REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Ikea uwinie się szybciej. Zamówienie dostaniesz następnego dnia

Ikea zainwestowała w nowe Centrum Dystrybucji do Klienta. Nowy magazyn zlokalizowany w podwarszawskich Wolicach (gmina Nadarzyn) ma sprawić, że zamówienia ze sklepu dotrą do klientów nawet następnego dnia.

17.11.2023
11:35
Ikea uwinie się szybciej. Zamówienie dostaniesz następnego dnia
REKLAMA

W magazynie Ikea, który realizuje ponad 15 tys. zamówień miesięcznie, zastosowano nowoczesne rozwiązania. System informatyczny WMS ma usprawnić operacje magazynowe, jak np. nadzorowanie procesów kompletacji, załadunku i rozładunku zamówień w czasie rzeczywistym. Dzięki temu operacje mają być jeszcze bardziej dokładne, a ryzyko powstawania błędów w zamówieniach zminimalizowane. Dodatkowo pozwolą one na wysłanie asortymentu bezpośrednio do klientów z dwóch województw: mazowieckiego oraz podlaskiego. Warto też wspomnieć, że inwestycja wpłynęła na ograniczenie ilość papierowych pudeł w dystrybucji o 50 proc.

REKLAMA

Dzięki otwarciu nowego magazynu możemy zoptymalizować całą siatkę logistyczną w kraju, a w konsekwencji efektywniej zarządzać kosztami dystrybucji. Od września br. zamówienia dla klienta warszawskiego są w pełni realizowane przez nowe centrum dystrybucji Ikea. Nowy magazyn pozwala nam realizować wzrastającą liczbę zamówień klientów z kanału e-commerce z woj. podlaskiego i mazowieckiego oraz usprawnić procesy ze zbieraniem oraz wysyłką produktów Ikea. Dzięki temu klienci mogą otrzymać swoje zamówienie już następnego dnia – podkreśla Paweł Auguścik, kierownik ds. Operacyjnych i Kontraktu w Ikea Distribution Services S.A.

I dodaje, że nowa inwestycja to kolejny krok w rozwoju omnikanałowości Ikea.

Jak otrzymać szybko swoje zamówienie z Ikea?

Szybkie dostawy dla klientów z woj. mazowieckiego i podlaskiego z nowego centrum dystrybucji są możliwe już następnego dnia od zamówienia, ale trzeba spełnić pewne warunki.

Klienci mogą otrzymać zakupione produkty już następnego dnia od złożenia zamówienia, jeśli dokonają tego do godz. 12.00. Dodatkowym benefitem jest możliwość skorzystania z 3-godzinnego okna czasowego, co daje odbiorcom wygodę w planowaniu terminu dostawy – podaje Ikea.

Dzięki wspomnianemu oknu czasowemu, klienci mogą zdecydować, w jakim przedziale czasowym kurier dostarczy ich zamówienie.

Więcej o sieciach handlowych w Polsce przeczytasz na Bizblog.pl:

Megasieć ładowania elektryków w nowym obiekcie

Magazyn ma powierzchnię ok. 26 tys. mkw. i ma możliwość pomieszczenia nawet 8 tys. m sześc. towaru, czyli blisko 11 tys. artykułów Ikea. I jest obsługiwane przez zewnętrznego operatora logistycznego ID Logistics, który zastosował w magazynie nowoczesne rozwiązania załadunkowo-rozładunkowe.

Łącznie 28 ramp pozwala na obsługę zarówno większych samochodów dystrybucyjnych, jak i mniejszych elektrycznych pojazdów kurierskich. Dla Ikea kluczowy jest też udział pojazdów elektrycznych w procesie dostaw. Dlatego też w nowym magazynie została zrealizowana największa w Polsce inwestycja Ikea w sieć ładowania samochodów elektrycznych – podaje Ikea.

W centrum dystrybucji znajduje się 12 szybkich ładowarek, które są wykorzystywane w trakcie załadunku, co ma znacznie zmniejszyć czas operacyjny, a także 30 ładowarek o standardowym czasie ładowania. A Id Logistics zastosował jeszcze inne proekologiczne rozwiązania.

Magazyn został wyposażony także w dwie farmy fotowoltaiczne o mocy 50KWp i 16KWp – wskazuje Agnieszka Lipińska, Dyrektor Centrum Dystrybucji koło Nadarzyna, ID Logistics Polska.

I dodaje, że w projekcie zostały wdrożone rozwiązania dodatkowego monitoringu procesów tj. przygotowania i wysyłki, które wspierają jakość świadczonych usług.

Do 2024 r. Ikea planuje osiągnąć 100-procentową zeroemisyjność dostaw w granicach administracyjnych Warszawy, a nowy magazyn ma ją przybliżyć do celu używania wyłącznie samochodów elektrycznych w końcowych dostawach do swoich klientów. Obecnie 68 proc. zamówień w stolicy realizowanych jest samochodami elektrycznymi.

REKLAMA

Sieć wskazuje również, że na redukcję emisji CO2 wpływa także zmniejszenie liczby magazynów przeładunkowych oraz możliwość kompletacji i wysyłki zamówień z jednego miejsca.

Magazyn koło Nadarzyna realizuje zamówienia od 4 maja 2023 roku. Od momentu startu inwestycji, łącznie z wybudowaniem obiektu, do realizacji pierwszych dostaw minęło zaledwie 10 miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA