REKLAMA
  1. bizblog
  2. Motoryzacja

Pracownicy IT szaleją w salonach. Nikt nie kupuje tylu nowych samochodów

Obecnie widać na rynku motoryzacyjnym spore zapotrzebowanie na nowe auta. Carsmile z tej okazji opublikował raport najbardziej chodliwych marek samochodów wśród Polskich przedsiębiorców. Z danych wynika, że programiści, osoby zajmujące się doradztwem lub prowadzący działalność związaną z transportem zamawiają najwięcej nowych aut. A na jakie auta jest największy popyt? Koreańskie SUV-y zdeklasowały inne modele.

23.02.2024
8:28
Pracownicy IT szaleją w salonach. Nikt nie kupuje tylu nowych samochodów
REKLAMA

Samar podał, że ożywienie na rynku motoryzacyjnym widać w rejestracjach nowych aut. W styczniu w statystykach pojawiło się niemal 43 tys. nowych pojazdów osobowych, co daje wzrost aż o 22 proc. rok do roku. Z tej puli 67 proc. samochodów zarejestrowano na firmę, a dominującą formą finansowania był leasing i wynajem długoterminowy (w ten sposób sfinansowano 75 proc. zakupów dokonanych na firmę).

REKLAMA

Analitycy Carsmile sprawdzili jakie branże stoją za popytem na nowe samochody. W tym celu wytypowali 10 najpopularniejszych kodów PKD, określających główny profil działalności gospodarczej leasingobiorcy lub najemcy (w przypadku klientów, którzy podali więcej niż jeden kod PKD, uwzględniono tylko kod główny). Pod uwagę wzięli umowy leasingu i wynajmu nowych aut zawarte za pośrednictwem Carsmile w ostatnich 12 miesiącach.

Programiści najczęściej kupują nowe auta

Z przedstawionych danych wynika, że tak zdefiniowany popyt na nowe auta pochodzi w pierwszej kolejności od programistów.

Jest to związane z wysokim poziomem dochodów tej grupy zawodowej, a także dużą popularnością rozliczania się za wykonane usługi w firmie B2B, dzięki czemu programiści mają możliwość odliczania podatku VAT czy też wydatków związanych z samochodem. W efekcie odczuwalny przez nich koszt użytkowania auta jest niższy niż w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę – zauważa Michał Knitter, wiceprezes Carsmile.

Nie bez znaczenia jest też czas, jaki programiści spędzają w internecie, czy biegłość, z jaką poruszają się po platformach i aplikacjach oferujących auta.

Według ostatnich danych GUS o strukturze wynagrodzeń, z października 2022 r., programiści zarabiali przeciętnie ok. 13 tys. zł brutto, co było wówczas kwotą stanowiącą dwu krotność uśrednionych zarobków wszystkich grup zawodowych w Polsce. Z kolei kierownicy ds. informatycznych i teleinformatycznych zarabiali przeciętnie niemal 19 tys. zł brutto, a wyżej sklasyfikowani od nich byli jedynie dyrektorzy generalni i zarządzający.

Świeższych danych o dochodach osób posiadających wykształcenie informatyczne dostarcza ELA – należący do MEN, ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów. Z rankingu ELA wynika, że na 10 kierunków studiów drugiego stopnia, zapewniających najwyższe wynagrodzenie po ich ukończeniu, aż siedem to kierunki informatyczne. Widełki zarobkowe wskazane w tej grupie dla pierwszej pracy zawodowej po studiach wynoszą od 8,6 tys. zł brutto do 16,4 tys. zł brutto.

Więcej o motoryzacji można przeczytać poniżej:

W Top 10 znajdują się też kurierzy, kosmetyczki i agencje reklamowe

Na drugim miejscu według Carsmile wśród profesji odpowiadających za najwięcej zamówień na nowe auta znaleźli się doradcy w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, a na trzecim przedsiębiorcy działający w obszarze transportu. Mogą to być np. kurierzy, przewoźnicy czy taksówkarze. Na kolejnych pozycjach uplasowani się instalatorzy, właściciele sklepów, fryzjerzy i kosmetyczki, restauratorzy czy prawnicy. Listę Top 10 branż stojących za popytem na nowe auta zamykają agencje reklamowe.

Eksperci podają, że koszt finansowy związany z leasingiem operacyjnym czy wynajmem auta przedsiębiorca może odliczyć co do zasady w całości. Podobnie jest z kosztem ubezpieczenia AC i OC. Natomiast wydatki związane z serwisami czy zakupem opon odliczy tylko w 75 proc. Sprawa komplikuje się przy autach o wartości przekraczającej 150 tys. zł w przypadku napędów tradycyjnych oraz 225 tys. zł w przypadku elektryków i części hybryd. W stosunku do rat leasingowych powinni w takim przypadku zastosować proporcję, w efekcie czego będą mogli odliczyć jedynie proporcjonalną część kapitałową raty wynikającą z podzielania 150 tys. lub 225 tys. zł przez cenę pojazdu. W stosunku do części odsetkowej proporcji się nie stosuje.

Od wydatków związanych z samochodem przedsiębiorca może też odliczyć VAT. W przypadku popularnej obecnie formy opodatkowania, jaką jest ryczałt, jest to jedyna możliwość, aby obniżyć odczuwalny koszt zakupu auta. Przedsiębiorcy użytkujący samochód w tzw. trybie mieszanym mogą odliczyć 50 proc. VAT od poniesionych wydatków, a przedsiębiorcy prowadzący tzw. kilometrówkę – cały VAT – komentuje platforma.

Najpopularniejsze modele aut w wynajmie długoterminowym

Analitycy Carsmile ujawnili także, jakie modele aut były w ostatnich 12 miesiącach najchętniej wybierane przez branże z listy Top 10. Liderem tej klasyfikacji okazał się Hyundai Tucson.

 Jest to bardzo nowoczesny, wygodny samochód, należący do niezwykle popularnej obecnie grupy SUV-ów i crossoverów. Sprawdza się w podróżach służbowych oraz jako auto rodzinne. Samochód jest obecnie oferowany z dużym rabatem, co dodatkowo zwiększa zainteresowanie tym modelem – zdradza Michał Knitter.

Przykładowy koszt wynajmu długoterminowego Hyundaia Tucsona na 3 lata, bez wkładu własnego, z serwisowaniem, oponami i ubezpieczeniem wliczonym w cenę abonamentu, wynosi obecnie 1818 zł netto.

REKLAMA

Najdroższym modelem w zestawieniu jest Tesla 3, za którą najemca musi zapłacić 3 193 zł netto. Najmniej kosztują Toyota Yaris oraz Hyundai i30. Na liście 10 najpopularniejszych modeli znalazł się jeden samochód dostawczy, jest to Fiat Ducato, wyceniony w leasingu na 1640 zł miesięcznie dla przyjętych założeń. Ciekawostką jest też sklasyfikowany na 10. miejscu crossover Hyundai Bayon, który wyprzedał się już w całości, a nowy model będzie dostępny dopiero po liftingu. Średni koszt wynajęcia auta z listy Top 10 wynosi 1700 zł netto.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA