REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Takie długie weekendy rzadko się przytrafiają. Weź dzień urlopu i odpoczywaj pięć dni

W 2024 r. przypada rok przestępny, dlatego będziemy pracować o jeden dzień dłużej niż w poprzednim roku. Jednak jest kilka możliwości skorzystania z długich weekendów. W tym roku wcześniej przypada Boże Ciało, co sprawia, że w maju aż dwa razy nadarzy się okazja do dłuższego urlopu. Ekspert z firmy inFakt podaje, że okazji, kiedy można zaplanować dłuższy urlop, będzie więcej.

13.01.2024
19:02
Takie długie weekendy rzadko się przytrafiają. Weź dzień urlopu i odpoczywaj pięć dni
REKLAMA

W 2024 r. łączna liczba godzin pracy na etacie wyniesie 2008 r. Jest to o 8 godzin więcej niż w 2023 r. i tyle samo co w 2022 r. Liczba dni wolnych będzie taka sama jak w ubiegłym roku.

REKLAMA
 class="wp-image-2313475"

W maju będzie podwójna okazja do długiego weekendu

W tym roku na pracownika może czekać wyjątkowo długa majówka. Biorąc urlop 2 maja, zyskujemy aż 5 dni wolnych: od 1 do 5 maja. Dobierając dodatkowe dwa dni 29 i 30 kwietnia, weźmie 3 dni urlopu, ale wypocząć będzie mógł aż przez 9 dni. W związku z tym ci, którzy planują dłuższy wyjazd, już teraz powinni pomyśleć o zarezerwowaniu sobie w tym terminie urlopu i hotelu, ponieważ można spodziewać się sporego obłożenia obiektów noclegowych - podpowiada Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Wspomina też, że w tym roku 30 maja przypada Boże Ciało i urlop wzięty w piątek 31 maja, ponownie będzie okazją do wydłużenia sobie weekendu. Analogicznie można będzie postąpić w sierpniu, kiedy ustawowo wolne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) wypada w czwartek.

Więcej o wolnych dniach w 2024 r. można przeczytać poniżej:

W drugiej połowie roku też będzie kilka okazji do wydłużenia urlopu

Ekspert inFaktu tłumaczy, że również w listopadzie są dwa dni ustawowo wolne od pracy. Pierwszy z nich to Wszystkich Świętych 1 listopada, który w tym roku przypada w piątek. Natomiast Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada wypada w poniedziałek. Na pracowników czekają więc dwa przedłużone weekendy.

REKLAMA

W tym roku wigilia Bożego Narodzenia przypada we wtorek i co do zasady jest to dzień pracujący. Kolejne dwa świąteczne dni wypadające w środę i czwartek są wolne od pracy. Wykorzystując w tym czasie 3 dni urlopu, można będzie przedłużyć święta aż do 9 dni. Tym samym to kolejna okazja do efektywnego wykorzystania urlopu, podobnie jak w maju - komentuje Piotr Juszczyk.

Liczba dni roboczych w 2024 r. wyniesie 251 a więc daje to 2008 godz. Najwięcej przypada ich w lipcu oraz październiku – 23 dni pracujące, czyli 184 godziny. Z kolei w lutym są to dwa dni mniej, ale też jest to miesiąc z najmniejszą liczbą dni wolnych, będzie ich tylko osiem. Z kolei najwięcej dni wolnych, bo aż 11, przypadnie w maju, listopadzie i grudniu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA