REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zarobki w IT. Oferują im już 34 tys. zł netto, a ssanie na rynku jest tak duże, że Scali uczą za darmo

Scala to technologia wykorzystywana przez gigantów, takich jak Netflix. Średnie zarobki programistów posługujących się tym językiem oscylują koło 22 tys. zł, ale najlepsi dostają nawet 34 tys. zł netto. Popyt na ich usługi zdecydowanie przewyższa podaż. Ci, którzy dopiero chcieliby nauczyć Scali, mogą skorzystać darmowego kursu.

29.01.2022
5:49
Zarobki w IT. Oferują im już 34 tys. zł netto, a ssanie na rynku jest tak duże, że Scali uczą za darmo
REKLAMA

Zarobki w IT naprawdę mogą działać Polakom na wyobraźnię. Programiści to elita, a elitą elit są znający Scalę.

REKLAMA

Scala, którą stworzono w 2001 roku na politechnice lozańskiej, jest językiem programowania wysokopoziomowego, działającym na JVM (Java Virtual Machine). Według Jetbrains, najczęściej wykorzystywana jest w obszarach takich jak Business Intelligence, Data Science i Machine Learning.

Korzystają z niej najwięksi gracze na rynku, m.in. Twitter, Netflix i Zalando, a mediany górnych widełek wynagrodzeń specjalistów tej technologii sięgają 22 tys. zł netto na umowie B2B.

Ci, którzy chcieliby dołączyć do elity zarobkowej IT, mogą skorzystać m.in. z darmowego kursu przygotowawczego, prowadzonego przez szwedzki Evolution.

Programiści Scala. Kim są i jak kształtują się ich zarobki

Jak wynika z danych zebranych przez Jetbrains, największy odsetek (41 proc.) programistów Scala ma 21-29 lat, 40 proc. – 30-39 lat.

W branży pracują głównie 6-10 lat (27 proc.) i 3-5 lat (23 proc.) co pozwala stwierdzić, że są starsi i bardziej doświadczeni niż . Zdecydowana większość z nich piastuje stanowisko programisty, a część z nich architekta lub analityka danych (kolejno 23 i 20 proc.). Popyt na ich usługi zdecydowanie przewyższa podaż, co wpływa na dynamikę wzrostu wynagrodzeń w tej – widać to m.in. w ogłoszeniach o pracę w roku 2022.

Z danych portalu No Fluff Jobs wynika, że w roku 2021 mediana górnych widełek wynagrodzeń dla ofert pracy wymagających znajomości Scali wyniosła 22 tys. zł netto (+VAT) w przypadku kontraktu B2B oraz 18 tys. zł brutto dla umowy o pracę. Doświadczeni specjaliści Scali, mogą liczyć nawet do 34,3 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz do 33 tys. zł na etacie.

Scala – technologia warta uwagi

Scala posiada doskonały system typów i wsparcie dla wzorców programowania funkcyjnego, kompatybilność z ekosystemem Java oraz szeroką gamę bibliotek. Jest językiem wysokopoziomowym, którego zaletą jest zwięzłość, co przekłada się finalnie na łatwiejsze pisanie i lepszą czytelność kodu, a także jego łatwe utrzymanie.

Scala z powodzeniem jest wykorzystywana w obszarach związanych z pracą na dużych zestawach danych. Świetnie sprawdza się w takich dziedzinach, jak Data Science, Business Intelligence czy Machine Learning. W branży IT programiści Scala zazwyczaj pracują w dużych firmach i mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem. 

Jak nauczyć się Scali? Od doświadczonych specjalistów IT

Evolution, globalny twórca i dostawca oprogramowania do gier online, rusza właśnie z kolejną edycją bootcampu, skierowaną do tych, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat programowania funkcyjnego i języka Scala. Projekt jest adresowany zarówno dla programistów z doświadczeniem w innych językach programowania, jak i utalentowanych początkujących bez komercyjnego doświadczenia w programowaniu.

100 inżynierów Scali będzie dzielić się doświadczeniem z uczestnikami bootcampu, uczyć ich języka i bibliotek, pokazując, jak wszystko działa w praktyce.

To nasze piąte spotkanie. Poprzednie cztery były bardzo udane. Już 70 proc. uczestników Bootcampu Evolution, którzy ukończyli kurs, dołączyło do naszego zespołu jako nowi pracownicy

– chwali się Juris Krikis, kierownik działu Scala i JavaScript w Evolution. 

Po ukończeniu kursu, każdy ze studentów otrzyma dyplom potwierdzający pomyślne opanowanie podstaw programowania. To również krok, który przyspieszy dalszy rozwój kariery w branży IT. Ci, którzy osiągną najlepsze wyniki, dostaną szansę dołączenia do zespołu Evolution.

Firma zapewnia, że uczestnicy kursu:

  •  opanują praktyczne, funkcjonalne programowanie w Scali
  •  poznają biblioteki Cats, Akka i Akka Persistence
  •  nauczą się projektować usługi HTTP i nie tylko
  •  stworzą gotowy projekt w Scali,
  •  otrzymają indywidualne wsparcie i spersonalizowaną informację zwrotną od mentora
REKLAMA

Bootcamp rozpocznie się 22 marca 2022 roku. Zajęcia będą odbywać się online, dwa razy w tygodniu, od 18.00 do 20.00 we wtorki i czwartki. Slajdy, materiały dydaktyczne i komunikacja będą dostępne w języku angielskim.

Chętni do udziału w Bootcampie Evolution mogą się zgłaszać do 18 lutego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA