REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Za 5h wpada 1000 zł. Na rękę! W tym zawodzie zarobisz teraz krocie

W ostatnich latach rzadziej wybieramy zakupy w galerii handlowej, bo atrakcyjniejsze promocje dostępne są online. Efekt? Mniejsze zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Są jednak zawody, które w okresie świątecznym zarabiają prawdziwe kokosy. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można zarobić.

29.11.2023
6:55
Za 5h wpada 1100 zł. W tym zawodzie zarobisz teraz krocie
REKLAMA

W okresie świątecznym pracę wciąż można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów i promocjach produktów.

REKLAMA

Generalnie liczba ofert pracy w gospodarce maleje. Dotyczy to również prac sezonowych. Już wiadomo, że ten sezon będzie słabszy niż zeszłoroczny. To między innymi konsekwencja postępującego po pandemii przeniesienia handlu do kanałów elektronicznych i zdalnych form promocji – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Ekspert dodaje, że bezpośrednie docieranie do klienta traci na sile i nie ma tak wiele ofert pracy, dla promotorek, hostess czy animatorów, bo zamiast nich wystarczy kampania online i kod QR produktu. Stawki jednak wzrosły, bo ogólnie wynagrodzenia w gospodarce są wyższe, natomiast ogólnie propozycji dodatkowego zatrudnienia w okresie Bożego Narodzenia jest mniej.

Mikołaj na czele najlepiej zarabiających zawodów

Jak podają dane Personnel Service długoletni lider, czyli Mikołaj nadal króluje na liście świątecznych zawodów. Za godzinę pracy w czerwonym kostiumie z długą, siwą brodą można zrobić od 27,5 zł netto do nawet 220 zł netto (dniówka: 1000-1600 zł). Stawki dla Mikołajów pracujących w galeriach handlowych mogą być nieco niższe, podczas gdy za ich obecność na firmowej wigilii czy domowym zgromadzeniu stawki idą w górę.

Poza Mikołajem, innym bohaterem świątecznych zarobków jest kurier. Wzrastające zapotrzebowanie na prezenty generuje dla nich ogromne szanse, a stawki w górnych widełkach stają się niezwykle atrakcyjne. W okresie świątecznym kurier może liczyć na zarobki od 21 zł netto do nawet 48 zł netto za godzinę. Jednakże nie wszystko da się nabyć online.

Produkty świąteczne, takie jak choinka i karp, nadal cieszą się popularnością i wymagają osobistego zakupu. Dlatego sprzedawcy choinek i karpi mogą oczekiwać zarobków od 22,9 zł netto do nawet 36 zł netto za godzinę w tym sezonie. Ogólnie zarówno kurierzy, jak i sprzedawcy choinek i karpi odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu udanych świąt, zarówno dla tych, którzy kochają magię e-commerce, jak i dla tych, którzy wciąż szukają świątecznej atmosfery w lokalnych punktach sprzedaży.

Więcej wiadomości o zakupach online można przeczytać w poniższych artykułach:

Pracownicy gastronomii i handlu ze skromniejszymi stawkami

Ekspert wskazuje, że jak już wybierzemy choinkę, to pragniemy ubrać ją w unikatowe dekoracje świąteczne. Osoby zajmujące się tworzeniem tych ozdób mają szansę zarobić od 21,5 zł netto do nawet 30 zł netto za godzinę, gdzie wysokość wynagrodzenia zależy od tego, jaka praca została włożona w ich przygotowanie. Największe stawki przypisane są tym, którzy ręcznie malują bombki.

Z kolei, aby zakupione online czy stacjonarnie prezenty mogły znaleźć swoje miejsce pod choinką, konieczne jest ich staranne zapakowanie, co w okresie świątecznym ma wyjątkowe znaczenie. Specjaliści zajmujący się profesjonalnym pakowaniem prezentów mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 21 zł netto do 22,8 zł netto za godzinę - tłumaczy analityk.

REKLAMA

Nieco skromniejsze niż Mikołaj zarobki są oferowanego jego pomocnicy, czyli Śnieżynce. Mieszczą się w przedziale od 21,5 zł netto do 30 zł netto za godzinę. Podobne wynagrodzenie przysługuje hostessie, która zazwyczaj w centrum handlowym pełni rolę promotorki produktów lub usług. Jej zarobki wahają się od 21 zł netto do 25,2 zł netto za godzinę.

Przedświąteczny okres stwarza rosnące zapotrzebowanie na usługi kelnerów i personelu kuchennego. W tym szczególnym czasie organizowane są wigilie firmowe, czy świąteczne imprezy, co przekłada się na większy ruch w restauracjach. Oznacza to, że branża gastronomiczna będzie obfitować w oferty pracy. Kelner, pełniący rolę obsługi gości podczas świątecznych spotkań, może liczyć na wynagrodzenie od 21 zł netto do nawet 26,4 zł netto za godzinę. Do tego dochodzą napiwki, które w okresie świątecznym potrafią być wyjątkowo hojne. Osoby pracujące w pomocy kuchennej w firmie cateringowej mogą oczekiwać zarobków w zakresie od 21 zł netto do 24 zł netto za godzinę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA