REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Tanie wakacje all-inclusive? Proszę, zapłacisz o jedną trzecią mniej

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a wraz z nimi pytania, gdzie spędzić tegoroczne urlopy. Z analizy porównawczej tradycyjnych touroperatorów i platform podróżniczych wynika, że lepiej opłaca się samodzielnie zarezerwować pakiet lot plus hotel niż korzystać z ofert tradycyjnych biur podróży. Różnice w cenie tej samej oferty mogą sięgać nawet 34 proc. eSky podpowiada też, w jakich regionach można zaoszczędzić najwięcej.

20.04.2024
8:53
Tanie wakacje all-inclusive? Proszę, zapłacisz o jedną trzecią mniej
REKLAMA

Już za miesiąc hotele i lotniska na południu Europy będą przeżywały prawdziwy turystyczny boom. eSky.pl podpowiada, że jeśli chcemy lecieć wtedy nad morze czy ocean, to kwiecień jest ostatnim momentem, żeby zaplanować podróż w rozsądnej cenie. Szczególnie gdy postawi się na zorganizowanie urlopu poprzez internetowe platformy.

REKLAMA

Wycieczki tradycyjnych biur podróży na lipiec-sierpień 2024 r. zestawiliśmy z pakietami lot plus hotel. Te ostatnie zapewniają przelot i zakwaterowanie na takich samych warunkach, a także podobnie do touroperatorów objęte są Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, więc to platformy są odpowiedzialne za sprawny przebieg podróży — mówi Jarosław Grabczak, Commercial Supply Manager w Grupie eSky.

I dodaje, że sprawdzili, ile mogą zaoszczędzić osoby rezerwujące podróż w formule pakietu dynamicznego w porównaniu z sytuacją, gdy letni urlop postanowią zorganizować z pomocą klasycznego touroperatora. Wskazuje też, że w analizie uwzględnili Hiszpanię oraz Cypr jako kierunki cieszące się szczególną popularnością w ostatnich latach, a także Portugalię, która wspina się coraz wyżej w rankingach podróżniczych.

Za odpoczynek w tych miejscach najczęściej przepłacamy

Costa Brava, Costa Blanca, Majorka i Teneryfa: za odpoczynek w tych regionach Hiszpanii najczęściej przepłacamy, gdy latamy tam w ramach oferty tour operatorskiej.

Przykładowo za tygodniowy urlop all-inclusive w 4-gwiazdkowym hotelu na Teneryfie w lipcu zapłacimy blisko 4,9 tys. zł od osoby, jeśli wybierzemy się tam z tradycyjnym biurem podróży. Jednocześnie przelot i nocleg w tym samym obiekcie, lecz dzień później, możemy zarezerwować tysiąc złotych taniej – 3,9 tys. zł od osoby – z pakietem lot plus hotel, które dostępne są w internetowych platformach podróży - uważa Jarosław Grabczak.

eSky.pl twierdzi, że są również tańsze alternatywy dla osób szukających oszczędności. Bo jeśli kuszą hiszpańskie wakacje w sierpniu, które w cenie zawierają pobyt w 3-gwiazdkowym obiekcie oraz dwa posiłki w ciągu dnia, to warto zaplanować odpoczynek na Costa Brava, który zamiast 2,8 tys. zł u touroperatora może kosztować nas 500 zł mniej: 2,3 tys. zł w pakiecie lot plus hotel dla jednej osoby.

Natomiast jeśli koniecznie chce się stołować w hotelu trzy razy dziennie, to wakacje na cztery gwiazdki w regionie Costa Blanca są dostępne za 3,5 tys. zł od osoby w opcji lot plus hotel, podczas gdy analogiczna podróż z tradycyjnym biurem podróży to koszt 4,1 tys. zł.

Więcej wiadomości o podróżach można przeczytać poniżej:

Ci, co wybiorą się na Cypr zaoszczędzą najwięcej

W ostatnich latach Cypr jest jednym z najpopularniejszych kierunków na dłuższe wyjazdy wśród Polek i Polaków. Miłośnicy wyspiarskich podróży wybierający się do Pafos należą do grona osób, które na urlopie zorganizowanym przez internetową platformę zaoszczędzą najwięcej. Niezależnie od tego, czy postanowią spędzić tydzień w 4-gwiazdkowym hotelu z obiadokolacją, czy jednak zarezerwują wakacje all inclusive w 5-gwiazdkowym standardzie, to i tak wydadzą o jedną trzecią mniej, niż proponują touroperatorzy: 2,7 tys. zł i 4,5 tys. zł zamiast 3,6 tys. zł i 6 tys. zł odpowiednio za analogiczną ofertę dla jednej osoby.

Jeśli myśli się o tygodniowych wakacjach w mieście Limassol na południu Cypru, to w pakiecie można zarezerwować je taniej. Na przykład za przelot i pobyt w 3-gwiazdkowym obiekcie z trzema posiłkami zapłacimy 3,4 tys. zł od osoby w formule lot plus hotel. Natomiast analogiczną wycieczkę u touroperatora można kupić za 4,2 tys. zł. Nieco więcej, bo 3,7 tys. zł dla jednej osoby, kosztować będzie pakiet wakacyjny w hotelu o 4 gwiazdkach w Larnace, który też oferuje śniadanie, obiad i kolację. Z kolei tradycyjne biuro podróży wysyła Polaków na takie same wakacje za co najmniej 4,3 tys. zł od osoby.

Jak widać, analizowanie ofert różnych dostawców często przynosi pozytywne efekty i realne oszczędności. Jednak najważniejszy czynnik, który pozwoli ograniczyć wpływ sezonowości cen w okresie wakacyjnym na nasz portfel, to rezerwowanie wakacji z wyprzedzeniem, przy czym co najmniej trzymiesięcznym - mówi Jarosław Grabczak.

Dodatkowo wspomina, że można zostawić więcej pieniędzy w domowym budżecie, jeśli wybierze się na urlop poza sezonem, kiedy to popyt na podróże maleje, a linie lotnicze i obiekty noclegowe obniżają ceny swoich usług.

Cypr idealnie nadaje się na taki właśnie odpoczynek, gdyż średnia temperatura na wyspie nawet w październiku wynosi ok. 27 stopni Celsjusza, co zapewnia komfortowe warunki do spędzania czasu zarówno nad wodą, jak i podczas długich spacerów w mieście - komentuje Jarosław Grabczak.

Kraina wiecznej wiosny kusi niskimi cenami

Turystyka na Maderze kwitnie w najlepsze. Według tamtejszego Urzędu Statystycznego w 2023 r. wyspę odwiedziło 2,3 mln osób, w tym 115 tys. Polaków (+34 proc. r./r.). Wakacje w krainie wiecznej wiosny kuszą jeszcze bardziej, gdy na identycznej podróży możemy zaoszczędzić do 26 proc. łącznej wartości wyjazdu.

Z taką różnicą cenową między odpoczynkiem w formule lot plus hotel a tym zorganizowanym przez klasycznego touroperatora spotkamy się m.in. przy rezerwowaniu pakietu z lotami i 5‑gwiazdkowym hotelem z dwoma posiłkami w lipcu. Za wakacje zarezerwowane w ten sposób zapłacimy bowiem 5,7 tys. zł od osoby, podczas gdy cena takiej wycieczki z touroperatorem wynosi już 7,2 tys. zł. - podaje eSky.pl.

Platforma twierdzi, że można osiągnąć podobny poziom oszczędności, ale całościowo na podróż wydamy 1 tys. zł mniej, jeśli zarezerwuje się przelot i 4-gwiazdkowy nocleg w formule pakietowej, która w ofercie ma też śniadanie i obiadokolację, bo zamiast 5,8 tys. zł od osoby za wyjazd z klasycznym touroperatorem, wakacje w pakiecie na wyspie można zarezerwować za 4,7 tys. zł.

Lato w Portugalii Polacy mogą również spędzić na południowym wybrzeżu kontynentalnej części kraju, czyli w regionie Algarve, który ma wiele do zaoferowania w kategorii odpoczynku.

Przykładowo pakiet all inclusive w 3-gwiazdkowym obiekcie z lotami do Faro w obie strony to koszt ok. 4,9 tys. zł za osobę w formule lot plus hotel wobec 5,9 tys. zł w tradycyjnym biurze podróży. Natomiast za pakiet wakacyjny z przelotem oraz siedmioma dniami w hotelu z 4 gwiazdkami i trzema posiłkami zapłacić trzeba ok. 5,5 tys. zł przy rezerwacji z platformą podróży. Taki sam wyjazd organizuje również touroperator, ale już w cenie 7,1 tys. zł za osobę.

REKLAMA

Analiza porównawcza uwzględnia pakiety Wakacje Lot+Hotel na eSky.pl oraz identyczne oferty touroperatorów, które są agregowane i udostępniane przez jednego z największych agentów turystycznych w Polsce. Ceny podane w każdym z analizowanych przykładów zawierają koszt przelotu w dwie strony, jednej rzeczy osobistej i walizki 20 kg, a także noclegu (7 dni) oraz wyżywienia (w opcjach śniadanie z obiadokolacją, trzy posiłki oraz all‑inclusive) dla jednej osoby. Ceny aktualne w dniu 17 kwietnia 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA