Nadchodzą bezprecedensowe upały. Wiemy, co nas czeka
Wyobraźcie sobie garnek z wodą gotującą się pod przykrywką. W środku gorąca para, jak już będzie w nadmiarze, zacznie tę przykrywkę wypychać. Z taką właśnie sytuacją mamy teraz do czynienia w Europie. Z tą różnicą, że gorące powietrze znad Sahary nie ma żadnej drogi ucieczki.

Przez utworzoną kopułę ciepła gorące powietrze jest sprężane i opada, dodatkowo podwyższając swoją temperaturę. I taki właśnie układ Omega wziął prawie całą Europę w kleszcze. Polska też jest uwięziona w tym gorącu. Szykujmy się na rekord temperatury.
Najcieplej będzie na zachodzie kraju, m.in. na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce czy Ziemi Lubuskiej, ale i na Górnym Śląsku upał da nam popalić! - przestrzega w swoich prognozach na najbliższe dni Damian Dąbrowski, geograf-meteorolog, kierownik stacji meteorologicznej w Planetarium - Śląskim Parku Nauki.
Rekord temperatury w całej Europie
Sytuacja już teraz jest bardzo poważna. Rekord temperatury pada już każdego dnia. Na razie najbardziej dotkniętymi tą bezprecedensową falą skwaru są Francja, Hiszpania i Włochy. Météo France informuje, że ponad połowa kraju jest objęta stanem alarmowym. Z kolei hiszpańska służba meteorologiczna Aemet podaje, że już w poniedziałek w 101 z 828 stacji meteorologicznych temperatura osiągnęła lub przekroczyła 40 st. C w cieniu. W najbliższych dniach ma być pobity rekord temperatury także w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, w Niemczech, Szwajcarii, czy w Austrii.
Spodziewane są dalsze rekordowe temperatury, w tym takie, które mogą przekroczyć wszystkie poprzednie rekordy, niezależnie od pory roku - komunikuje Météo France.
W konsekwencji ograniczono godziny zwiedzania m.in. Wieży Eiffla i Luwru. Zakłócone są również harmonogramy w wielu europejskich szkołach. Ledwo radzi sobie transport. W wielu miejscach Europy infrastruktura kolejowa ma nie wytrzymywać temperatur powyżej 50 st. C. Odwoływane są też publiczne pokazy meczów w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej, w tym spotykanie Hiszpanii z Arabią Saudyjską.
Wybrzeże Adriatyku objęto czerwonym alertem na piątek i sobotę. Węgry poinformowały o podniesieniu alertu prze upałami do maksymalnego poziomu od soboty do wtorku. Z kolei holenderska, państwowa spółka kolejowa NS ograniczy liczbę pociągów.
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) przestrzega, że fale upałów w Europie będą częstsze, bardziej intensywne i będą trwać dłużej.
Prawdziwym sposobem na powstrzymanie narastania fal upałów jest walka z samymi zmianami klimatu - stawia sprawę jasno Oscar Brousse, wykładowca klimatologii miejskiej i zdrowia na University College London.
W Polsce ostatni raz tak ciepło było ponad sto lat temu
Rekord temperatury, wywołany układem Omega w Europie, nie ominie też naszego kraju. Już teraz, jeszcze przed weekendową kumulacją obecnej fali upałów, nie brakuje miejsc na mapie Polski z temperaturą powyżej 30 st. C. A będzie jeszcze gorzej. Meteorolodzy coraz częściej sugerują, że za chwilę pobity będzie rekord temperatury za czerwiec, który na razie wynosi 38,3 st. C, który był ustanowiony w 2019 r. w Radzyniu i wyrównany w 2022 r. w Słubicach.
Więcej o rekordzie temperatury przeczytasz w Bizblog Spider’s Web
Najcieplej ma być na zachodzie kraju. I tam też słupki rtęci mają dobijać nawet do 40 st. C. Niektórzy przewidują, ze jest spora szansa na pobicie absolutnego rekordu temperatury w całej Polsce, który pochodzi z 29 lipca 1921 r., kiedy to w Prószkowie (województwo opolskie) odnotowano temperaturę na poziomie 40,2 st. C. Tak też sugerują niektóre globalne modele synoptyczne, według których na północy kraju, gdzie przez upalną pogodę temperatura w niedzielę może sięgnąć nawet 37 st. C.
Dziennikarz serwisu Bizblog.pl. Zawodowo pisze już od ćwierć wieku. Dawniej m.in. Goniec Górnośląski, Dziennik Zachodni, Magazyn Gospodarczy „Fakty”. Współpracował m.in. z Miesięcznikiem Finansowym „Bank”. Zajmuje się głównie sprawami gospodarczymi - z obszaru energetyki i jej transformacji. Pisze o górnikach, hutnikach, energetykach, odnawialnych źródłach energii, a także o polityce jądrowej, czy przyszłej strategii wodorowej. Nie obce mu są też tematy związane ze skutkami biznesowymi następujących już zmian klimatu. Specjalizuje się również w kwestiach związanych z usytuowaniem prawnym tak marihuany rekreacyjnej, jak i jej medycznej odmiany.