REKLAMA
 1. bizblog
 2. Podróże

Wakacje w Chorwacji? Chyba żartujesz! Polacy oszaleli na punkcie nowego kierunku

Włochy to bezsprzeczny lider, jeśli chodzi o wyjazdy Polaków, gdyż niezależnie od płci jedna trzecia wszystkich badanych lata na wakacje do Rzymu, Rimini czy Mediolanu, a city breaki rezerwuje na Sycylii. Polki przeznaczają średnio 16 proc. więcej na podróże w formule lot plus hotel dla jednej osoby niż mężczyźni kupujący zazwyczaj pakiety wakacyjne.

16.03.2024
12:54
Wakacje w Chorwacji? Chyba żartujesz! Polacy oszaleli na punkcie nowego kierunku
REKLAMA

Kobiety podróżują na wiele sposobów z mamą lub siostrą, w szerszym gronie przyjaciółek, lub w pojedynkę, ale jest coś, co łączy większość tych wyjazdów, to najpopularniejsze europejskie kierunki. Eksperci platformy podróży eSky.pl pokazują, które kraje Polki preferują najbardziej, ile płacą za city break lub wakacje z lotem i hotelem w pakiecie, z jakim wyprzedzeniem je rezerwują i jak długo one trwają. Uwadze analityków nie uszły również preferencje mężczyzn dotyczące ich podróży z rodziną bądź przyjaciółmi.

REKLAMA
 class="wp-image-2431522"

Hiszpania oddaje palmę pierwszeństwa Malcie

Chorwacji, najmodniejszego kierunku w ostatnich latach, w najnowszym zestawieniu eSky nie uświadczysz, bez względu na to, czy wyjazd planuje facet, czy kobieta, czy robią to razem. Ranking pokazuje za to, że wakacje najczęściej spędzamy w Rzymie, Rimini i Mediolanie, a na city break dajemy się na Sycylię czy do Neapolu. Włoskie kierunki niezmiennie są wyborem numer jeden wśród kobiet. Kraj ten odpowiada za ponad jedną trzecią (35 proc.) wszystkich rezerwacji pakietowych w zestawieniu.

Polki najdłużej odpoczywają w Rimini nad Morzem Adriatyckim, bo około 10 dni. Z kolei stolicę słonecznej Italii wybierają jako punkt startowy na średnio 9-dniową podróż, która w przypadku Mediolanu trwa o jeden dzień krócej. Latają także do sycylijskich Katanii i Palermo, spędzając tam blisko 4 dni podczas city break. W Neapolu zostają najkrócej, poświęcając na zwiedzanie regionu Kampania ok. 3 dni.

Na drugim miejscu plasuje się Malta, do której lot i hotel w pakiecie rezerwuje 23 proc. użytkowniczek podróżujących do krajów-liderów rankingu eSky.pl. Szczególną popularnością cieszą się Qawra i Sliema, a pobyt w tych miastach zwykle ma charakter wakacyjny, gdyż trwa 11 i 10 dni odpowiednio. Z kolei miejscowości Gzira i Pembroke wydają się idealne na city break, gdyż Polki rezerwują tam przelot wraz z noclegiem na maksymalnie 4 dni. Śródziemnomorskie państwo wyspiarskie przegoniło Hiszpanię, której udział w zestawieniu wynosi 16 proc.

Z naszych danych wynika, że przy rezerwowaniu podróży coraz częściej zwracamy uwagę na stosunek ceny do jakości. W ostatnich latach ten z pewnością przemawia na rzecz Malty, która oferuje podobne do Hiszpanii atrakcje, klimat oraz ogólny standard wypoczynku włącznie z zakwaterowaniem. Ponadto mimo swojej stosunkowo niewielkiej powierzchni Malta kryje wiele inspirujących przeżyć, których część znacząco się różni od tych dostępnych na Półwyspie Iberyjskim – twierdzi Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl.

I dodaje, że na hiszpańskie wakacje Polki najchętniej latają do Malagi, Barcelony, Alicante i na Majorkę, gdzie relaksują się przez 10, 9 i 7 dni odpowiednio. Z kolei na 4-dniowy city break wolą zarezerwować lot i hotel w Walencji czy Puerto de la Cruz na Teneryfie.

 class="wp-image-2431525"

Dzięki miastom Larnaka, Pafos i Ayia Napa podróże na Cypr znajdują się na czwartym miejscu pod względem popularności wśród kobiet, obejmując 10 proc. rezerwacji w rankingu. Wyjazdy Polek w opcji pakietowej z lotem i hotelem w cenie trwają od 9 dni (Ayia Napa) do nawet dwóch tygodni (Pafos).

Z kolei średnio 9-dniowe wakacje Polek we Francji, głównie w Paryżu i Nicei, to 8 proc. podróży do najczęściej odwiedzanych przez nie państw. Piąte miejsce ex aequo zajmują pakiety wakacyjne (ubezpiecz się na podróż) do Grecji (8 proc.). Czas trwania takiego wojażu różni się w zależności od miasta: w Atenach Polki spędzają ok. 10 dni, w Chanii na Krecie – 8 dni, a na wyspie Korfu wypoczywają przez 6 dni.

Więcej wiadomości o podróżach można przeczytać poniżej:

Malta i Grecja to dobra opcja dla oszczędnych

Analitycy eSky.pl sprawdzili też średnią wielkość wydatków na wakacje i city breaki w poszczególnych krajach. Dla dłuższych wyjazdów najtańsza okazuje się Grecja, gdzie za loty i hotel w pakiecie Polki płacą średnio 1,2 tys. zł od osoby. Kolejno pod względem atrakcyjności cenowej plasują się pakiety wakacyjne do Włoch (1 280 zł), na Maltę (1 330 zł), na Cypr (1 590 zł) i do Hiszpanii (1 740 zł). Spośród analizowanych kierunków dłuższa podróż do Francji kosztuje najwięcej: blisko 1 940 zł od osoby za przelot z noclegiem.

Najtańszy city break w pakiecie polskie podróżniczki rezerwują na Malcie za ok. 400 zł od osoby. Natomiast na krótki wypad do Włoch i Hiszpanii wydają 530 i 540 zł odpowiednio – podaje eSky.

 class="wp-image-2431528"

Kilka ciekawostek na temat męskich wyjazdów

A co z Polakami, którzy lubią podróżować w męskim gronie? Według danych najpopularniejsze wśród nich kierunków nie odbiegają od tych preferowanych przez kobiety, ale jest kilka ciekawostek w kategorii miast:

 • Włochy (31 proc.) : Rimini, Rzym, Mediolan (wakacje); Katania i Wenecja (city break).
 • Hiszpania (24 proc.): Barcelona, Lloret de Mar, Madryt, Alicante (wakacje).
 • Malta (18 proc.): Qawra i Sliema (wakacje).
 • Cypr (12 proc.): Pafos, Protaras, Larnaka (wakacje).
 • Grecja (10 proc.): Ateny i Korfu (wakacje); Chania i Heraklion (city break).
 • Turcja (5 proc.): Alanya i Stambuł (wakacje).

Z kolei wydatki mężczyzn na pakiety lot plus hotel dla jednej osoby kształtują się następująco:

REKLAMA
 • Grecja: wakacje – 830 zł, city break – 630 zł.
 • Cypr: wakacje – 990 zł.
 • Włochy: wakacje – 1 200 zł, city break – 450 zł.
 • Malta: wakacje – 1 420 zł.
 • Hiszpania: wakacje – 1 630 zł.
 • Turcja: wakacje – 1 670 zł.

Analizę przygotowano na podstawie danych platformy podróży eSky.pl, które dotyczą wszystkich rezerwacji w okresie od 28 lutego 2023 r. do 28 lutego 2024 r., a w ramach których podróży odbyły tylko kobiety lub odbyli tylko mężczyźni. Łączna liczba rezerwacji do krajów przedstawionych w rankingu odpowiada za 80 proc. wszystkich podróży w formule pakietowej, które w analizowanym okresie zrealizowali razem kobiety i mężczyźni. Przedstawione ceny w złotówkach to uśredniona wartość wyjazdu dla jednej osoby, która już uwzględnia loty w dwie strony i koszty zakwaterowania w hotelu bądź apartamencie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA