REKLAMA

Nadchodzą bezprecedensowe upały. Wiemy, co nas czeka

Wyobraźcie sobie garnek z wodą gotującą się pod przykrywką. W środku gorąca para, jak już będzie w nadmiarze, zacznie tę przykrywkę wypychać. Z taką właśnie sytuacją mamy teraz do czynienia w Europie. Z tą różnicą, że gorące powietrze znad Sahary nie ma żadnej drogi ucieczki.

pogoda upał
REKLAMA

Przez utworzoną kopułę ciepła gorące powietrze jest sprężane i opada, dodatkowo podwyższając swoją temperaturę. I taki właśnie układ Omega wziął prawie całą Europę w kleszcze. Polska też jest uwięziona w tym gorącu. Szykujmy się na rekord temperatury.

Najcieplej będzie na zachodzie kraju, m.in. na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce czy Ziemi Lubuskiej, ale i na Górnym Śląsku upał da nam popalić! - przestrzega w swoich prognozach na najbliższe dni Damian Dąbrowski, geograf-meteorolog, kierownik stacji meteorologicznej w Planetarium - Śląskim Parku Nauki.

REKLAMA

Rekord temperatury w całej Europie

Sytuacja już teraz jest bardzo poważna. Rekord temperatury pada już każdego dnia. Na razie najbardziej dotkniętymi tą bezprecedensową falą skwaru są Francja, Hiszpania i Włochy. Météo France informuje, że ponad połowa kraju jest objęta stanem alarmowym. Z kolei hiszpańska służba meteorologiczna Aemet podaje, że już w poniedziałek w 101 z 828 stacji meteorologicznych temperatura osiągnęła lub przekroczyła 40 st. C w cieniu. W najbliższych dniach ma być pobity rekord temperatury także w Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, w Niemczech, Szwajcarii, czy w Austrii.

Spodziewane są dalsze rekordowe temperatury, w tym takie, które mogą przekroczyć wszystkie poprzednie rekordy, niezależnie od pory roku - komunikuje Météo France.

REKLAMA

W konsekwencji ograniczono godziny zwiedzania m.in. Wieży Eiffla i Luwru. Zakłócone są również harmonogramy w wielu europejskich szkołach. Ledwo radzi sobie transport. W wielu miejscach Europy infrastruktura kolejowa ma nie wytrzymywać temperatur powyżej 50 st. C. Odwoływane są też publiczne pokazy meczów w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej, w tym spotykanie Hiszpanii z Arabią Saudyjską.

Wybrzeże Adriatyku objęto czerwonym alertem na piątek i sobotę. Węgry poinformowały o podniesieniu alertu prze upałami do maksymalnego poziomu od soboty do wtorku. Z kolei holenderska, państwowa spółka kolejowa NS ograniczy liczbę pociągów.

REKLAMA

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) przestrzega, że fale upałów w Europie będą częstsze, bardziej intensywne i będą trwać dłużej.

Prawdziwym sposobem na powstrzymanie narastania fal upałów jest walka z samymi zmianami klimatu - stawia sprawę jasno Oscar Brousse, wykładowca klimatologii miejskiej i zdrowia na University College London.

W Polsce ostatni raz tak ciepło było ponad sto lat temu

Rekord temperatury, wywołany układem Omega w Europie, nie ominie też naszego kraju. Już teraz, jeszcze przed weekendową kumulacją obecnej fali upałów, nie brakuje miejsc na mapie Polski z temperaturą powyżej 30 st. C. A będzie jeszcze gorzej. Meteorolodzy coraz częściej sugerują, że za chwilę pobity będzie rekord temperatury za czerwiec, który na razie wynosi 38,3 st. C, który był ustanowiony w 2019 r. w Radzyniu i wyrównany w 2022 r. w Słubicach.

Więcej o rekordzie temperatury przeczytasz w Bizblog Spider’s Web

REKLAMA

Najcieplej ma być na zachodzie kraju. I tam też słupki rtęci mają dobijać nawet do 40 st. C. Niektórzy przewidują, ze jest spora szansa na pobicie absolutnego rekordu temperatury w całej Polsce, który pochodzi z 29 lipca 1921 r., kiedy to w Prószkowie (województwo opolskie) odnotowano temperaturę na poziomie 40,2 st. C. Tak też sugerują niektóre globalne modele synoptyczne, według których na północy kraju, gdzie przez upalną pogodę temperatura w niedzielę może sięgnąć nawet 37 st. C. 

REKLAMA
Michał Tabaka
Redaktor

Dziennikarz serwisu Bizblog.pl. Zawodowo pisze już od ćwierć wieku. Dawniej m.in. Goniec Górnośląski, Dziennik Zachodni, Magazyn Gospodarczy „Fakty”. Współpracował m.in. z Miesięcznikiem Finansowym „Bank”. Zajmuje się głównie sprawami gospodarczymi - z obszaru energetyki i jej transformacji. Pisze o górnikach, hutnikach, energetykach, odnawialnych źródłach energii, a także o polityce jądrowej, czy przyszłej strategii wodorowej. Nie obce mu są też tematy związane ze skutkami biznesowymi następujących już zmian klimatu. Specjalizuje się również w kwestiach związanych z usytuowaniem prawnym tak marihuany rekreacyjnej, jak i jej medycznej odmiany.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA