REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca /
  3. Poradniki
  4. Prawo - poradniki /

Nowa przerwa i dni wolne. Wchodzą w życie tuż przed majówką

Kilka rodzajów dodatkowych dni wolnych, nowe świadczenia rodzinne, dłuższe przerwy, elastyczny czas pracy dostosowany do potrzeb pracowników – takie zmiany wejdą za około trzy tygodnie. Stosowne ustawy już są gotowe. Fot. Arek/Bizblog.pl.

07.04.2023
16:16
Nowa przerwa i dni wolne. Wchodzą w życie tuż przed majówką
REKLAMA

Nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej obowiązujące od 7 kwietnia to niejedyne zmiany, które wejdą w życie w tym miesiącu. Tuż przed majówką, zaczną obowiązywać przepisy wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia. Obydwie czekają tylko na podpis prezydenta.

REKLAMA

W związku ze zmianami w prawie pracy kwiecień bez wątpienia będzie bardzo intensywnym miesiącem dla działów kadr w firmach – wskazuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Nowe urlopy i świadczenia wejdą w życie 26 kwietnia

Ekspert inFaktu zauważa, że odpowiednie wdrożenie przepisów dyrektywy work-life balance jest ważną zmianą w prawie, bo daje pracownikom wiele nowych przywilejów i zmienia obowiązujące przepisy.

Nowe przepisy wprowadzają między innymi:

  • indywidualny urlop rodzicielski, w wymiarze 9 tygodni, a także 70-procentowy zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla każdego z rodziców.
  • dodatkowy (bezpłatny) urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku, będzie można z niego skorzystać jeśli pojawi się potrzeba zapewnienia osobistej opieki osobie bliskiej (syn, córka, matka, ojciec lub współmałżonek) lub mieszkającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych
  • zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej do 2 dni lub 16 godzin w roku, z zachowaniem prawa do 50 proc. wynagrodzenia; zwolnienie będzie przysługiwać w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem
  • elastyczna organizacja i czas pracy – pracownik będzie mógł dostosować swoją organizację pracy do indywidualnych potrzeb
  • dwie dodatkowe przerwy wliczane do czasu pracy; jeśli pracownik pracuje co najmniej 6 godzin, to obecnie obowiązuje jedna co najmniej 15-minutowa przerwa; po zmianach pracownicy otrzymają prawo do drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeśli dobowy wymiar czasu pracy jest dłuższy niż 9 godzin; trzecia przerwa będzie przysługiwała, gdy czas pracy przekroczy 16 godzin
  • rodzice dzieci do 8. roku życia będą mogli odmówić pracy w nadgodzinach lub wyjazdu w delegację, a będą mogli wnioskować o pracę zdalną

Zakazu konkurencji musi zostać zawarty na piśmie

Piotr Juszczyk wskazuje, że zmiany w prawie nałożą szereg nowych obowiązków na pracodawców. Od 26 kwietnia wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony będzie musiało oficjalnie zostać uzasadnione przez przełożonego. Nie będzie można zakazać pracownikowi równoległego zatrudnienia u innych pracodawców bez zawarcia umowy o zakazie konkurencji.

Piotr Juszczyk przypomina, że pracodawcy będą musieli powiadamiać nowo przyjmowane osoby między innymi o przerwach w pracy, nadgodzinach czy też procedurach rozwiązania stosunku pracy.

REKLAMA

Pracodawcy mają krótki czas na przystosowanie się do przepisów, ale pamiętajmy, że zmiany miały zacząć obowiązywać już w sierpniu 2022 roku. W związku z tym pewne kroki do wdrożenia przepisów dyrektyw z pewnością zostały już podjęte – zaznacza ekspert.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA