REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Allegro przejmuje czeskiego giganta. Giełda wybuchła, szaleństwo jak na Tesli

Allegro kupuje czeską Grupę Mall, Największa platforma e-commerce w Polsce umacnia w ten sposób swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Koszt transakcji to prawie 4 mld zł.

05.11.2021
9:09
Allegro przejmuje Mall. Giełda wybuchła, szaleństwo jak na Tesli
REKLAMA

O możliwości przejęcia Grupy Mall media spekulowały już od dwóch miesięcy. W czwartek Allegro oficjalnie potwierdziło te informacje. W komunikacie prasowym czytamy, że platforma nabędzie 100 proc. udziałów w Mall Group a.s. oraz WE|DO za 881 mln euro. Cena może wzrosnąć nawet o kolejne 50 mln euro w przypadku realizacji określonych celów krótkoterminowych.

REKLAMA

Transakcja zostanie sfinansowana w ok. 53,7 proc. środkami pieniężnymi i nowym długiem, oraz w ok. 46,3 proc. akcjami lub środkami pieniężnymi

- czytamy

Umowa zostanie sfinalizowana po uznaniu zgód od organów antymonopolowych i organów nadzoru. Allegro zakłada, że stanie się to w pierwszym półroczu 2022 roku.

Reakcja GPW

Giełda zareagowała na te doniesienia euforycznie. W piątek rano kurs Allegro rósł o prawie 8 proc. Pojedynczą akcję wyceniano na niecałe 48 zł.

 class="wp-image-1591555"

Allegro wchodzi na nowe rynki

Grupa Mall opiera się przede wszystkim na sklepie Mall.cz. Jego ofertę uzupełnia handlujący elektroniką Czc.cz i zajmująca się logistyką platforma WE|DO, która ma 300 kurierów i 1000 punktów odbioru w Czechach i na Słowacji.

REKLAMA

Grupa Mall dociera do 130 mln mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej i działa w dziewięciu krajach. W 2020 roku Czesi dostarczyli klientom ponad 14 milionów zamówień.

Po połączeniu z Grupą Mall nasza pozycja w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i Chorwacji, czyli na rynku detalicznym o wartości ponad 1,1 bln PLN obejmującym ponad 70 mln konsumentów, pozwoli nam stworzyć silny, międzynarodowy zespół w obszarach technologii, e-commerce i logistyki

- mówi prezes Allegro François Nuyts, cytowany w komunikacie.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA