REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Wykańczanie mieszkania może wykończyć ciebie

Wydłużający się czas wykańczania nieruchomości, przekroczenie założonego budżetu, rosnące ceny materiałów i stres to najczęstsze problemy, z którymi mierzą się wykańczający nieruchomości – wynika z badania Decorum i portalu RynekPierwotny.pl pt. „Problemy przy wykończeniu mieszkania: perspektywa właścicieli”

29.04.2024
11:09
remont-mieszkania-inflacja-ceny
REKLAMA

Problemy z wykańczaniem nieruchomości tak naprawdę od wielu tak są takie same. Zmienia się jedynie odsetek narzekających na poszczególne bolączki. Pierwszy problem: opóźnienia. Prace wykończeniowe niezakończone na czas wskazało w badaniu 64 proc. badanych. 40 proc. przyznało, że opóźnienie było niewielkie, 24 proc., że poślizg był znaczący. 35 proc. wprowadziło się do nowego lokum o czasie.

REKLAMA

Opóźnienia, wysokie koszty, słaby efekt

Ponad 80 proc. badanych przekroczyło planowany budżet. 37 proc. wydało o ponad 30 proc. więcej, niż zakładało na początku procesu. Niemal 70 proc. zakładało, że wyda nie więcej niż 100 tys. zł – w praktyce 20 proc. z nich zdecydowanie przekroczyło ten budżet.

W czołówce znalazły się również inne czynniki finansowe. Dla 35 proc. ankietowanych problemem były rosnące ceny materiałów, a 29 proc. zwróciło uwagę na wysokie ceny wyposażenia wnętrz.

Więcej wiadomości Bizblog.pl na temat cen materiałów budowlanych

68 proc. miało trudności ze znalezieniem fachowców (39 proc. raczej tak, 29 proc. zdecydowanie tak). Jedynie 18 proc. respondentów (13 proc. raczej nie, 5 proc. zdecydowanie nie) – wskazało, że nie było to problemem.

Kiedy już udało się znaleźć specjalistów, nie zawsze potrafili sprostać zadaniu – co piąta osoba (22 proc.) była niezadowolona z jakości prac. Badani najczęściej sięgali po wsparcie architektów wnętrz podczas wykończenia kuchni i łazienki (odpowiednio 88 proc. i 70 proc.) – czytamy w komentarzu do wyników badania.

Wykańczanie mieszka wykańcza właścicieli mieszkań

Dla połowy ankietowanych prace wykończeniowe były stresującym doświadczeniem, które wymagało dużego zaangażowania i ciągłej kontroli. Dla większości planowanie wykańczania było satysfakcjonujące (66 proc.), natomiast 63 proc. czerpała przyjemność z samego procesu. 51 proc. było „raczej zadowolonych” z przebiegu prac, ponad połowa była „raczej zadowolona” z efektów końcowych.

Ponad 15 lat doświadczenia w wykańczaniu wnętrz mieszkań i domów pozwoliło nam dogłębnie poznać problemy i obawy naszych klientów związanie z tym procesem, jednak tworząc raport, postanowiliśmy dowiedzieć się, z czym w tej materii mierzy się niezależna część społeczeństwa – mówi Jakub Bartos, dyrektor zarządzający Decoroom.

Na podstawie wyników badań Bartos doszedł do wniosku, że odpowiedzią na bolączki Polaków jest kompleksowa usługa wykończenia wnętrz pod klucz, skrojona na indywidualną miarę inwestora.

REKLAMA

Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl zauważa, że deweloperzy mają świadomość, z jakimi problemami borykają się ich klienci, którzy zdecydowali się na wykańczanie mieszkań na własną rękę.

Dlatego w ofercie firm coraz częściej pojawia się opcja „pod klucz”. Najpewniej jej popularność będzie rosła. Ale jest jeden warunek: deweloperzy muszą przekonać klientów, co nie jest łatwe, że kupując w pełni wykończone mieszkanie lub dom zaoszczędzą nie tylko czas, ale i pieniądze – mówi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA