REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Rząd w listopadzie sypnie kolejne 11 mld zł socjalu. Wypłata czternastek pójdzie z automatu

Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku, bo świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. ZUS przymierza się do wypłaty drugiego w tym roku prezentu dla emerytów – tak zwane czternaste emerytury w wysokości 1250,88 zł zostaną wypłacone w listopadzie. To jednak kwota brutto, a na konta emerytów wpłynie nieco mniej imponująca kwota 1066,24 zł. Łącznie na 13. i 14. emeryturę rząd wyda w tym roku 22 mld.

08.09.2021
15:59
renty emerytury zus
REKLAMA

Jak informuje ZUS, „czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego”. Jeśli ktoś ma zawieszone prawo do tych świadczeń, nie dostanie ani grosza. Łącznie uprawnionych do czternastki jest prawie 10 mln osób.

REKLAMA

Czternastka w pełnej kwocie trafi do każdego emeryta pod warunkiem, że jego świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Za każdą dodatkową złotówkę standardowej emerytury zostanie mu odjęta złotówka z czternastki. Oznacza to, że jeśli ktoś ma emeryturę wynoszącą ponad 4150 zł, nie ma co liczyć na prezent od rządu.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie

– podkreśla ZUS.

Zakład przypomina, że czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach – niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. „Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje” – zaznacza ZUS.

REKLAMA

Pomysł na wypłatę dodatków do emerytur pojawił się w 2019 roku, czyli w roku wyborów parlamentarnych. Wówczas po raz pierwszy wypłacono takie świadczenia równe emeryturze minimalnej. Trzynastki zostały ponownie wypłacone w 2020 roku – tym razem przed wyborami prezydenckimi.

Świadczenia zostały tak ciepło przyjęte przez grupę docelową, że rząd postanowił, że będzie wypłacał emerytom nie tylko trzynastkę, ale także czternastkę. Koszt tego świadczenia socjalnego w 2021 roku wyniesie około 22 mld zł, czyli ponad połowę kwoty, jaka potrzebna jest do wypłaty świadczeń 500+.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA