REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Robisz zakupy w sieci? Sztuczna inteligencja ci pomoże

Według danych wartość polskiego rynku szacuje się na ok. 120 mld zł. To sporo biorąc pod uwagę, że w 2023 r. krajowy i światowy e-commerce tak jak i inne branże mierzył się z kryzysem gospodarczym. W kolejnych latach prognozuje się dalszy trend wzrostowy na poziomie ok. 11 proc. rocznie. Wobec tego, co będzie decydować o sukcesie handlu internetowego w nadchodzącym roku? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci z branży.

08.01.2024
22:28
Robisz zakupy w sieci? Sztuczna inteligencja ci pomoże
REKLAMA

Branża e-commerce rozwija się w niesamowitym tempie, ponieważ już co 4 Polak robi zakupy w sieci. Platformy sprzedażowe, aby zatrzymać klienta na dłużej stawiają na nowe standardy i rozwiązania dotyczące płatności. Do tego wchodzi sztuczna inteligencja, która wspiera ocenę ryzyka kredytowego. Dzięki niej możliwe jest np. szybkie podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu na zakup online.

REKLAMA

Wyśrubowane standardy obsługi klienta

Maja Wiśniewska, Head of Marketing w SMSAPI, platformy do masowej wysyłki wiadomości SMS, MMS, VMS i RCS podaje, że giganci rynku e-commerce, tacy jak Allegro czy błyskawicznie rosnące Temu, wyznaczają nowe standardy w e-commerce oparte o natychmiastową dostawę, bezbłędną obsługę klienta oraz zarządzanie opiniami i sporami.

Do tych standardów bardzo szybko przyzwyczają się polscy konsumenci, którzy będą wymuszać na właścicielach sklepów internetowych obsługę na najwyższym poziomie. E-commerce musi być gotowy na wdrożenie standardów, takich jak dostawa następnego lub tego samego dnia, czy sprawne rozwiązywanie sporów – mówi Maja Wiśniewska.

Jeśli chodzi o trwający kryzys w globalnym łańcuchu dostaw oraz zrównoważone zakupy, to według Wiśniewskiej sytuacja geopolityczna i ekonomiczna doprowadza do ogromnych opóźnień w międzynarodowych dostawach towarów, co bezpośrednio wpływa na podaż na polskim rynku. Dla sklepów korzystających z międzynarodowych produktów lub półproduktów to ogromne wyzwanie. Pozostaje analiza trendów zachowań klientów oraz skrupulatne planowanie zapasów przed ważnymi wydarzeniami typu Black Friday czy wiosenne wyprzedaże.

Zwiększenie świadomości zrównoważonego zakupów, trend slow shopping i wymagania KE dotyczące raportowania czynników poza finansowych, takich jak ład środowiskowy, społeczny i korporacyjny, będą dźwignią dla rozwoju green shoppingu. Klienci coraz bardziej przekonują się do odpowiedzialnych i ekologicznych decyzji zakupowych, co skłania sklepy online do dostosowywania swojej oferty oraz praktyk biznesowych, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na zrównoważone produkty i proekologiczne podejście – tłumaczy Maja Wiśniewska.

Według prognozy ekspertki, to 63 proc. konsumentów w Polsce wyszukuje oferty zakupowe na swoim urządzeniu mobilnym, a tylko 37 proc. na komputerach i laptopach. Brak strategii marketingowej uwzględniającej małe ekrany to błąd nie tylko ze względu na potencjalną utratę klientów, ale też zaufania, bo marki dziś budują swoją obecność za pomocą aplikacji społecznościowych typu Instagram czy TikTok. W 2024 r. nie zapominajmy o bezkonkurencyjnych i prostych rozwiązaniach, takich jak komunikacja SMS i e-mail, które są w zasięgu nawet najmniejszego sklepu internetowego.

 class="wp-image-2311732"

Retencja to hasło przewodnie e-commerce’u w 2024 r.

Mariya Kallagova, dyrektor marketingu w Rozetka.pl, uważa, że słowo retencja będzie hasłem przewodnim e-commerce’u w 2024 r. A wszystko przez to, że stale rośnie koszt pozyskiwania nowych klientów.

Według danych Deloitte Digital jednostkowy koszt pozyskania jest nawet pięciokrotnie wyższy niż koszt utrzymania dotychczasowego klienta. W takiej sytuacji przeniesienie akcentu na retencję wydaje się sensownym rozwiązaniem. Kreacje marketingowe, nawet najlepsze, nie muszą się przekładać na sprzedaż. Ale wspólnie z dobrze wykorzystywanymi własnymi kanałami komunikacji – stroną internetową, socialmediami, newsletterem itp., pozwalają budować markę i zacieśniać relacje z klientami – mówi Mariya Kallagova.

I dodaje, że tworzenie trwałej relacji zacząć trzeba od jak najlepszego doświadczenia klientów w trakcie zakupów i odpowiednio wysokiego poziomu obsługi posprzedażowej. W ten sposób zwiększa się szansę na ich powrót i kolejne zakupy.

Mijający rok wzmocnił obserwowane trendy w płatnościach

Marcin Szczur, zarządzający Business Unitem Platforms & Marketplaces w Autopay podsumowuje  2023 r., który był dla sektora czasem wzrostu, choć nie tak spektakularnego, jak w minionych latach. Można było obserwować wzrosty na poziomie 30 proc. rok do roku, jeśli chodzi o transakcje. Branża rozwijała się organicznie, pozwalając uczestnikom wzmocnić sektor narzędziami i rozwiązaniami wykorzystującymi najnowsze technologie, w tym sztuczną inteligencję.

Podczas tegorocznego weekendu zniżek i okazji cenowych, który obejmował Black Friday (24.11) i towarzyszący mu Cyber Monday (27.11),  odnotowaliśmy w systemie płatności Autopay o ponad 16 proc. więcej transakcji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. A obroty e-commerce wzrosły o niemal 31,5 proc., w porównaniu do 2022 r. – podaje Marcin Szczur.

Szczur uważa też, że mijający rok wzmocnił obserwowane trendy w płatnościach. Z realizowanego przez cyklicznie badania opinii wynika, że najczęściej wybieraną formą płatności jest BLIK (51 proc.) – a w przypadku młodszych konsumentów także ulubioną. Z każdym rokiem odsetek osób korzystających z BLIK-a systematycznie rośnie.

Podczas tegorocznego Black Friday kupujący najczęściej płacili właśnie za pomocą BLIK-a. Ta metoda płatności obsłużyła 58 proc. transakcji i odpowiadała za ponad 54 proc. obrotów. Z kolei niemal co czwarta transakcja (23 proc.) opłacona została kartą. Jednocześnie ta metoda odpowiadała za ponad 14 proc. obrotu w Czarny Piątek – podsumowuje Marcin Szczur.

Więcej wiadomości na temat płatności można przeczytać poniżej:

Zacieśnianie współpracy między kluczowymi segmentami

Jak wskazują analitycy, nadchodzący rok w e-commerce będzie pod znakiem zacieśniania współpracy między kluczowymi segmentami: logistyką, reklamą cyfrową, sprzedażą wielokanałową i płatnościami. Wzmocni się trend rozwoju narzędzi dedykowanych e-commerce, które poprawią doświadczenie zakupowe na każdym etapie transakcji. Z pewnością też wzrośnie wykorzystanie danych w budowaniu przewag rynkowych w branży.

Najbardziej popularne metody płatności e-commerce:

  • Seamlessexperience. Płatność powinna być praktycznie niezauważalnym elementem transakcji. Przeprowadzonym w sposób wygodny, intuicyjny i automatyczny. Branża podąży w kierunku maksymalizowania pozytywnych doświadczeń konsumentów.
  • Płatności odroczone. To trend na kolejnych kilka lat. Według prognoz Research and Markets płatności odroczone mają do końca tej dekady stać się najczęściej wykorzystywaną formą płatności za zakupy w sieci.
  • Portfele cyfrowe. Metoda coraz częściej łączona z płatnościami natychmiastowymi. Wyróżnia ją wygoda, oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo. Portfele cyfrowe stanowią pewne wyzwanie dla tradycyjnych banków i dostawców płatności. Dynamicznie rośnie konkurencja wokół nich w postaci fintechów oraz innych natywnych graczy cyfrowych. Rozwiązania jak platforma jako usługa (PaaS) czy generatywna sztuczna inteligencja (AI) stają się kluczowe, aby w pełni zaspokoić oczekiwania klientów, usprawnić procesy płatnicze oraz skutecznie przeciwdziałać potencjalnym oszustwom.

Sztuczna inteligencja i połączenie handlu z reklamą cyfrową

Sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana w branży płatniczej. Pozwala analizować w tle obszerne dane, umożliwia szybką weryfikację wiarygodności kupującego czy wspiera ocenę ryzyka kredytowego. Dzięki niej możliwe jest szybkie podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu na zakup online.

REKLAMA

W e-commerce pozwala na tworzenie np. personalizowanych rekomendacji na podstawie poprzednich zakupów czy wspiera identyfikację behawioralną poprzez wyłapywanie anomalii w zachowaniach użytkowników Spektrum możliwości, jakie niesie ze sobą AI, będzie intensywnie rozwijane. 

Również łączenie handlu elektronicznego z reklamą cyfrową, znane jako commerce media, może być znaczącym trendem w e-handlu na 2024 r. Commerce media zmienia reguły gry w cyfrowej reklamie. Za pomocą spersonalizowanych reklam skierowanych do precyzyjnie dopasowanych preferencji klientów, marki mogą promować swoje produkty bezpośrednio na platformach zakupowych, co zwiększa efektywność konwersji. W erze AI commerce media odpowiada na oczekiwania konsumentów, oferując spersonalizowane, natychmiastowe i łatwe w obsłudze doświadczenia zakupowe. To przyszłość e-handlu, gdzie reklama i zakupy online łączą się, tworząc nową rzeczywistość reklamową.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA