REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Założyłeś taką lokatę w banku? Właśnie na tym produkcie straty były największe

Przeciętny posiadacz rocznej lokaty, która kończyła się w kwietniu 2023 roku, stracił realnie 9,71 proc. To i tak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy maksymalnie był do tyłu nawet 14,5 proc. Według Pawła Majtkowskiego, analityka eToro, inflacja jeszcze przez długi czas pozostanie wysoka, co przy niższym poziomie stóp procentowych oznacza kolejne straty dla tych, którzy trzymają pieniądze w bankach.

19.05.2023
18:41
Założyłeś taką lokatę w banku? Właśnie na tym produkcie straty były największe
REKLAMA

W kwietniu inflacja wyniosła 14,7 proc. r/r, czyli prawie 2 p.p. poniżej szczytu z lutego br., który wynosił 18,4 proc. r/r.

REKLAMA

Trend spadkowy jest wyraźny, ale do celu inflacyjnego NBP (wynoszącego 2,5 proc. r/r) dojdziemy dopiero w roku 2025 lub jeszcze później - zapowiada Paweł Majtkowski, analityk eToro.

Ekspert wskazuje, że wysoka inflacja nadal będzie stanowić problem dla gospodarki i inwestorów. Wskazują na to odczyty inflacji bazowej, która w kwietniu wyniosła 12,2 proc. (spadła tylko nieznacznie z 12,3 proc. w marcu). Inflacja bazowa wskazuje na coraz mocniejsze zakorzenienie się inflacji w gospodarce, co znacznie utrudni walkę z nią w najbliższych miesiącach.

W związku z wyborami, dojdą do tego zwiększone wydatki budżetu, pobudzające wewnętrzny popyt a związane z realizacją obietnic wyborczych, takie jak np. zmiana świadczenia 500+ na 800+ - informuje Paweł Majtkowski.

Inflacja powoduje sporą stratę na bankowych lokatach

Wciąż wysoka inflacja (14,7 proc) przy znacznie niższym poziomie stóp procentowych (6,75 proc.) oznacza, że Polacy sporo tracą na bankowych lokatach. Na rocznej lokacie bankowej, założonej na początku maja 2022 roku i zakończonej w kwietniu 2023 roku, realna strata wyniosła 9,71 proc.

Według NBP średnie oprocentowanie lokat zakładanych w maju 2022 r. na okres od 6 do 12 miesięcy wyniosło 3,6 proc. Nawet wybierając najlepsze lokaty na rynku w tamtym okresie, oprocentowane na 5,5 proc., straciliśmy aż 8 proc. – wylicza analityk eToro

Paweł Majtkowski zauważa, że mimo prawie 10-proc. straty na depozytach kończących się w kwietniu 2023 r., stają się one coraz mniejsze. Wynika to ze spadku inflacji, a także poprawy oprocentowania lokat po podwyżkach stóp procentowych w pierwszej połowie 2022 roku.

Rekordową stratę zgotowały lokaty 12-miesięczne założone w październiku 2021 i kończące się we wrześniu 2022 roku, które przyniosły swoim posiadaczom aż 14,51 proc. straty. Od tego czasu, straty na lokatach sukcesywnie maleją, choć nadal pozostają wysokie. Jeszcze w 2020 roku, realna strata posiadacza rocznych lokat wynosiła 1-2 proc. rocznie - komentuje Paweł Majtkowski

Polacy najbardziej boją się inflacji

Analityk zwraca uwagę, że inflacja stanowi obecnie poważny powód do niepokoju dla inwestorów, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Według badania eToro Puls Inwestora Indywidualnego, w którym ankietowanych było 6000 respondentów w 12 krajach, wynika, że ze wszystkich nacji, to Polacy najbardziej boją się inflacji (w perspektywie najbliższych 12 miesięcy).

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2023 roku, jako najważniejszy powód do niepokoju rosnącą inflację wskazuje 26 proc. badanych inwestorów z Polski, podczas gdy we wszystkich badanych krajach, inflacja budzi obawy 20 proc. ankietowanych – alarmuje ekspert.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA