REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Bezpieczny kredyt 2 proc. Patent na ominięcie kolejek: decyzję dostaniesz błyskawicznie

Błyskawicznie jak na to, co się dzieje obecnie w instytucjach udzielających hipotek objętych rządowym wsparciem. Prezes największego banku w Polsce chce zapobiec gigantycznym kolejkom po Bezpieczny kredyt 2 proc. i radzi Polakom: nie składajcie kilku wniosków do różnych banków. Ale to zła rada, mam dla was lepszą.

30.08.2023
6:04
Bezpieczny kredyt 2 proc. Jak szybko załatwić deczyję
REKLAMA

Bezpieczny kredyt 2 proc. zakorkował banki. Częściowo dlatego, że Polacy się na niego rzucili jak szaleni. Z danych BGK wynika, że dotąd do banków wpłynęły 32 tys. wniosków o jego udzielenie. 

REKLAMA

Ale liczba wniosków nie jest równa liczbie klientów – zauważył Dariusz Szwed, wiceprezes PKO BP.

Jego zdaniem liczba klientów jest ok. trzykrotnie mniejsza, bo po prostu każdy z klientów składa wnioski jednocześnie do przynajmniej trzech banków. I to jest druga część prawdy, skąd te korki.

Uważajcie na rady prezesa PKO BP

Wiceprezes największego banku w Polsce mówi, że jego instytucja próbuje wspólnie z pośrednikami finansowymi wypracować jakiś lepszy system dystrybucji wniosków, tak żeby kolejki się nie tworzyły. Ale jednocześnie wyjaśnia, że zupełnie niepotrzebnie składają po kilka wniosków naraz, że w przypadku Bezpiecznego kredytu 2 proc. takie działanie nie ma sensu.

Dlaczego? Otóż zwykle działa to tak, że broker w imieniu klienta składa kilka wniosków do kilku banków równocześnie i na koniec, mając już decyzję kredytową, klient wybiera ofertę najbardziej dla niego atrakcyjną. Tymczasem wiceprezes PKO BP podkreśla, że takie działanie w przypadku rządowego kredytu jest bezcelowe, bo oferty poszczególnych banków niewiele się od siebie różnią. Efekt? Klient i tak nic wielkiego nie ugra, a tylko korkuje system bankowy.

No i miałby pan prezes rację, gdyby w grę nie wchodziła jeszcze kwestia zdolności kredytowej. I tu jest pies pogrzebany. 

Bo ile oferty banków Bezpiecznego Kredytu 2 proc. mogą się różnić niewiele, o tyle bardzo może różnić się polityka banków w zakresie zasad wyliczania zdolności kredytowej klienta. Pisałam niedawno w Bizblog o tym, że ta sama osoba w jednym banku może mieć zdolność kredytową na poziomie 327 tys. zł, w innym na 571 tys. zł, a w jeszcze innym na 640 tys. zł. Zaznaczałam również, że nie wystarczy sprawdzić swoją zdolność kredytową u brokera, bo analityk w banku już przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego może mieć inne zdanie na ten temat i wasz wniosek przepadnie.

To dlatego brokerzy radzą klientom składanie wniosków do kilku banków naraz, by zwiększyć szanse, że w którymś banku uda się uzyskać kredyt.  Wiceprezes PKO BP ma pewnie wysoką zdolność kredytową w każdym banku, nie tylko w swoim, i o tym drobnym szczególe mógł zapomnieć.

Jak ominąć część kolejki w bankach?

Ale prawdą jest, że kolejki po hipoteki w bankach, które udzielają obecnie preferencyjnego kredytu, rzeczywiście są problemem. Docierają do mnie wiadomości, że w niektórych biorących udział w rządowej promocji na decyzję kredytową czeka się nawet i trzy miesiące, choć prawo zobowiązuje bank do zakończenia procedury w ciągu 21 dni. 

Co można z tym zrobić? Systemowo w tej chwili niewiele, trzeba czekać, aż kolejne duże banki dołączą do programu i ruch rozłoży się na większą liczbę instytucji. Ptaszki ćwierkają, że jeden z naprawdę dużych banków dołączy już od 4 września, ale nie zdradzę, który, bo to nieoficjalne, a dla kolejki to bez znaczenia.

REKLAMA

Jednak macie też pole manewru, radzę po prostu pominąć pośrednika. W wielu bankach wnioski od brokerów trafiają do innej kolejki niż wnioski złożone bezpośrednio u pracownika oddziału bankowej. Tak jest na przykład właśnie z zarządzanym przez wiceprezesa Szweda PKO BP.

Działa to tak, że wniosek złożony do banku przez zewnętrznego pośrednika finansowego trafia do centralnej kolejki, która jest najdłuższa. Natomiast każdy pracownik oddziału, zajmujący się hipotekami, ma na biurku swoją własną kupkę wniosków, która jest znacznie mniejsza. Owszem, w czasie dzisiejszych korków na jego biurko są przekierowywane wnioski również w centrali, ale jego własne mają pierwszeństwo i są procedowane zdecydowanie szybciej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA