REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Pensja 100 tys. zł miesięcznie czeka. Sztuczna inteligencja wkroczyła na polski rynek pracy

Jak wynika z danych No Fluff Jobs, na rynku pracy IT największym wzięciem cieszą się specjaliści od sztucznej inteligencji. Liczba wyszukiwań ofert, w których wymagana jest znajomość NLP (przetwarzanie języka naturalnego), wzrosła prawie o 200 proc., a na jedno ogłoszenie w kategorii AI przypada średnio 30 aplikacji. Pensje są zacne, bo kandydaci mogą oczekiwać wynagrodzeń, nie to nie pomyłka, nawet powyżej 100 tys. zł

26.06.2023
16:29
SI na rynku pracy. Zarobki przekraczają 100 tys. zł miesięcznie!
REKLAMA

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez No Fluff Jobs, liczba użytkowników przeglądających ogłoszenia z kategorii sztuczna inteligencja wzrosła w ciągu roku aż o 68 proc., a liczba wyszukiwań haseł „AI” lub „Artificial Intelligence” – o 61 proc.

REKLAMA

Jeszcze bardziej imponujący wzrost zainteresowania odnotowano w przypadku bardziej konkretnych wymagań związanych ze sztuczną inteligencją - liczba wyszukiwań hasła „machine learning” na portalu No Fluff Jobs wzrosła o 89 proc., a „NLP” (natural language processing - przetwarzanie języka naturalnego) aż o 195 proc. Użytkownicy częściej poszukują też ofert pracy związanych z konkretnymi technologiami lub nazwami stanowisk.

ChatGPT rozbudził wyobraźnię specjalistów IT

Od początku roku trzykrotnie zwiększyła się liczba wyszukiwań hasła „ChatGPT”, a fraza „Prompt Engineer” (czyli osoby trenującej AI rozmaitymi podpowiedziami) tylko w maju 2023 r. była wyszukiwana siedmiokrotnie częściej niż jeszcze dwa miesiące wcześniej. Na jedną ofertę w kategorii AI przypada średnio 30 aplikacji, ale zdarzają się również takie, które przyciągają ponad 80 kandydatów.

Od początku roku zauważamy zwiększone zainteresowanie ze strony kandydujących na ogłoszenia AI, ale także firm, które publikują takie ogłoszenia - komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Tłumaczy też, że premiera ChatGPT i rosnąca popularność narzędzi AI zachęciły innych do rozpoczynania projektów z tego obszaru. To ma przełożenie na rekrutacje, bo coraz więcej dużych firm szuka do swoich zespołów specjalistów od machine learningu czy promptowania.

Zresztą sami ulegliśmy tej gorączce. W rekrutacji na No Fluff Jobs pomaga nasze autorskie narzędzie, AI Assistant, które jest oparte o własny model przetwarzania języka naturalnego. Produkt miał premierę w marcu 2023, a już teraz 20 proc. ogłoszeń na portalu powstaje przy jego pomocy - dodaje Tomasz Bujok.

Sztuczna inteligencja daje rekordowe zarobki

Od kilku lat sztuczna inteligencja znajduje się wśród trzech najlepiej opłacanych specjalizacji IT, obok DevOps i Big Data, a wzrosty wynagrodzeń odnotowane w 2023 r. w porównaniu do 2022 r. są naprawdę wysokie - szczególnie w przypadku kontraktów B2B.

Rok temu osoby poszukujące zatrudnienia w obszarze AI mogły spodziewać się wynagrodzenia w wysokości 15,9-20,1 tys. zł brutto na umowie o pracę lub 18,4-25,5 tys. zł netto (+ VAT) na kontrakcie B2B. Obecnie w przypadku umowy o pracę jest to 18-26 tys. zł brutto, a w przypadku B2B - 30-38 tys. zł netto (+ VAT). Oznacza to więc, że mediana widełek oferowanych przez pracodawców wynagrodzeń na UoP wzrosła o 13-29 proc., a na B2B aż o 63-49 proc.

Nie da się ukryć, że dziś, przy takim zainteresowaniu dziedziną AI, specjaliści z tego zakresu mogą liczyć na szybki wzrost wynagrodzeń – mówi Tomasz Bujok.

Ekspert wskazuje, że widełki na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie powoli nie robią już wrażenia, a na No Fluff Jobs zdarzały się oferty przekraczające 100 tys. zł netto miesięcznie na umowie B2B.

REKLAMA

To oznacza, że specjalizacja AI daje szansę, by po roku pracy stać się milionerem, ale coś za coś - oferty za takie stawki to zazwyczaj duże wymagania: doktorat z konkretnej dziedziny, 10 lat doświadczenia z deep learningiem, sukcesy w trenowaniu konwolucyjnych sieci neuronowych itp - wyjaśnia Tomasz Bujok.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA