REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Orlen wkracza do Austrii. To nie koniec, koncern ma na celowniku nowy biznes

Po lipcowym podpisaniu umowy prezes Orlenu Daniel Obajtek ogłosił sfinalizowanie zakupu spółki Doppler Energie, która zarządza 267 stacjami paliw w Austrii. Koncern posiada już blisko 3,5 tys. nowoczesnych stacji paliw w siedmiu krajach Europy i nie zwalnia tempa. Rozważa dalsze działania w tym regionie, które pozwolą mu dołączyć do grona liderów w obszarze elektromobilności.

09.01.2024
13:51
Orlen wkracza do Austrii. To nie koniec, koncern ma na celowniku kolejny biznes
REKLAMA

Grupa Orlen dopiero co rozpoczęła eksploatację złoża Tommeliten A, zlokalizowanym na norweskim szelfie kontynentalnym, który pozwoli na wydobycie rocznie 0,5 mld metrów sześciennych gazu dostarczanym do kraju za pomocą gazociągu BalticPipe. W poniedziałek poinformował o przejęciu sieci stacji paliw w Austrii.

REKLAMA

Ekspansja Orlenu w Austrii

Orlen ma w Austrii 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych w 34 lokalizacjach funkcjonujących pod marką Turmstrom. Blisko połowa przejętych stacji to popularne w tym kraju obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność bezpośrednio przy dystrybutorze. 40 obiektów wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne.

Staliśmy się właśnie jedną z trzech największych sieci paliwowych w Austrii, posiadając około 10 procent udziału w tym rynku detalicznym. Dzięki sfinalizowaniu transakcji już teraz w ponad 98 proc. zrealizowaliśmy nasze strategiczne założenia dotyczące liczby stacji paliw w regionie do 2030 r. Nie zwalniamy jednak tempa. Nadal chcemy się rozwijać, dlatego analizujemy już kolejne akwizycje, zarówno w Austrii, jak i innych krajach. Naszym celem niezmiennie pozostaje wzmacnianie silnej, polskiej marki w Europie – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu Orlen.

Na blisko 100 obiektach można skorzystać z myjni, połowa stacji oferuje usługi sklepowe, na około 80 funkcjonuje koncept gastronomiczny. W ramach transakcji przejęto również spółkę Austrocard, oferującą karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.

Więcej wiadomości na temat paliw można przeczytać poniżej:

Prawie połowa punktów stacji będzie zlokalizowana poza granicami kraju

Przejęta spółka Doppler Energie, zarządzająca 267 stacjami pod marką Turmöl, w kolejnym etapie zmieni nazwę na Orlen Austria. Polski koncern przejął jednocześnie znaczącą część rynku hurtowego, co pozwoli optymalizować logistykę i zagwarantować stabilność dostaw. W dłuższej perspektywie realizowane będą również synergie związane z obecnością i posiadaniem aktywów produkcyjnych na innych rynkach w regionie. Umowę warunkową z Grupą Doppler zawarto na początku lipca 2023 r. We wrześniu 2023 r. Komisja Europejska wyraziła zgodę na tę transakcję, uznając, iż jest ona zgodna z regułami wspólnego rynku.

Naszym priorytetem będzie kontynuacja ekspansji sieci stacji paliw i rozwój elektromobilności. Rozpoczęcie działalności na nowym, siódmym rynku detalicznym przekłada się jednak nie tylko na rozwój tego segmentu, ale stanowi także potencjał do rozwoju innych obszarów biznesowych, np. współpracy z lokalnymi startupami, a także nawiązania partnerstw z obszaru szeroko rozumianych zielonych inwestycji – mówi Piotr Guział, który objął stanowisko prezesa zarządu spółki w Austrii.

Strategia Grupy Orlen do 2030 r. zakłada, że sieć stacji paliw koncernu liczyć będzie 3,5 tysiąca punktów, a 45 proc. z nich zlokalizowanych będzie poza Polską. Orlen posiada 3439 stacji paliw, z czego 1931 w Polsce i 1508 za granicą:

REKLAMA
  • w Niemczech (607),
  • w Czechach (436),
  • na Słowacji (90),
  • na Węgrzech (78),
  • na Litwie (30),
  • w Austrii (267).

Tym samym obiekty poza granicami kraju stanowią blisko 44 proc. całej sieci Orlen.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA