REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podróże

Chorwacja niefajna dla Polaków. Znaleźliśmy sobie nowy wakacyjny raj

Kiwi.com opublikowało Top 20 najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków na tegoroczny sezon wakacyjny. W zestawieniu nalazło się nie tylko południe Europy, ale Islandia, Szwajcaria czy Stany Zjednoczone. Jeśli chodzi o lotniska, to Berlin jest trzecim pod względem popularności lotniskiem wybieranym przez Polaków na loty długodystansowe. Jeśli chodzi o kierunki urlopowe, jest jeszcze ciekawiej. Chorwacja, niegdysiejszy lider, zalewany kilka lat z rzędu przez przybyszy znad Wisły, spadł na totalne dno i o mały włos nie przegrał z małą zimną wyspą północy Europy.

23.05.2024
18:41
Chorwacja niefajna dla Polaków. Znaleźliśmy sobie nowy wakacyjny raj
REKLAMA

Jak wskazuje analiza Kiwi.com, podróżujący z Polski nadchodzący urlop spędzą zarówno na europejskich plażach, jak i na trybunach niemieckich stadionów, z uwagi na EURO 2024.

REKLAMA

Mimo że średnia cena biletu w tym roku jest  wyższa o 40 euro niż w ub.r., to chętnych nie brakuje. Już w 2022 r., wyniki badań przeprowadzonych przez agencję Stem/Mark na zlecenie Kiwi.com wskazały, że mimo wysokich cen w pełni sezonu, Polacy nie zamierzają zrezygnować z podróżowania. Na liście Top 20 najczęściej wybieranych przez polskich użytkowników miejsc znalazły się nie tylko Hiszpania czy Włochy, ale również Albania, Turcja, Islandia, Szwajcaria czy Stany Zjednoczone.

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki

Z analizy Kiwi.com wynika, że najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi nadal są te, w których możemy liczyć na solidną dawkę słońca i gwarancję dobrej pogody, choć w Top 20 rezerwowanych pojawiają się kierunki mniej typowe.

O ile dotychczas rezerwacje, które były dokonywane od 1 stycznia do 15 maja, o tyle większość lotów została zarezerwowana na czerwiec i początek lipca. Dane całoroczne za rok 2023 pokazują, że sierpień ogółem cieszy się większą popularnością wśród polskich podróżnych. Najwięcej osób w podróż wyruszy z Okęcia, lotniska w Krakowie (Kraków-Balice), a na trzecim miejscu uplasował się port lotniczy w Gdańsku.

Kiwi.com wskazuje, że na liście top 20 kierunków znalazły się:

 1. Hiszpania
 2. Włochy
 3. UK
 4. Grecja
 5. Norwegia
 6. Francja
 7. USA
 8. Niemcy
 9. Portugalia
 10. Holandia
 11. Dania
 12. Albania
 13. Turcja
 14. Chorwacja
 15. Islandia
 16. Szwecja
 17. Szwajcaria
 18. Cypr
 19. Indonezja
 20. Malta

Według danych Kiwi.com, w porównaniu do roku 2023 te kraje będą notowały największy wzrost:

 • Szwajcaria ze wzrostem na poziomie ponad 47 proc.
 • Turcja odnotowała 25 proc. wzrost.
 • Albania z 22 proc. wzrostem.
 • Islandia z 11 proc. wzrostem.

W tym roku dodatkową atrakcją wakacji są mistrzostwa EURO 2024. Fani piłki nożnej, wedle analizy Kiwi.com, wyruszą również na niemieckie stadiony, by wspierać polską drużynę w rozgrywkach. Dortmund, Berlin i Hamburg, w których będą grać Polacy, to najczęściej rezerwowane miasta w tym okresie.

Najwięcej podróżujących ruszy z Warszawy i Gdańska do Hamburga, gdzie 16 czerwca o godz. 15.00 Polacy rozegrają pierwszy mecz z reprezentacją z Holandii. Kiwi.com wskazuje, że 15 i 16 czerwca to dwa najczęściej wybierane dni na podróż do Hamburga – informuje Kiwi.com.

I wskazuje, że z kolei z Katowic i Gdańska najwięcej poleci do Dortmundu, gdzie 25 czerwca Polacy zmierzą się z Francuzami. Średnia cena, jaką podróżujący płacili za podróż do Niemiec w dniach 14 czerwca -12 lipca wynosi 143 euro.

Te lotniska są najczęściej wybierane na letnie wojaże

Według wskazań Kiwi.pl w tym sezonie ruszymy przede wszystkim z lotniska Chopina, lotniska w Krakowie, a także z Gdańska, Katowice plasują się na 4. pozycji. Z Warszawy najczęściej polecimy do Rzymu, Mediolanu, Aten, Alicante, Barcelony czy Lizbony, z kolei z Krakowa wyruszymy do Paryża, Mediolanu czy Rzymu.

Wielu podróżnych z Polski na wakacje uda się z lotniska w Berlinie, które jest trzecim pod względem popularności portem dla lotów długodystansowych wśród Polaków. O ile średnia cena lotu długodystansowego z Warszawy wynosi 693 euro, a z Krakowa 524 euro, to podróżując z Berlina, można sporo zaoszczędzić, płacąc 451 euro. Na miejscu docelowym, jak wskazuje Kiwi.com, co piąty z nas spędzi od 7 do 10 dni, a około 17 proc. od 4 do 6 dni.

Jak zawsze, krótkie pobyty a la city-break, cieszą się największą popularnością i w tym roku skorzysta z nich co drugi podróżujący – podaje Kiwi.com.

W tym roku ci, którzy bilet lotniczy kupili do 15 maja, za lot w sezonie średnio płacili 180 euro, czyli o 40 euro więcej niż rok wcześniej. Loty na najkrótszych, europejskich trasach kosztowały średnio 115 euro, na trasach średnich płaciliśmy około 197 euro, a na najdłuższych, międzykontynentalnych lot kosztował 555 euro i był tańszy niż w 2023 r.

Więcej wiadomości na temat podróży można przeczytać poniżej:

Co zrobić, żeby zaoszczędzić na biletach lotniczych?

REKLAMA

Dla tych, którzy nadal poszukują taniego lotu na wakacje, Kiwi.com przygotowało kilka podpowiedzi:

 • Wybierz lot w mniej popularnych godzinach wczesnoporannych lub nocnych. Te z reguły są tańsze.
 • Podróżuj z pobliskich lotnisk lub na pobliskie lotniska, zamiast wybierać największe porty w regionie. Te mniejsze mogą oferować lepsze ceny, czasem nawet dwukrotnie tańsze! Wprowadzając miasto wylotu i/lub przylotu na Kiwi.com, możesz wybrać lotniska w promieniu 250 km w miejscu wylotu i/lub przylotu, aby uzyskać najlepsze połączenie.
 • Jeśli możesz to, zamiast szukać konkretnych dat podróży, wybierz tydzień lub miesiąc/miesiące, w których chcesz podróżować, i dodaj, ile dni chcesz spędzić w miejscu docelowym. W ten sposób możesz uzyskać tańsze opcje podróży.
 • Samodzielny transfer: podróżowanie z własnym transferem sprawia, że przemieszczanie się jest tańsze, a łącząc oddzielne loty, tworzymy unikalne plany podróży. Ta sztuczka pomaga otrzeć do dowolnego miejsca docelowego, nawet jeśli linia lotnicza nie uwzględnia go jako istniejącego w planie podróży. Wybierz opcje: gdzie i kiedy chcesz lecieć, a Kiwi.com utworzy plan podróży z oddzielnych lotów różnych linii lotniczych.
 • Alerty dotyczące cen lotów śledzą lot, który cię interesuje, i powiadamiają cię o zmianach kosztów podróży, dzięki czemu możesz dokonać rezerwacji, gdy zobaczysz cenę, która przypadnie Ci do gustu.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA