REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Sprawa Tomasza Komendy. Państwo zapłaci mu prawie 13 mln zł za 18 lat niesłusznej odsiadki

811 tys. zł odszkodowania, a do tego 12 mln zadośćuczynienia. Na tyle sąd w Opolu wycenił szkody, jakie poniósł Tomasz Komenda w wyniku niesłusznego skazania za morderstwo. Wyrok sądu w Opolu jest nieprawomocny.

08.02.2021
14:52
konopie-NSA-wyrok
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Opolu orzekał w sprawie odszkodowania za 18 lat, jakie Tomasz Komenda spędził w więzieniu. Mecenas Zbigniew Ćwiąkalski dowodził, że Komenda odniósł w tym czasie trwały uszczerbek na zdrowiu. Domagał się dla swojego klienta niemal 19 mln zł.

REKLAMA

Proces prowadzony był z całkowitym wyłączeniem jawności, ponieważ sąd uznał, że pobyt Tomasza Komendy w więzieniu wiązał się ze zbyt drastycznymi wydarzaniami, by wiedzę o nich mogła poznać opinia publiczna.

REKLAMA

Tomasz Komenda został skazany na 25 lat więzienia w 2004 roku. Sąd uznał wówczas, że to on jest winny zgwałcenia i zamordowania 15-letniej dziewczynki w noc sylwestrową w 1996 roku.

Ewidentne błędy prokuratury i sądu po latach zauważył Remigiusz Korejwo, były oficer CBŚP, który na własną rękę zaczął przyglądać się sprawie mężczyzny odsiadującego wieloletni wyrok. Dzięki jego staraniom prokuratura w 2016 roku wznowiła postępowanie, a dwa lata później Sąd Najwyższy wypuścił Tomasza Komendę na wolność, a następnie całkowicie oczyścił go z zarzutów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA