REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Polacy na potęgę kupują samochody. Nawet jedzenie poszło w odstawkę

Platforma Carsmile, która przeanalizowała sprzedaż najważniejszych kategorii w I kwartale podaje, że kategoria: pojazdy samochodowe, motocykle i części wzrosła aż o 18,7 proc. rdr. Co więcej, sprzedaż tych produktów przez internet wręcz wystrzeliła. Eksperci Carsmile przyznają, że rynek motoryzacyjny jest w fazie ożywienia.

07.05.2024
16:37
Polacy na potęgę kupują samochody. Nawet jedzenie poszło w odstawkę
REKLAMA

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń. Sprzedaż samochodów, motocykli oraz części zamiennych była najszybciej rosnącą, zdefiniowaną kategorią produktów w I kwartale br. Przyrost o 18,7 proc. rdr. pozwolił wyprzedzić drugie na liście paliwa (12,5 proc.) oraz trzecie - farmaceutyki i kosmetyki (6,1 proc.).

REKLAMA

Szybciej rosła tylko kategoria pozostałe, ale ciężko powiązać ja z konkretną grupą produktów. Mniej niż przed rokiem Polacy kupili natomiast mebli i sprzętu RTV, odzieży i butów oraz książek - zauważa Carsmile.

Dane GUS podawane są w cenach stałych, co oznacza, że eliminują efekt wzrostu sprzedaży wynikający z inflacji.

 class="wp-image-2468395"

Ożywienie w rejestracji samochodów nowych i używanych

Na rynku motoryzacyjnym widać ożywienie. Dotyczy ono zarówno aut nowych, jak i używanych, a także części zamiennych. Sprzedaż nowych samochodów przez naszą platformę wzrosła o niemal jedną czwartą względem I kwartału 2023 r., a przychody Carsmile w tym segmencie zwiększyły się o kilkadziesiąt procent – przyznaje Łukasz Domański, szef platformy Carsmile, za której pośrednictwem można kupić, wyleasingować lub wynająć nowy samochód.

I dodaje, że tak dobrych warunków do prowadzenia działalności polegającej na sprzedaży samochodów nie było od kilku lat.

Eksperci twierdzą, że potwierdzeniem ożywienia w motoryzacji są też dane o rejestracjach nowych aut osobowych i dostawczych do 3,5 t, notujących wzrost o 11,5 proc. w I kwartale względem analogicznego okresu przed rokiem. Z kolei rejestracje aut używanych skoczyły aż o 29,5 proc. rdr.

Dla pełnego obrazu sytuacji trzeba jednak przyznać, że sprzedaż aut, motocykli i części zamiennych ma 8,3 proc. udział w sprzedaży detalicznej. Największy udział ma żywność i jest to niemal 26 proc., a na drugim miejscu są paliwa - wskazuje Łukasz Domański z Carsmile.

 class="wp-image-2467426"

Więcej wiadomości na temat samochodów można przeczytać poniżej:

Dynamika sprzedaży aut i motocykli przez internet

Jak wskazuje Domański, na ożywienie składa się kilka elementów.

Obserwujemy poprawę sytuacji finansowej gospodarstw domowych i przedsiębiorców, wynikającą ze wzrostu realnych wynagrodzeń, a także polepszenia koniunktury gospodarczej. Jednocześnie na rynku samochodowym, zwłaszcza w segmencie aut nowych, mamy do czynienia ze spadkiem cen transakcyjnych, głównie za sprawą agresywnej polityki rabatowej dilerów – zauważa Łukasz Domański.

Według danych Carsmile średni upust cenowy oferowany obecnie przez dilerów wynosi obecnie 17 proc. względem ceny katalogowej.

Prawdziwą perełką są natomiast dane GUS pokazujące dynamikę sprzedaży aut, motocykli oraz części zamiennych przez internet. Wynika z nich, że sprzedaż online zwiększyła się w lutym o 26,7 proc., a w marcu skoczyła o niebotyczne 75,7 proc. rdr.

Będąc pionierami w sprzedaży aut przez internet, cieszymy się z tak dobrych wyników branży, skala wzrostu nawet nas jednak zaskakuje. Ani w lutym, ani w marcu nie miały bowiem miejsca żadne nadzwyczajne zdarzenia na rynku, które uzasadniałyby aż tak wysoką dynamikę  – ocenia szef Carsmile.

REKLAMA

Analizując dane GUS o sprzedaży aut, motocykli i części zamiennych przez internet w poprzednich 11 mies., które wykazały średni spadek wartości tego typu transakcji w cenach stałych średnio o 51 proc. w skali roku, można przypuszczać, że wzrost w lutym i w marcu ma prawdopodobnie podłoże inne niż zjawiska czysto rynkowe.

Być może widoczna w danych GUS eksplozja sprzedaży przez internet wynika ze zwiększenia bazy firm raportujących tego typu transakcje lub też z rozszerzenia definicji sprzedaży online. GUS podaje jedynie, że dane pochodzą z firm zatrudniających powyżej 9 osób.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA