REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Polacy szykują się do dużych zakupów

W tym roku jesteśmy bardziej optymistyczni nastawieni do zakupów, ponieważ według informacji Głównego Urzędu Statystycznego odczyt inflacji w ujęciu rocznym sięgnął w październiku 6,6 proc., podczas gdy w szczytowym momencie na początku 2023 r. wyniósł 18,4 proc. Połowa Polaków chcących zakupić również dobra trwałe będą częściowo skorzystać z kredytu bądź pożyczki.

23.11.2023
13:33
Polacy szykują się do zakupów
REKLAMA

Uznawane powszechnie za święta zakupów Black Friday i Cyber Monday przypadają w tym roku 24 i 27 listopada. Najnowsze wyniki cyklicznego badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) sugerują, że nastroje wśród konsumentów są lepsze niż przed rokiem.

REKLAMA

Polacy odważniej podchodzą do zakupów

Gospodarstwa domowe zostały zapytane w badaniu o ocenę klimatu do zakupu dóbr trwałych. Dokładnie 31,2 proc. oceniło go jako zły. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przed rokiem odsetek pesymistów sięgnął 41,1 proc. Respondenci najczęściej wskazują, że obecny czas nie jest ani dobry, ani zły, by decydować się na zakup dóbr trwałych - 56 proc. wobec 45 proc. przed rokiem.

Chociaż nastroje wśród konsumentów wciąż trudno uznać za korzystne, to wyraźnie widać, że Polacy planują zakupy odważniej niż przed rokiem - ocenia Marcin Czugan, prezes ZPF.

I dodaje, że bez wątpienia wpływ na to mają doniesienia o tym, że ceny rosną wolniej. Październik był już ósmym miesiącem z rzędu, gdy wskaźnik inflacji w ujęciu rocznym spadał.

Wśród osób, które spodziewają się wydatków na dobra trwałego użytku 51,5 proc. prognozuje, że zakupy sfinansuje w całości lub częściowo kredytem bądź pożyczką. Wśród celów kredytowania aktualnie spłacanych zobowiązań pojawiają się m.in. zakup mieszkania lub domu, a także dobra trwałe mniejszej wartości, jak np. samochody, urządzenia AGD/RTV, czy wreszcie wydatki konsumpcyjne.

 class="wp-image-2291116"

Najwięcej, bo 58,2 proc. gospodarstw domowych, posiadających zobowiązanie w instytucji finansowej, deklaruje spłacanie kredytu lub pożyczki gotówkowej gdzie poprzednio było to 57,9 proc. poprzednio. Kredyt hipoteczny posiada 34,8 proc. respondentów, a w dalszej kolejności znajdują się kredyty ratalne bądź limity na kartach kredytowych.

Pozytywnym sygnałem jest fakt, że mniej respondentów niż w poprzednim badaniu spłaca stare zadłużenie nowym. To obecnie 16 proc. badanych gospodarstw domowych, wobec 22 proc. w ubiegłym roku - zaznacza Marcin Czugan.

Więcej wiadomości o Black Friday:

Barometr Rynku wskazuje poprawę nastrojów konsumenckich

ZPF i IRG SGH od 2006 r. prowadzą cykliczne badania Sytuacja na rynku consumer finance. Ich efektem jest Barometr Rynku Consumer Finance (BRCF). Jego ostatni odczyt wskazuje na poprawę nastrojów konsumenckich w Polsce. W trzecim kwartale wartość BRCF wyniosła 97 pkt. Oznacza to, że wskaźnik wzrósł o 2,7 pkt k/k. To jednocześnie czwarty kwartał z rzędu, gdy odczyty BRCF poszły w górę.

REKLAMA
 class="wp-image-2291125"

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego odczyt inflacji w ujęciu rocznym sięgnął w październiku 6,6 proc., podczas gdy w szczytowym momencie na początku 2023 r. wyniósł 18,4 proc. W ciągu najbliższych 12 miesięcy 48,9 proc. ankietowanych gospodarstw domowych zadeklarowało, że zapewne poniesie wydatki na dobra trwałe. Jednocześnie 51,1 proc. odpowiedziało, że nie ma takich planów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA