest taka sama, ale Orlen oferuje za tę kwotę znacznie więcej: maksymalne wymiary to 8 x 38 x 60 cm, czyli na poziomie paczki Małej InPostu, a maksymalna masa to 5 kg.

Orlen daje więcej, a jednocześnie mniej

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę, że Orlen ma jeszcze drugi rozmiar paczki, czyli Standard za 13,99 zł. Różnice w stosunku do paczki Mini są dwie – paczka może mieć 41 cm grubości i może ważyć 20 kg. W przypadku InPostu zbliżone parametry ma dopiero paczka Duża za 20,99 zł.

Podsumowując, minimalna cena za przesyłkę jest obecnie w InPoście identyczna z tą, którą oferuje Orlen, ale druga firma oferuje w tej cenie możliwość przesłania znacznie większej i cięższej przesyłki. Z drugiej strony dla wielu potencjalnych klientów przewaga Orlenu jest czysto teoretyczna ze względu na kilkukrotnie mniejszą sieć automatów paczkowych i znacznie większe białe plamy na mapie z brakiem dostępu do tej usługi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA